תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

"אוקראינה תתאושש מהר, רוסיה תשקע במשבר עמוק"

29/03/2022

צבי ואבנר סטפק - מבעלי מיטב דש, במפגש זום עם סוחרים בבורסה: "פוטין החזיר את רוסיה 25-30 שנה אחורה". "בשיקום המהיר באוקראינה יהיו הזדמנויות השקעה". "זה הזמן למניות ערך". "יש סיכוי להתייצבות במחירי הדיור בישראל עוד השנה".

לצפייה במפגש המלא, לחצו כאן.

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב דש טרייד? לחצו כאן >>

"זה היה חודש של הפתעות משום שהנחת העבודה הייתה שרוסיה תכבוש את אוקראינה בתוך שלושה ימים", פתח צבי סטפק. "קצת יותר מחודש לאחר ההתחלה, רוסיה עדיין לא כבשה שום עיר משמעותית ולא ברור לאן זה הולך, האם להפסקת לחימה או להמשך שהייה של רוסיה על אדמת אוקראינה".

רוצים להירשם חינם למפגשי האונליין ולצפות ברשימת המפגשים? לחצו כאן>>

רוסיה תשלם מחיר כלכלי הרבה יותר יקר מאוקראינה, גם אם תנצח ותכבוש את אוקראינה. רוסיה כבר לא תלויה רק בעצמה מבחינה כלכלית, כפי שהיה בימי ברית המועצות.

קראו עוד במגזין:

 

"מי שפעל נגד המגמה - הרוויח"

בהמשך התייחס צבי סטפק למצב בשווקים: "מ-24 בפברואר עד 8 במרץ, המניות ירדו בכל השווקים, מי יותר ומי פחות. אירופה ירדה יותר, בעיקר גרמניה. רוסיה קרסה והבורסה הרוסית אפילו נסגרה לשלושה שבועות לאחר כמה ימי מסחר - צעד מאוד לא שגרתי. משקיעים זרים שהשקיעו במניות רוסיות ברובלים, הפסידו כ-80% בממוצע על השקעתם. עם זאת, אחרי הירידות הלא מאוד חזקות בשווקים בארה"ב ובכלל, המניות חזרו והתאוששו וכיום הן מצויות ברמה יותר גבוהה ברוב השווקים מאשר היו לפני פתיחת המלחמה. כאילו לא הייתה מלחמה". 

אבנר סטפק הוסיף: "ההיסטוריה חוזרת. כמעט בכל המשברים הגיאו-פוליטיים שהיו, התגובה הראשונה היא פאניקה וירידות חדות, אבל די מהר אחר כך באה התאוששות".

"לעומת זאת, אגרות החוב, בעיקר של ממשלת ארה"ב, עלו חזק בימי הלחימה הראשונים והתשואה לפדיון העתידית ירדה, כי אנשים ביקשו מחסה לעגון בו עד יעבור זעם", המשיך צבי סטפק. אבל, כמו במניות, גם כאן המגמה התהפכה והאג"ח של ממשלת ארה"ב ל-10 שנים ירדו בשלושה שבועות האחרונים כ-7%, שזה המון". 

"גם הזהב עלה כ-10% בעקבות המלחמה, מאחר שגם הוא נחשב מקלט בטוח. גם הוא קצת ירד לאחר מכן, אבל יחסית שומר עדיין על רמה גבוהה. מי שירד למרות שחשבו שיהיה תחליף לזהב היה הביטקוין. גם כאן, לאחר ירידה, נרשמות בימים האחרונות עליות. כלומר, בהסתכלות ברטרוספקטיבה, מי שפעל בתקופה המדוברת נגד כיוון המגמה, לא משנה באיזה אפיק - הרוויח. האפיק היחידי שעלה וכמעט לא ירד היה הסחורות, בגלל המחסור בנפט ובעיות בשרשרת האספקה". 

הזדמנויות השקעה ברוסיה או אוקראינה?

אבנר סטפק: "מבחינה כלכלית, פוטין החזיר את רוסיה 25-30 שנה אחורה. רוסיה תשלם מחיר כלכלי הרבה יותר יקר מאוקראינה, גם אם תנצח ותכבוש את אוקראינה. רוסיה כבר לא תלויה רק בעצמה מבחינה כלכלית, כפי שהיה בימי ברית המועצות. היא עברה ב-30 שנים האחרונות תהליך של התמערבות, וכיום בגלל הסנקציות, היא הופכת תלויה יותר ויותר בסין. אני לא בטוח שהיא תקבל שם יד מושטת מבחינה כלכלית". 

מעבר לכך, ציינו צבי ואבנר סטפק, התוצר ברוסיה מהווה פחות מ-3% מהתוצר העולמי, כך שהשפעתה קטנה ולא בטוח בכלל שחברות ענקיות כמו אפל, שהחליטו להקפיא את פעילותן במדינה, ירצו לחזור אליה מאחר שהיא ממילא מדינה עם רוב מוחלט של האוכלוסייה ללא אמצעים כספיים. "רוסיה חזקה כיום בעיקר בדשנים, נפט וגז", סיכם צבי סטפק. 

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן>>

poll questionמה תהיה להערכתך תשואת מדד הנאסד"ק ב-2023?

אבנר סטפק: "למי ששואל האם יש כיום הזדמנויות השקעה ברוסיה או באוקראינה, אני עונה קודם כל שכרגע רוסיה נראית מסוכנת מדי להשקעה. לגבי אוקראינה, הנזק שם עצום, אבל היא גם תהנה משיקום אירופי מהיר יחסית כשכל העסק הזה ייגמר, למעט בתרחיש לא ריאלי בעיניי שבו רוסיה תמשיך לשלוט בה. השאלה היא כמה אנשים עוד ייהרגו בדרך וכמה תשתיות עוד ייחרבו. בשיקום המהיר של אוקראינה, אני דווקא כן רואה הזדמנויות השקעה. מי שחושב שאוקראינה תתאושש מהר יכול להמר בכסף קטן על השקעה באגרות החוב של הממשלה שם". 

"הפד מתנדנד כמו אקרובט"

צבי סטפק התייחס לנושא האינפלציה והריבית: "האינפלציה לא התעוררה בעקבות מלחמת רוסיה-אוקראינה, התחילו לדבר עליה לפני שנה ויותר. בישראל, בעשר השנים האחרונות, למעט בשנה האחרונה, הייתה אפס אינפלציה. גם באירופה ובארה"ב הייתה אינפלציה נמוכה, אם כי לא אפסית. עכשיו האינפלציה חורגת מכל היעדים. הכלכלן הראשי של מיטב דש - אלכס זבז'ינסקי, מדבר על אינפלציה של 4% ב-2022, שזה 50% מעל מה שהיה בשנה שעברה. בשלושת החודשים מרץ, אפריל ומאי יש צפי ל-2% אינפלציה - מחצית מהצפי לכל השנה". 

"בארצות הברית יש מדד שמדבר על 8% אינפלציה 12 חודשים אחורה, בעוד אינפלציית הליבה עומדת על יותר מ-5%. בארה"ב יעד האינפלציה עומד על 2%, כך שהאינפלציה חורגת ממנו בהרבה. עם זאת, הבנק המרכזי שם, הפדרל ריזרב, רואה את תפקידו לא רק בשמירה על יעד האינפלציה, אלא גם בשמירה על הצמיחה. לכן אנחנו רואים אותו כל הזמן מתנדנד ומנסה לרבע את המעגל כמו אקרובט. מצד אחד, חוששים שם שהעלאות ריבית חזקות מדי ירסנו את הצמיחה. מצד שני, קיים גם חשש כי העלאות ריבית מתונות מדי יגרמו לאינפלציה לברוח לרמות שבהן כבר יהיה הרבה יותר קשה לרסן אותה". 

אבנר סטפק: "האינפלציה והריבית הפכו כיום לנושא בעל ההשפעה הגדולה ביותר על ההשקעה במניות. ההסתברות לסטגפלציה בשנתיים הקרובות - מיתון המלווה באינפלציה - עומדת כיום על 5%-10% בלבד. יש סיכוי גדול יותר לתרחיש של מיתון, שבו נראה התקררות של האינפלציה יחד עם הכלכלות. בארה"ב, 25%-30% מהגופים מעריכים שנראה השנה לראשונה, ברבעון הרביעי של 2022, צמיחה שלילית במשק האמריקאי והתחלה של מיתון לא חריף. אגב, ברמה השנתית עדיין אמורה להירשם צמיחה חיובית של 4.4% או פחות".

צבי סטפק: "בישראל, על אף שקרן המטבע צופה לנו צמיחה של 4%, אנחנו צופים השנה צמיחה גבוהה יותר, בין 6% ל-7%".

"להשקיע יותר במניות ערך"

לפי צבי סטפק, אם האינפלציה תלווה בצמיחה, אפילו צמיחה לא גבוהה, חברות יוכלו לפצות את עצמן על האינפלציה ולא להיפגע ברווחיות. זה כמובן ישפיע גם על שוק המניות. לפי אבנר סטפק, פגיעה ברווחיות החברות עקב ירידה במרווחים היא אחד הסיכונים העיקריים כיום לשוק המניות. 

צבי סטפק: "למי שמחזיק באופן קבוע בין 50% ל-30% במניות מהתיק, הייתי מציע להחזיק כיום משהו שקרוב ל-30%. בכל מקרה, מי שבנוי כלכלית ומנטלית להפתעות רעות שעלולות לבוא, צריך קצת יותר להיזהר, אבל לא לשנות באופן בסיסי את המדיניות שלו. בתוך הרכיב המנייתי, כדאי להשקיע יותר במניות ערך מאשר במניות צמיחה. כלומר, בחברות שמייצרות מוצרי צריכה ולא בחברות שצמחו עד עכשיו בקצב של 25% בכל שנה. זו לא העדפה גורפת, אבל יש עדיפות מסוימת למניות ערך משום שמניות צמיחה עלולות להיפגע יותר מתרחישים של האטה ומיתון". 

אבנר סטפק: "במניות ערך בישראל, אנחנו מדברים בעיקר על בנקים, תשתיות ונדל"ן למגורים". צבי סטפק הזהיר בהקשר זה מחברות הבניה הישראליות, שחלקן נסחרות כיום פי שלושה מההון העצמי שלהן. "זהירות שם! בפרט כשאף אחד לא מבטיח לנו שהגאות במחירי הדירות תימשך לנצח. להיפך: אם הממשלה, ויש כבר סימנים לכך, תתחיל לקחת את הנושא יותר ברצינות, יש אפשרות להתייצבות במחירי הדיור עוד השנה. צריך לזכור שחלק גדול מהביקושים בשוק הדיור הם ביקושים ספקולטיביים". 

תעשיות ביטחוניות - עדיין מעניין?

אבנר סטפק העריך, כי נפער כיום פער גדול לטובת חברות ההיי-טק הגדולות עם המזומנים לעומת החברות הבינוניות והקטנות, שהראו צמיחה מהירה אבל התקשו בכל מה שנוגע להכנסות ורווחים. "נאסד"ק עובר בימים אלה ממכפילי הכנסות למכפילי רווחים, וזה פוגע במניות הצמיחה. לעומת זאת, חברות כמו גוגל ופייסבוק גם חטפו מכה, אבל צומחות חזק ויש להן מזומנים. לכן, הייתי מוריד את המינון כרגע בעולם הטכנולוגיה, אבל בתוך הקטגוריה הזו מגדיל את ההשקעה בחברות הגדולות". 

מניות של חברות בסקטור התעשיות הבטחוניות: אבנר סטפק העריך במפגש כי מניות אלו עדיין מעניינות לטווח הבינוני-ארוך, על אף שכבר ביצעו לאחרונה מהלך חזק של עליות. "מדינות רבות, כולל גרמניה, הודיעו כי יחזקו את הצבא שלהן במיליארדי דולרים. חשבנו שגמרנו כבר עם מלחמות כמו שהיו באירופה פעם, אבל מתברר שלא. המגמה הזו תהיה כאן לטווח ארוך, והחברות והמניות בסקטור ייהנו ממנה". 

"יחס מדהים לפליטים"

בסיום המפגש סיפר אבנר סטפק על רשמיו מפעילותו בגבול אוקראינה, שם הוא שותף במאמצים להכניס מזון ותרופות לתוך המדינה ולהוציא החוצה אנשים שרוצים לברוח מהמלחמה. "האירופאים מתייחסים מדהים לפליטים מאוקראינה", הוא אמר. "אזרחים פולנים תורמים כל הזמן מזון ואוכל לתינוקות". להערכתו, תתחזק העלייה לישראל משתי המדינות, אם כי יותר מרוסיה, שבה יש יותר יהודים. "אוקראינה", העריך אבנר סטפק, "תשתקם מהר כשזה ייגמר, לעומת רוסיה שתשקע במשבר כלכלי עמוק".

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב דש טרייד? לחצו כאן >>

צפו במפגש הזום המלא.

האמור בהרצאה זו אינו אמור להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. פעילות המסחר בשוק ההון הינה פעילות הטומנת בחובה סיכון ואינה מתאימה לכל אחד. הדוגמאות המופיעות בהרצאה זו הינן תיאורטיות בלבד, ניתנות לצרכי הסברה והמחשה, ואין הסתמך על הנתונים המופיעים בהן. אין לראות באמור או בכתוב כהמלצה לרכישה ו/או למכירה ו/או לביצוע השקעות, פעולות או עסקאות כלשהן או כתחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות מתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם. מיטב דש השקעות בע"מ, חברות בשליטתה וכן בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בשום צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שייגרם כתוצאה מהסתמכות על האמור בהרצאה זו, אם ייגרמו. כל הזכויות בהרצאה זו שייכות למיטב דש בע"מ והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב ממיטב דש השקעות בע"מ, הינה אסורה.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 2 שנים

  ,כל התרשימום תלוי מ פוטין והאגו שלו בכוך אופן עד כמה שזה ניראה כיום הוא אין לו מה להפסיד הכלכלה והחברה לא בראש שלו או שיורידו אותו או שיתאבד.

 • לפני 2 שנים

  כולנו תקווה שרוסיה תשקע במשבר

 • לפני 2 שנים

  איך רוסיה בדיוק תשקע אם המטרה שלה לדחוק את הדולר הצידה? מהיום כל עסקה שתבצע תהיה במטבע המקומי ולא חסר עם מי לעשות עסקים וגם לא יוכלו יותר להטיל עליה סנקציות כלכליות , בנוסף היא הולכת לחזק את כל התחומים שזנחה מאז נפילת ברית המועצות כמו תעופה, ענף הרכב, פרמצפטיקה ומה לא, לגבי אוקראינה גם טעות כי היא תהפוך למדינת חסות רוסית ורוסיה תשלוט עליה ותנצל את משאבי הטבע שלה כרצונה

 • לפני 2 שנים

  רוסיה כבשה בגלל הגז והחיטה. אין שום סיכוי שהיא תתן לאוקראינה להתאושש מזה. והם לא יכנסו למיתון כי יש להם עודף יצוא והעחיה במחירי הסחורות והגז מטיבטת איתה לא ההפך

 • לפני 2 שנים

  לא מסכים לגבי הניתוח הכלכלי של רוסיה. מדינה זו מחזיקה ברזרבות עצומות של נפט וגז. עליית מחירים של מוצרים אלו תקזז באופו משמעותי את הפדגיעה בגין הסנקציות.
  בנוסף: היריבה האמיתית והגדולה של ארה"ב היא סין ולא רוסיה. השנאה הפתלוגית שיש בארה"ב לרוסיה מעוורת את עיני הפוליטיקאים שם. ארה"ב יכלה על נקל למנוע את המלחמה הזו. היה די בהצהרה של נשיא המדינה שאוקראינה לעולם לא תצורף לנאט"ו ( שהיא למעשה ברית צבאית נגד רוסיה).

 • לפני 2 שנים

  פוטין יורה לעצמו ולעמו כדור במוח.לדעתי רוסיה קיבלה מכה קשה מכל הבחינות בעצם יציאתה למלחמה.

 • לפני 2 שנים

  ניתוח מצוין - תודה!

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: "אוקראינה תתאושש מהר, רוסיה תשקע במשבר עמוק"
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.