תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

האם שוקי המניות ימשיכו לעלות גם אחרי הבחירות בארה"ב? "תיקו הכי גרוע"

צבי ואבנר סטפק - מבעלי מיטב דש, במפגש זום על הבחירות בארה"ב: "ניצחון לביידן יגדיל את הסבירות לפירוק המונופולים של חברות טכנולוגיה גדולות וזה האיום הכי גדול על מדד הנאסד"ק". "טראמפ מציג את עצמו כמגן הפועלים המסכנים, אבל בפועל שירת את המיליארדרים"

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן>>

צבי ואבנר סטפק - מבעלי מיטב דש, דיברו במפגש על המצב בשווקים, וניסו להעריך האם שוקי המניות ימשיכו לעלות גם אחרי הבחירות בארצות הברית. להלן עיקרי הדברים. 

"טראמפ גם התכוון להשקיע הרבה מאוד כסף בתשתיות. מצב התשתיות בארה"ב יותר דומה למדינות עולם שלישי. גשרים, כבישים, ביוב, אנרגיה - כל הדברים הללו מתוחזקים ברמה מאוד מאוד נמוכה"

רוצים להירשם חינם למפגשי האונליין ולצפות ברשימת המפגשים? לחצו כאן>>

המפגש נפתח בהתמקדות במצב בישראל, ומשם עבר לניתוח המצב בשווקים בארה"ב. צבי סטפק התייחס לתחזיות הצמיחה: "אי אפשר כרגע להתייחס ברצינות לתחזיות בישראל, כי המצב כל כך תנודתי ואף אחד לא באמת יודע. אבל מי המדינה שצמחה הכי הרבה ברבעון השלישי? סין, עם קצב שנתי של 5% ברבעון. הווירוס הסיני השפיע על כל העולם, אבל מתברר שעל סין הוא השפיע הכי פחות והיא יוצאת מחוזקת מכל העניין, מה שמעורר תיאוריות קונספירציה". 

לפי גרף שהציג אבנר, ישראל מגיבה יחסית טוב ליציאה מסגרים, בהשוואה ללא מעט מדינות. הסרת המגבלות טומנת פוטנציאל לשיפור משמעותי בפעילות. נתון האבטלה, עם זאת, עומד כיום על 24.3% לעומת 3.9% בכניסה למשבר הקורונה. בהקשר זה אמר אבנר סטפק: "אני יותר פסימי מהתחזיות הרשמיות בנוגע לאבטלה. צריך לזכור שהנתון הנוכחי הוא נתון ברוטו, שכולל 10%-12% מובטלים אמיתיים, עובדים בחל"ת ואנשים שיצאו ממעגל העבודה. הנתון הזה הולך להישאר איתנו לצערי זמן ממושך". 

לפי שקף נוסף, מדינות אסיה צפויות לפתוח פער לאחר סיום המשבר. אבנר סטפק: "אני עוסק כבר תקופה באסיה ומרגיש שצריך להסיט קצת במרכיב המנייתי של התיק מארצות הברית היקרה מאוד גם לכיוון אסיה". התוצר המקומי גולמי במדינות אסיה, בראשות סין והודו ולמעט יפן, צפוי להתחזק בחמש השנים הקרובות, עד 2025. כל זאת, במקביל להיחלשות ארה"ב. 

צבי סטפק ציין, כי "אם החודש היה מסתיים היום (21.10.2020), היינו רואים שקרנות הפנסיה וקופות הגמל הגיעו לתשואה של בערך 0% מתחילת השנה, אחרי שכבר איבדו 8%-10% במשבר הקורונה". 

בהקשר של הפער הגדול בין המצב הכלכלי הגרוע לבין הביצועים הנאים של השווקים ברוב העולם מתחילת השנה, אמר אבנר סטפק: "שוק ההון לא בהכרח מייצג את מה שקורה בכלכלה. המשבר הזה פוגע בעיקר בעסקים הקטנים והבינוניים, אלה לא עסקים שנמצאים בבורסה בדרך כלל". לפי שקף שהוצג, לסקטורים שנפגעו במשבר - תעשיות, אנרגיה, שירותי נדל"ן, בידור ונופש, חינוך ועוד - יש משקל קטן יחסית במדדים המובילים בארה"ב. עם זאת, לאותם סקטורים יש משקל גדול מאוד עדיין בתמ"ג האמריקני - ומכאן הפער בין הכלכלה לשוק ההון. 

סיכום כלכלי לכהונת טראמפ

צבי סטפק התחיל את הפרק "האמריקני" של המפגש בסיכום הקדנציה של הנשיא דונלד טראמפ מבחינת כלכלית. "הוא די רכב על ההצלחות של אובמה. טראמפ לא הצליח לבטל את תוכנית הבריאות של אובמה, כי הוא לא יצר שום חלופה ראויה. בעיית הבריאות בארה"ב היא בעיה קשה, אני לא מקנא במי שחולה בקורונה שם. לחלק לא קטן מהאוכלוסייה עדיין אין כיסוי מלא לעלויות הטיפול במחלה". 

"טראמפ גם התכוון להשקיע הרבה מאוד כסף בתשתיות. מצב התשתיות בארה"ב יותר דומה למדינות עולם שלישי. גשרים, כבישים, ביוב, אנרגיה - כל הדברים הללו מתוחזקים ברמה מאוד מאוד נמוכה. וטראמפ לא עשה כמעט שום דבר בנושא הזה". 

"מצד שני, האבטלה בתקופת טראמפ ירדה לשפל של כל הזמנים, אבל זה קרה במידה רבה כתוצאה מצמיחה שהמקור שלה היה גידול בהוצאות הממשלה. טראמפ הוריד את מס החברות ושיפר את מצבן והזרים, אמנם לא הרבה, כסף למשק. כל זה יצר מצב שהחברות יכולות להעסיק יותר אנשים, אמנם לפעמים בשכר מינימום. האבטלה ירדה לתחתית, אלא שמאז הקורונה, כמו בישראל, הנתונים קפצו כלפי מעלה". 

"הצמיחה בתקופת טראמפ הייתה יותר נמוכה בפועל מאשר בתקופת אובמה. מבחינת השווקים הפיננסים, טראמפ, מיום שנבחר בעצם ניכס לעצמו את העליות בבורסה וניסה ליצור רושם שהוא המנוע של הגאות בתקופה זו. זה נכון שמדד ה- S&P 500עלה 51% בתקופתו. צריך לזכור שהיו כמה תקלות בדרך, כמו מלחמת הסחר בסין שטרמפ יזם ושפגעה בבורסה".

"עם זאת, צריך לזכור שלרוב האמריקאים אין השקעות ישירות בבורסה, ההשקעות הן בעיקר דרך הפנסיה וטראמפ כל הזמן מדגיש את זה שהפנסיה של האמריקאים כיום במצב משופר. בתקופת כהונת אובמה, במשך שמונה שנים, ה- S&P 500 עשה 181%, אבל צריך להזכיר שאובמה נכנס לבית הלבן באמצע משבר 2008, בנקודה נמוכה יחסית של השווקים. בתקופת טרמאפ השווקים עלו, אבל חלק גדול מהעלייה נבע מהריבית הנמוכה". 

poll questionמי לדעתך ינצח בבחירות בארה"ב?
  

מה צפוי אם טראמפ ינצח

בנוגע לבחירות עצמן אמר אבנר סטפק: "אנשים כל הזמן מדברים על מי ינצח, טראמפ או ביידן, אבל יש גם תרחיש שלישי של מעין תיקו, שהוא הכי מסוכן לשווקים. אם יהיה מצב כזה, זה יכול להכניס את הבורסה למצב של אי ודאות ומשבר אמון".

צבי סטפק התייחס לתרחיש שבו טראמפ ינצח: "הוא מציג את עצמו כמגן הפועלים והמסכנים, אבל בפועל הוא שירת את האינטרסים של המיליארדרים. מבחינה זו, אני לא חושב שנראה שינוי. הוא לא יוריד כנראה שוב את מס החברות, אולי כן ינסה לקעקע שוב את תוכנית הבריאות של אובמה ואולי יתחיל להשקיע בתשתיות בארה"ב. אולי יהיה לו רצון, לא בטוח שתהיה לו היכולת". 

צבי ואבנר סטפק דיברו על האפשרות שטראמפ ינצח בבחירות, אבל יאבד את הסנאט לדמוקרטים - והסכימו שזה תרחיש גרוע לשווקים. בנוגע לעתיד מלחמת הסחר אמר צבי סטפק: "טראמפ לא הצליח לצמצם את הגירעון של ארה"ב מול סין, להיפך: עם כל המכסים שטראפ הטיל על סחורות סיניות, מאזן הסחר של ארה"ב מול סין יותר גרוע כיום ממה שהיה. חשוב להדגיש כי מלחמת הסחר היא רק שם כיסוי למלחמה הרבה יותר גדולה בין ארה"ב לסין על מעמדן כמעצמות. טראמפ רוצה לשמר את העליונות הטכנולוגית של ארה"ב, וסין מאיימת על זה. סין גם מתעצמת מבחינה צבאית והאוכלוסייה שלה גדולה כמעט פי 4 מאוכלוסיית ארה"ב. יש כאן סוג של מלחמה קרה, שמחליפה את המלחמה הקרה בין ארצות הברית לבין ברית המועצות, שהסתיימה לפני כמה עשרות שנים. אגב, מלחמת הסחר תימשך גם אם ביידן ייבחר, אם כי הוא צפוי להנמיך את הלהבות". 

צבי סטפק הבהיר, עם זאת, כי חשיבות מלחמת הסחר במערכת הבחירות מוגבלת משום ש"זה פחות או יותר הדבר האחרון שמעניין את האמריקאים. מעניין אותם רק לגמור את החודש, רובם במצב שאם נוחתת עליהם הוצאה חד פעמית של 10,000 דולר, אין להם איך לממן את זה ורבים מהם יתקשו גם לקבל הלוואה". 

בנוגע לתגובת השווקים לתרחיש של ניצחון של טראמפ, אמר צבי סטפק: "השווקים אמורים לקבל את זה בהתלהבות. הוא כל כך מזדהה עם וול סטריט שהוא מייחס את העליות לעצמו, לטיפול בכלכלה. הכלכלה אמנם מקרטעת, אבל הריבית הנמוכה יותר חזקה מזה בכל מה שנוגע לשווקים. אם הקורונה תיעלם בשנה הקרובה, אנשים ישאלו את עצמם מה לעשות עם הכסף". 

קראו עוד במגזין:

 

 

מה צפוי אם ביידן ינצח

על תרחיש שביידן מנצח בבחירות אמר צבי סטפק: "שוב, כמו אצל טראמפ, אם הוא ינצח אבל הדמוקרטים יפסידו בסנאט, ששם מתקבלות רוב ההחלטות הכלכליות, הוא יהיה בבעיה דומה לזו שדיברנו עליה בהקשר של טראמפ. הוא ירצה, אבל לא בטוח שיוכל". 

"יש לו, לביידן, תכנית גרנדיוזית להשקעה בתשתיות. זה מאוד מתבקש וגם ממריץ את הכלכלה. ביידן, בניגוד לטראמפ, תומך באנרגיה ירוקה ומתחדשת - וזה לא מקרה שמניות האנרגיה הירוקה עלו חזק בחודשים האחרונים. ביידן מדבר גם על הקטנת האי שוויון, אולי להעלות מס חברות. לא מאמין שהוא יעשה את זה בשנה הראשונה, אבל אם וכאשר - זה עלול לפגוע בשווקים". 

צבי סטפק סייג את הדברים באומרו: "ההיסטוריה בשווקים מוכיחה שאירועים פוליטיים, חשובים ככל שיהיו, לא משפיעים לאורך זמן על המגמות בשווקים. אפשרי, עם זאת, שבטווח של שבועיים-שלושה אחרי הבחירות יהיו תנודות חדות". 

אבנר סטפק אמר בהקשר זה: "למרות כל הסיבות לאופטימיות שהזכרנו, רצו לזכור כי השווקים מגיעים ליום הבחירות ברמת שערים גבוהה, בלי קשר למי שייבחר. בגלל המכפילים הגבוהים, אנחנו לא יושבים בשיאי הגובה של הרכיב המנייתי בתיקי ההשקעות".

בשלב השאלות נשאלו צבי ואבנר בין השאר איך יושפעו מניות חברות הטכנולוגיה הגדולות  - גוגל, פייסבוק, אמזון, מיקרוסופט ואפל -  מתוצאות הבחירות בארה"ב. צבי סטפק ענה: "כמה מהחברות הללו כבר התייצבו לדיונים בקונגרס, ומתנהלת חקירה גדולה נגד גוגל. אם ביידן ינצח זה מעלה את הסבירות, על אף שהוא קפיטליסט מובהק, שיהיה ניסיון לפרק את המונופולים האלה. בעבר אפשרו לפייסבוק לרכוש בקלות את אינסטגרם ו-ווטסאפ, היום כבר יש חזרה לאחור ואומרים: רגע, למה אישרנו? יש מגמה כיום להכריח אותן למכור את מה שהן קנו לפני כמה שנים ולפרק אותן ליחידות קטנות יותר. זו אגב אחת הסכנות הכי גדולות לנאסד"ק, בגלל המשקל הגדול של מניות אלו במדד". 

בנוגע למניות שמפתחות חיסונים לקורונה, אמר אבנר סטפק: "קשה לדעת מי יהיו החברות הראשונות שיגיעו לקו הגמר, אבל כל המניות של הסקטור הזה כבר עלו כל כך חזק שלא בטוח שזו ההשקעה אידיאלית עכשיו". צבי סטפק הוסיף: "אם תהיה חברה אחת בסקטור הזה שתכבוש את כל השוק אז שם תהיה השקעה טובה, אבל מי יודע להגיד מי זו תהיה". 

בהמשך נשאלו צבי ואבנר האם יש חשש להתפרצות אינפלציונית בעקבות הזרמות הכספים לאזרחים. צבי סטפק ענה: "קיים חשש שברגע שנשתחרר מהקורונה נתחיל להוציא כספים, והפעם חלק גדול מההזרמות הגיע ישירות לכיסי הצרכנים. היצרנים ינצלו את זה כדי להעלות מחירים ולפצות את עצמם על הפסדים שספגו בתקופת הקורונה. כל זה עלול להביא לעלייה באינפלציה, אבל אני לא רואה את זה קורה בשנה הקרובה. בהסתכלות של 3-5 שנים קדימה יש סכנת אינפלציה והזהב יכול להיות מגן טוב נגד תרחיש כזה". 

בסיום המפגש נשאלו צבי ואבנר איך תשפיע בחירה אפשרית בביידן על הבורסה בישראל. צבי סטפק ענה: "אני יכול להניח שתהיה תגובה שלילית בטווח הקצר. אני לא חושב שביידן יהיה עוין לישראל, אבל ברור גם שהוא לא יהיה אוהד ישראל כמו טראמפ. הוא לא היה מעביר את השגרירות האמריקנית לירושלים או מאשר את הסיפוח של ישראל ברמת הגולן".

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב דש טרייד? לחצו כאן >>

להרשמה חינם למפגשי האונליין ולצפייה ברשימת המפגשים, לחצו כאן>>

האמור בהרצאה זו אינו אמור להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. פעילות המסחר בשוק ההון הינה פעילות הטומנת בחובה סיכון ואינה מתאימה לכל אחד. הדוגמאות המופיעות בהרצאה זו הינן תיאורטיות בלבד, ניתנות לצרכי הסברה והמחשה, ואין הסתמך על הנתונים המופיעים בהן. אין לראות באמור או בכתוב כהמלצה לרכישה ו/או למכירה ו/או לביצוע השקעות, פעולות או עסקאות כלשהן או כתחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות מתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם. מיטב דש השקעות בע"מ, חברות בשליטתה וכן בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בשום צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שייגרם כתוצאה מהסתמכות על האמור בהרצאה זו, אם ייגרמו. כל הזכויות בהרצאה זו שייכות למיטב דש בע"מ והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב ממיטב דש השקעות בע"מ, הינה אסורה.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 3 שנים

  רוצה לשמוע או לקרוא על מה שאמר רפי רשף

 • לפני 3 שנים

  נורה נהנתי מהשידור האים כדאי להשקיע בנדלן ארה"ב

 • לפני 3 שנים

  שקר הריבית ודאגה לעשירים

 • לפני 3 שנים

  אי אפשר לצפות את העתיד בבורסה,יש להמתין על הגדר למשך חודשיים מהבחירות

  • לפני 3 שנים

   ומי אמר שבעוד חודשיים יהיה אפשר לצפות ? תמיד ישנה אי ודאות, וככל שהיא נמוכה מחירי המניות עולים.

 • לפני 3 שנים

  תודה רבה רבה רבה לכם
  לא מובן מאליו

  ענייני מאוד

 • לפני 3 שנים

  תודה רבה

 • לפני 3 שנים

  אני רוצה להגדיל את תיק ורוצה לסחור בשוק האמריקאי אני צריך תוכנת מסחר טובה

 • לפני 3 שנים

  אל תתנו לחדשות לנווט אתכם. הבוחרים בארה"ב אוהבים את טראמפ והוא בדרך לקדנציה שניה

 • לפני 3 שנים

  הההפעה ההפתעה?! התיק התיק ?!
  -תזרימי הכספים-ביידן או טרמפ-? בשני המצבים -לאחר הבחירות-ברוב המקרים השווקים ירדו
  באם ביידן יבחר -יעלה המיסים- מ 21- -- ל-- 27-29% שלילי לשווקים
  באם טרמפ-יבחר- הוא יחזיק הכספים לקראת הבחירות בעוד שנתיים- שלילי לשווקים
  מי יבחר- להפתעה - לטובת ביידן-
  התיק שלנו -- 90% נזיל
  אל תגידו לא ידענו

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: האם שוקי המניות ימשיכו לעלות גם אחרי הבחירות בארה"ב? "תיקו הכי גרוע"
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.