תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

"הפנסיה היא פצצת זמן חברתית. יש לנו פחות כסף לחיות יותר שנים"

רונן טוב - משנה למנכ"ל מיטב דש, דיבר במפגש זום עם הסוחרים בבורסה על הפגיעה הקשה בפנסיה של כולנו, שמקורה בשילוב בעייתי בין עלייה בתוחלת החיים לסביבת ריבית כמעט אפסית. אז איך מומלץ להיערך? צפו במפגש

להצטרפות לקרן הפנסיה של מיטב דש לחצו>>

רונן טוב - משנה למנכ"ל מיטב דש ויו"ר חברת הגמל והפנסיה בחברה, שוחח עם הסוחרים בבורסה במפגש זום שקיימנו בנושא הפנסיה. לרונן יש ניסיון של כ-30 בענף, בהן הקים קרנות פנסיה, כיהן כמנכ"ל במספר קרנות פנסיה ונטל חלק ביישום רפורמות גדולות בענף במסגרת כהונתו כמנהל אגף הפנסיה באגף שוק ההון באוצר.

רוצים להירשם חינם למפגשי האונליין ולצפות ברשימת המפגשים? לחצו כאן>>

בעשור האחרון נרשמה ירידה של כמעט 50% בקצבאות הפנסיה שלנו. זאת בהנחה שהקרנות השיגו אותן תשואות ולא הייתה תשואת חסר, כלומר השינוי הוא נגזרת של העלייה בתוחלת החיים והירידה בשיעורי ריבית

הפנסיה נחשבת, בעיקר לעובדים שכירים, כנכס הגדול ביותר שאדם צובר בחייו. עם זאת, העלייה המתמשכת בתוחלת החיים מכרסמת בקרנות הפנסיה כל הזמן. החל מ-2008, כל מעסיק בישראל חייב לבטח בביטוח פנסיוני את עובדיו השכירים. החל מ-2017 קיים בארץ גם חוק פנסיה חובה לעצמאים. 

בפני הצרכן הפיננסי הישראלי עומדת כיום זכות בחירה בגוף שינהל בעבורו את הפנסיה, ובמוצר הפנסיוני עצמו. בשוק קיימים מוצרים פנסיוניים הנבדלים במבנה, במחיר (דמי הניהול), בכיסויים הביטוחיים, בהטבות המס וביכולת או באי היכולת לשנות את כל הפרמטרים שהוזכרו כאן. 

לפי מחקר שהציג טוב על אוריינות פיננסית, שבוצע באוניברסיטת בן גוריון ושפורסם ב"גלובס", רוב האנשים כלל לא טורחים לקרוא את דו"חות הפנסיה שנשלחים אליהם בדואר. 43% שומרים את הדו"ח לעיון מאוחר יותר, 12% זורקים אותו בלי לקרוא, 25% בודקים את השורה התחתונה ורק 20% קוראים בעיון.

עוד לפי הסקר, רוב האנשים (58%) סבורים, בטעות כמובן, שהם לא משלמים דמי ניהול. 28% בטוחים שהם משלמים רק סוג אחד של דמי ניהול, בעוד שבפועל כולם משלמים דמי ניהול הן על הצבירה בכל החיסכון והן על ההפקדות השוטפות. לפי הסקר, רק 14% יודעים זאת. 

חוסר ידע, זמן ורצון להקדיש זמן ללימוד ההשלכות גורם, על פי הסקר, ל-51% למשוך פיצויי פיטורים במהלך שנות עבודתם, מה שמוביל לפגיעה בפנסיה. טוב ציין, עם זאת, כי במקרים רבים המושכים פועלים מתוך חוסר ברירה. 

רק 27% יודעים כי בקרן פנסיה יש ביטוח שארים וביטוח אובדן כושר עבודה. 37% סבורים כי יש רק מרכיב ביטוח אחד ו-36% בטוחים שאין בפנסיה בכלל מרכיבי ביטוח. בשורה התחתונה, רוב הציבור לא מבין מספיק בתחום הפנסיה, אולם לפי הסקר כמעט 90% היו רוצים להבין יותר. 

poll questionהאם יש לך מושג מהי קצבת הפנסיה (המוערכת) שתקבל/י לאחר הפרישה מעבודה?

כשהפנסיה נחתכת ב-50%

טוב דיבר במפגש על ד"ר אוברי דה גריי, גרנטולוג ומומחה לחקר הזיקנה מאוניברסיטת קמברידג', שטוען כבר שנים כי הזקנה היא מחלה ניתנת לריפוי. לדבריו, לא ירחק היום שכולם (מי שיחיה באותם זמנים) יוכלו לחיות לנצח. תוחלת החיים של האדם מתארכת בממוצע בשנתיים מדי עשור, מה שאומר שבכל יום שעובר אנחנו זוכים בממוצע בעוד חמש דקות חיים. תוחלת החיים במדינת ישראל נחשבת לאחת הגבוהות בעולם: 80.5 שנים לגברים, 84.3 לנשים. לפי נתונים שהציג טוב, בשנת 1979 עמדה תוחלת החיים לגברים במדינת ישראל על 71.5 שנים בלבד ואילו תוחלת החיים של הנשים עמדה אז 75.1 שנים בלבד. 

במצב שבו תוחלת החיים כל הזמן עולה ואילו הריבית במשק נמוכה עד אפסית, הפנסיה שלנו נפגעת. נוצר מצב שבו יש לנו פחות כסף כדי לחיות יותר שנים. לפי טוב, "אם קברניטי המשק שלנו לא היו עסוקים בקורונה או בעצמם, הייתי מצפה שיתעסקו בפצצת הזמן החברתית שנוצרה כאן. על דברים כאלה צריכים לצאת לרחובות ובעולם אכן עושים זאת".

טוב הציג במצגת סימולציה על השינוי בגובה הפנסיה, שבוצעה על נתונים של עמית (חוסך לפנסיה) בן 30 נשוי, שהתחיל בשכר של 5,000 שקל, זכה לעלייה של 2% בשנה וסיים בשכר של 10,000 שקל. לעמית זה הייתה הפקדה בשיעור 20.83%, עם דמי ניהול מקסימליים של 0.5%-0.6%. לפי הסימולציה, לאותו עמית הייתה בשנת 2004 תחזית של קצבת פנסיה בסך 10,600 שקל, לעומת תחזית ל-5,698 שקל בלבד בשנת 2020. למה? כי קרנות הפנסיה עדכנו את התקנונים שלהן בזיקה לעלייה בתוחלת חיים. 

השורה התחתונה פסימית למדי: בעשור האחרון נרשמה ירידה של כמעט 50% בקצבאות הפנסיה שלנו. כל זאת עוד בהנחה שהקרנות השיגו אותן תשואות ולא הייתה תשואת חסר, כלומר: שהשינוי הוא אך ורק נגזרת של העלייה בתוחלת החיים והירידה בשיעורי ריבית.

וקטור הריביות נחשב לאיום הבא על הפנסיה, שעלול להוריד את הקצבה שהוצגה קודם מ-5,698 שקל בתשואה שנתית של 4% לקצבה של 2,592 שקל בלבד במצב של וקטור ריבית 0%. מדובר בירידה אפשרית נוספת של עוד 50% בפנסיה. 

קראו עוד במגזין:

 

 

סל המוצרים בשוק הפנסיה

אילו רפורמות התבצעו בתחום הפנסיה ב-25 השנים האחרונות? 

 • 1995: סגירת קרנות הפנסיה הוותיקות והקמת קרנות חדשות.
 • 2004: הלאמת קרנות הפנסיה הוותיקות.
 • 2005: רכישת קרנות הפנסיה החדשות על ידי חברות הביטוח. 
 • 2005: ביטול החיסכון בגמל ל-15 שנים, הענקת זכות בחירה לעובדים. 
 • 2008: הפיכת קופות הגמל לקופות שאינן משלמות לקצבה. 
 • 2008: כניסה לתוקף של חוק פנסיה חובה לשכירים, והחלה של תקנות הניוד בשוק הפנסיה. 
 • 2012: הגברת התחרות בשוק הפנסיה. 
 • 2016: קרנות פנסיה נבחרות. 

המוצרים הפנסיוניים הקיימים כיום בשוק הישראלי: קרן פנסיה חדשה, פנסיה תקציבית, קרן פנסיה ותיקה, ביטוחי מנהלים וקופת גמל. בקרן הפנסיה החדשה, הסביר טוב, "יש ביטוח הדדי, זה אומר שכל חוסך ערב כלפי חברו, צעירים מסבסדים מבוגרים, בריאים מסבסדים חולים, יש ביטוח הדדי לטוב ולרע. כל הקבוצה מבוטחת כקולקטיב".

אני רוצה להצטרף לקרן הפנסיה הנבחרת של מיטב דש>>

מאפיין חשוב נוסף בקרנות הפנסיה החדשות הוא האיזון האקטוארי. לא יכול להיות מצב של צבירת גרעון כפי שקרה בקרנות ותיקות, גם אם זה בא במחיר של הקטנת הפנסיה לעמיתים. מאפיין נוסף של הקרן: הכיסויים הביטוחיים. טוב: "יש ביטוח שאירים עם הרחבות למשפחה עם מוגבלויות, יש אובדן כושר עבודה בפנסיה. קוראים לזה פנסיית נכות, אבל זה אובדן כושר עבודה. וכמובן, כיסוי לזקנה, היכולת לקבל קצבה לכל החיים בגיל פרישה".

הפנסיה התקציבית הייתה נהוגה עד שנת 2002. הפנסיה הזו שולמה במלואה על ידי המעסיק, ללא השתתפות של העובד. הפנסיה התקציבית הייתה נהוגה במגזר הציבורי (עובדי מדינה, אוניברסיטאות, עיריות, בנקים ועוד). 

קרן הפנסיה הוותיקה הייתה נהוגה עד 1995. הקרנות הללו פעלו ללא איזון תקציבי והבטיחו פנסיה בשיעור של 70% מהשכר לאחר 35 שנה, בלי קשר לסכומים שחסכו העמיתים. הקרנות נכנסו לגירעונות אדירים ולכן גם נסגרו בסופו של דבר. 

ביטוח המנהלים נחשב מוצר "נוצץ" במשך שנים, בין השאר בזכות שמו. ביטוחי המנהלים הציעו בעבר תשואה ותוחלת חיים. חברות הביטוח לקחו את הסיכון לעלייה בתוחלת החיים והירידה בתשואה על המאזן שלהן, וזה היה יתרון אדיר על פני קרנות הפנסיה. כיום כבר אסור להן לעשות זאת. מצד שני, דמי הניהול בביטוחי המנהלים תמיד היו גבוהים מאוד, מה שנתן יתרון לקרנות הפנסיה. 

ביטוחי המנהלים, בניגוד לקולקטיב בקרנות הפנסיה, הן תוכניות אישיות. טוב: "בלא מעט מקרים אנשים רוצים להיות תלויים בעצמם ולא בביטוח הדדי. אני אישית לא חושב שזה נכון
כי לכיסוי קולקטיבי יש משמעות בהוזלת המוצר".

קופות הגמל, לפי טוב, "היו מכשיר פנטסטי". הקופות משמשות לחיסכון בלבד ואין בהן מרכיבי ביטוח. במשך השנים בוצעו בהן מספר רפורמות ששינו את מהותן: ראשית, נלקח מהם רכיב האג"ח המיועדות, שהעניק תשואה מובטחת והן נכנסו ב-100% לשוק ההון, ללא הבטחת תשואה. אחר כך נלקחה מהן הנזילות והפכו אותן לקופות למטרת קצבה.

לפי טוב, "האוצר הבין שבשנים האחרונות אנשים הפסיקו לחסוך בקופות הגמל. לכן, הם החליטו להחיות את הגמל והשיקו מכשירים חדשים. הבולט שבהם הוא קופת הגמל להשקעה, מכשיר עם נזילות מלאה. זה מכשיר טוב יותר מכל תכנית חיסכון שהוצעה לכם, עם הטבות מס הניתנות למי שלא מושך. מכשיר נוסף הוא האפשרות לתיקון 190, שמתאים מעבר לגיל 60 שלקראת פרישה או פרשו ורוצים להעצים את הפנסיה. שם יש גם פתרון למעבר בין דורי (הורשה), ואם אתם לקראת פרישה זה משהו שהייתי בודק".

טוב ציין אפשרות נוספת: קופת גמל IRA בניהול אישי, שבה החוסך מנהל את כספו כראות עיניו. במיטב דש מנוהלים יותר מ-3.5 מיליארד שקל במסלולי IRA. קופות הגמל מתפקדות כיום ברובן לא כחיסכון פנסיוני בפני עצמן, אלא כרובד משלים לקרנות הפנסיה. 

הרפורמה ששינתה את השוק

לפני כארבע שנים, ב-2016, השיק האוצר את רפורמת קרנות הפנסיה ברירת מחדל, רפורמה ששינתה את שמה מאוחר יותר לקרנות פנסיה נבחרות. במסגרת הרפורמה החל האוצר לקיים מכרזים לבחירת קרנות פנסיה שיציעו דמי ניהול מוזלים במיוחד. זאת על רקע נתונים, שלפיהם 750 אלף עובדים במשק הישראלי עדיין שילמו אז דמי ניהול מקסימליים - 6% מההפקדות ו-0.5% מהצבירה בחיסכון. במכרז השני, שהתקיים ב-2018, נבחרו ארבע קרנות, אחת מהן של מיטב דש. 

קרן הפנסיה הנבחרת של מיטב דש מציעה דמי ניהול בסך 2.49% מההפקדות ו-0.05% בלבד מהצבירה. לפי שקף שהציג טוב, הפער בין פנסיה בדמי ניהול מקסימליים לבין פנסיה בדמי ניהול מוזלים עשוי להסתכם במאות אלפי שקלים ובהפרש של כמעט 11 שנות הפקדה (הפרשות עובד ומעביד). לפי טוב, גם כיום ישנם כ-200-300 אלף עובדים במשק הישראלי שמשלמים דמי ניהול מקסימליים, ברוב המקרים ללא ידיעתם. 

טוב הציג יתרון נוסף לקרנות הפנסיה הנבחרות: הן מחויבות, בתקנון, לגבות דמי ניהול של 0.3% לאחר יציאת העמית לפנסיה, לעומת 0.5% בכל הקרנות ו-0.6% בביטוחי המנהלים. גם כאן מדובר בפערים שעלולים להצטבר לעשרות אלפי שקלים. 

למה חשוב לשים לב, אם ברצונכם להצטרף לקרן פנסיה? טוב פירט את המשתנים הרלוונטיים: 

 • גיל ההצטרפות לפנסיה
 • גובה השכר
 • מצב משפחתי
 • מצב בריאותי
 • הטבות מס
 • תשואות
 • דמי ניהול
 • התאמת מסלול ביטוח
 • בחירת אפיק השקעה

קרן הפנסיה הנבחרת של מיטב דש זכתה בשנה שעברה בתואר קרן הפנסיה של השנה. הקרן מנהלת נכסים ביותר מ-13 מיליארד שקל, עם כ-370 אלף עמיתים וכ-300 אלף מצטרפים חדשים מאז בחירתה כקרן פנסיה נבחרת.

להצטרפות לקרן הפנסיה הנבחרת של מיטב דש, לחצו>>

להרשמה חינם למפגשי האונליין ולצפייה ברשימת המפגשים, לחצו כאן>>

האמור בהרצאה זו אינו אמור להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. פעילות המסחר בשוק ההון הינה פעילות הטומנת בחובה סיכון ואינה מתאימה לכל אחד. הדוגמאות המופיעות בהרצאה זו הינן תיאורטיות בלבד, ניתנות לצרכי הסברה והמחשה, ואין הסתמך על הנתונים המופיעים בהן. אין לראות באמור או בכתוב כהמלצה לרכישה ו/או למכירה ו/או לביצוע השקעות, פעולות או עסקאות כלשהן או כתחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות מתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם. מיטב דש השקעות בע"מ, חברות בשליטתה וכן בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בשום צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שייגרם כתוצאה מהסתמכות על האמור בהרצאה זו, אם ייגרמו. כל הזכויות בהרצאה זו שייכות למיטב דש בע"מ והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב ממיטב דש השקעות בע"מ, הינה אסורה.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 3 שנים

  לפחות דבר אחד "טוב" שיצא מה"רפורמות" : מנהלי הקרנות משתכרים לא רע. אבל כשאני קורא מפעם לפעם במי תומכים ה"מוסדיים" - זה לא עושה לי טוב על הנשמה. כסף אבוד.

 • לפני 3 שנים

  למה אתם לא מאפשרים לעמית המעוניין בכך והנמצא במסלול רגיל אצלכם , לעבור למסלול פנסיה נבחרת . האם על העמית לעבור לחברה אחרת כדי שיחשב חדש שם ואז יקבל שם פנסיה נבחרת ?

 • לפני 3 שנים

  תמשיכו לעשות שידורים כאלה חשובים על נושאי הפנסיה. לא מספיק פנסיונרים יודעים איך להתנהל

 • לפני 3 שנים

  אני שופט יש לי 80 אלף בכל מקרה
  והבן שלי אלוף בצבא , יש לו 20 אלף כל חודש
  לכו לעבוד לשלם לנו את הפנסיה , או שתמצאו עוד עצמאי פראייר שיממן אותנו

 • לפני 3 שנים

  "אל תדאג, אני על זה"

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: "הפנסיה היא פצצת זמן חברתית. יש לנו פחות כסף לחיות יותר שנים"
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.