תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

מה זה מכפיל רווח ואיך מחשבים אותו?

מפגש הזום שלנו הוקדש הפעם למכפילים. מהו הרציונל הכלכלי מאחורי הערכת שווי? מהו תמחור יחסי בין חברות? ומה ההבדל בין מכפיל תפעולי למכפיל הוני?

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן>>

בשבועות האחרונים אנחנו מארחים סדרה של מפגשים ZOOM פתוחים לציבור הסוחרים והמשקיעים בבורסה ולכל מי שעוסק במסחר עצמאי בשוק ההון. מפגש זה, עסק במכפילי רווח.

השוק יודע לתמחר חסרונות של נכס פחות אטרקטיבי כך שהמחיר שלו למ"ר יהיה נמוך יותר. אך ניתוח מעמיק של מאפייני הנכס יגלה את הסיבה לאותו תמחור

אם החמצתם שיעור מסוים, אתם יכולים למצוא אותו כאן:

להרשמה למפגשי האונליין ללא עלות, לחצו כאן>>

השיעור החל בלימוד קריאה בסיסית בדו"ח רווח והפסד, עבר לתמחור יחסי בין חברות ונחתם בהרחבה על שני סוגים של מכפילים: תפעוליים והוניים.

מהו הרציונל הכלכלי מאחורי הערכת שווי?

תמחור לנכס או חברה. נאמר שאתם מעוניינים לקנות דירה, שאמורה להניב בכל חודש 4,500 שקל. השוק אמור לצמוח 2% בשנה ואתם אומרים שהעסקה תהיה אטרקטיבית רק אם תקבלו 6% בשנה עבור ההשקעה.  מה שוויה ההוגן של הדירה בנתונים אלה? לפי נוסחת החישוב שהוצגה בשיעור, השווי ההוגן של הדירה בנתונים אלה הוא 1.35 מיליון שקל.

דרך אחרת להגיע להערכת שווי לדירה היא היחסיות. כלומר: להשוות את הדירה הפוטנציאלית לדירות אחרות, דומות במאפייניהן. נוכל, לדוגמא, לקחת את המחיר למ"ר באזור שבו אנחנו מחפשים דירה ולהכפיל ערך זה בשטח הדירה הפוטנציאלית.

השוק יודע לתמחר חסרונות של נכס פחות אטרקטיבי כך שהמחיר שלו למ"ר יהיה נמוך יותר. לכאורה, המחיר הנמוך עשוי למשוך אותנו כקונים פוטנציאליים, אך ניתוח מעמיק של מאפייני הנכס יגלה את הסיבה לאותו תמחור.

קראו עוד במגזין:

 

 

מהו מכפיל?

נניח שאנחנו מעוניינים להעריך שווי של דירה בגודל 75 מ"ר ברחוב וולפסון בראשון לציון. תיאורטית, קיים מחיר "הוגן" למטר עבור אותה דירה, אך מאחר שאנחנו לא יודעים מהו ננסה לאמוד אותו על סמך המחיר הממוצע למ"ר של דירות דומת ככל האפשר. חשוב תמיד לבצע השוואה בין מאפיינים דומים, בין "תפוחים" ל"תפוחים". עם זאת, הידיעה שתפוח אחד בשוק זול בהשוואה לתפוחים אחרים, לא נותנת לנו הרבה אם שני התפוחים מקולקלים.

מכפיל = שווי: מאפיין ספציפי. המכפיל למעשה הוא יחס שאמור להיות זהה בין קבוצות השוואה. מכפיל הוגן אינו תלוי רק בתחושת הבטן, אלא מגלם בתוכו שורה של הנחות בנוגע לפעילות החברה.

מכפילים בפרקטיקה: אם נעבור לתחום החברות, הרי שהמכפיל הנפוץ ביותר (שלא בצדק!) הינו מכפיל הרווח הנקי. מכפיל רווח נקי = שווי שוק : הרווח הנקי ב-12 החודשים האחרונים. בחברות, קיים קשר ישיר בין המכפיל לתחזיות הצמיחה של החברה.

סדר הפעולות לקביעת שווי חברה:

1. נקבע את המכפיל המתאים לחברה (נניח, ממוצע ענפי).

2. נכפול ברווח השנתי (רווח מייצג) של החברה.

התוצאה שנקבל היא שווי החברה.  

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב דש טרייד? לחצו כאן >>

רוצים להרשם למפגשי האונליין ללא עלות? לחצו כאן>>

האמור בהרצאה זו אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. פעילות המסחר בשוק ההון הינה פעילות הטומנת בחובה סיכון ואינה מתאימה לכל אחד. הדוגמאות המופיעות בהרצאה זו הינן תיאורטיות בלבד, ניתנות לצרכי הסבר והמחשה, ואין להסתמך על הנתונים המופיעים בהן. אין לראות בכתוב או בנאמר כהמלצה לרכישה ו/או למכירה ו/או לביצוע השקעות, פעולות או עסקאות כלשהן או כתחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם. מיטב דש השקעות בע"מ, חברות בשליטתה וכן בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם מהסתמכות על האמור בהרצאה זו, אם ייגרמו. כל הזכויות בהרצאה זו שייכות למיטב דש השקעות בע"מ והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב ממיטב דש השקעות בע"מ הנה אסורה.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
  • לפני 3 שנים

    אך עושים כשברוב החברות PE Ratio (TTM) N/A לא קיים ?

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: מה זה מכפיל רווח ואיך מחשבים אותו?
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.