תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

"השמש בישראל זו מתנה שכדאי להשתמש בה"

28/10/2020

אסי לוינגר - מנכ"ל חברת האנרגיה המתחדשת אנרג'יקס, דיבר במפגש זום עם הסוחרים בבורסה בתל אביב על פעילות החברה בישראל, פולין וארה"ב

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן>>

אסי לוינגר - מנכ"ל חברת האנרגיה המתחדשת אנרג'יקס, התארח במפגש זום שקיימנו. חברת אנרגי'קס, שמצויה בשליטת אלוני חץ, מפעילה פרויקטים פוטו-וולטאיים בישראל ובארה"ב, כמו גם פרויקטים של אנרגיית רוח בפולין.

"בסוף היום אנו עוברים פה זעזוע עולמי עם מגיפה, שאנחנו עדיין לא יודעים את כל ההשלכות שלה לגמרי. בישראל, אין השפעה: השמש זורחת, המתקנים שלנו מייצרים חשמל. הרוח נושבת והטורבינות מסתובבות"

רוצים להירשם חינם למפגשי האונליין ולצפות ברשימת המפגשים? לחצו כאן>>

החזון של אנרג'יקס: להיות יצרנית חשמל פרטית, יזמית, מפתחת ומקימה של פרויקטים בתחום האנרגיה המתחדשת. אנרג'יקס מכילה או מחזיקה ב-402 מגה וואט של פרויקטים שכבר מייצרים חשמל, 376 מגה וואט פרויקטים בהקמה ו-460 מגה וואט של פרויקטים בייזום מתקדם. 

אנרג'יקס משקיעה כיום בישראל, פולין וארה"ב. החברה החלה את דרכה כחברה בת של אמות. בשנת 2014 הקימה אנרג'יקס את המתקן הסולארי הגדול הראשון בישראל. בפולין הקימה החברה שתי חברות רוח גדולות ורק לאחרונה נכנסה לארצות הברית וחיברה את המתקנים הראשונים שלה שם. לפי לוינגר, "האמירה החזקה ביותר פה היא אמירה של מיקוד. אנרג'יקס היא חברה מאוד שקולה, אנחנו לא אופורטוניסטים ונכנסים לטריטוריות חדשות רק אחרי שלמדנו והבנו אותן לעומק. אפשר היה לראות זאת בפולין ובצורה מאוד ברורה גם  בארה"ב".

השפעת משבר הקורונה: "בסוף היום אנו עוברים פה זעזוע עולמי עם מגיפה, שאנחנו עדיין לא יודעים את כל ההשלכות שלה לגמרי. בישראל, אין השפעה: השמש זורחת, המתקנים שלנו מייצרים חשמל. הרוח נושבת והטורבינות מסתובבות. ייצור חשמל התקדם בצורה רציפה ומלאה ולא היו לנו שום תקלות עקב הקורונה. גם ברמת ההכנסות אין פגיעה כי כל המתקנים שלנו בישראל מחוברים לרשת בהסכמים ארוכי טווח של 23-30 שנה בתעריף קבוע. גם בארה"ב יש השפעה זניחה, כי יש לנו גידור ל-12 שנה של 80% מצפי ייצור החשמל". 

לפי נתונים שהציג לוינגר, 72% ממקורות החשמל החדשים ב-2019 היו מבוססי אנרגיה מתחדשת. לפי התחזיות, עד שנת 2050 כ-50% מייצור החשמל בעולם יגיע מאנרגיה סולארית ומאנרגיית רוח. צפי ההשקעה העולמית באנרגיות מתחדשות עד שנת 2050 עומד על סכום של 10 טריליון דולר. למעשה, האנרגיה הירוקה היא כיום הדרך הזולה ביותר לייצור חשמל. 

קראו עוד במגזין:

 

 

הפעילות בישראל: לוינגר ציין כי אנרג'יקס נהנית מ"רוח גבית מאוד חזקה של הרגולטור" בפעילותה בישראל. לדבריו, "שר האנרגיה פרסם לאחרונה תכנית שבו הוא חרט על דגלו להיות שותף מרכזי בתוכנית התאוששות המשק. התוכנית הזו תכלול בעיקר מכסות ענק לפיתוח של תחום האנרגיות המתחדשות, בדגש של אנרגיה סולארית. משרד האנרגיה העלה את היעדים לשנת 2030 ב-30%. ביחד עם ההפרטה של חברת החשמל, אנחנו מאמינים שיש פה חלון הזדמנויות מאוד משמעותי וגדול לשנות את משק החשמל בישראל.

משרד האנרגיה חרט על דגלו לנצל את השמש בישראל, שעוצמתה כפולה מהשמש בגרמניה. אם אני שם את אותו פאנל בגרמניה ואותו דבר בערבה, הפאנל בישראל מייצר כמות כפולה של חשמל לעומת גרמניה. זו באמת מתנה שכדאי להשתמש בה. הרגולטור בישראל הפנים זאת ואני שמח על כך". לוינגר העריך את צפי ההכנסות השנתי של אנרג'יקס בישראל ב-113-117 מיליון דולר. 

הפעילות בפולין: בנוגע לפעילות זו אמר לוינגר, כי "נכנסנו לפולין בשנת 2012, לקח לנו זמן ללמוד השוק. המתנו בסבלנות לשנת 2015 שבה הקמנו את פרויקט באני, השני בגודלו בפולין. היום יש לנו בפולין פרויקטים בהספק של 126 מגה וואט מחוברים לרשת". עד סוף השנה צפויים להתפרסם מכרזים נוספים, בהספק כולל של כ-800 מגה וואט. 

הפעילות בארה"ב: "נכנסנו לחוף המזרחי, לווירג'יניה. זיהינו שחברות הטכנולוגיה הגדולות דורשות חשמל ירוק וכ-70% מתעבורת האינטרנט בארה"ב עוברים דרך ווירג'יניה. ההחלטה להיכנס לשם הייתה מאוד מוצלחת, ווירג'יניה הכריזה לאחרונה על יעד של 100% חשמל ירוק ונקי עד 2050. 

ההשקעה בתחום האנרגיות המתחדשות בארה"ב הסתכמה ב-55.5 מיליארד דולר ב-2019. לפי לוינגר, "יש כאן אמירה מאוד חזקה ומשמעותית של אנרג'יקס בארה"ב, עם 300 מגה וואט של פרויקטים סולאריים בשנת 2021". 

נתונים פיננסיים: הכנסות אנרג'יקס בשנת 2020 ממכירת חשמל מוערכות ב-263-273 מיליון שקלים, לעומת 239 מיליון שקל ב-2019 ו-59 מיליון שקל ב-2015. בשנת 2023 צופה החברה עד 617 מיליון שקל הכנסות מפרויקטים, עם רווח גולמי של כ-480 מיליון שקל. 

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב דש טרייד? לחצו כאן >>

להרשמה חינם למפגשי האונליין ולצפייה ברשימת המפגשים, לחצו כאן>>

האמור בהרצאה זו אינו אמור להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. פעילות המסחר בשוק ההון הינה פעילות הטומנת בחובה סיכון ואינה מתאימה לכל אחד. הדוגמאות המופיעות בהרצאה זו הינן תיאורטיות בלבד, ניתנות לצרכי הסברה והמחשה, ואין הסתמך על הנתונים המופיעים בהן. אין לראות באמור או בכתוב כהמלצה לרכישה ו/או למכירה ו/או לביצוע השקעות, פעולות או עסקאות כלשהן או כתחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות מתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם. מיטב דש השקעות בע"מ, חברות בשליטתה וכן בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בשום צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שייגרם כתוצאה מהסתמכות על האמור בהרצאה זו, אם ייגרמו. כל הזכויות בהרצאה זו שייכות למיטב דש בע"מ והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב ממיטב דש השקעות בע"מ, הינה אסורה.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
  • לפני 3 שנים

    חברה מרתקת

  • לפני 3 שנים

    מפגש מצוין זה היה. חברה שבהחלט יכולה להיות שווה הרבה יותר

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: "השמש בישראל זו מתנה שכדאי להשתמש בה"
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.