תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

"מהלך גדול מידי בתשואות האג"חים עלול לסכן את שוק המניות. אנחנו עוד לא שם"

אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש: "לא רואים כרגע האטה בצמיחה – לא בארה"ב, לא באירופה, לא בשווקים המתעוררים וגם לא בישראל. העלייה ברווחיות החברות תומכת במניות"

"אחרי הרבה שנים של צמיחה יחסית נמוכה, ראינו ב-2017 שתחזיות הצמיחה של קרן המטבע והבנק העולמי מתחילות לעלות ושהצמיחה מתחילה להשתפר. זו תוצאה של כלכלה עולמית שסוף סוף יוצאת מהמשבר. שנים של ריביות נמוכות תרמו לשיפור בתנאים הפיננסיים, מצב החברות השתפר והצרכנים מרגישים יותר בטוחים. ההשקעות של המגזר העסקי התחילו לגדול. כשצמיחה מתבססת על השקעות ולא על צריכה, זה אומר שהחברות יותר אופטימיות. פוטנציאל הצמיחה למחר, לשנים הקרובות, יותר גבוה".

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי? לחצו כאן >>

כך אומר אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש, בראיון וידיאו על הצמיחה בישראל ובעולם – והשפעותיה על שווקי המניות.

"דווקא בישראל הצמיחה ב-2017 הייתה יותר נמוכה מהצמיחה ב-2016, להבדיל מהרבה מדינות אחרות בעולם. יש לכך סיבות טכניות, כמו רכישות רכבים חזקות בסוף 2016"

האם יש שיפור בתחזית הצמיחה לישראל?

"דווקא בישראל הצמיחה ב-2017 הייתה יותר נמוכה מהצמיחה ב-2016, להבדיל מהרבה מדינות אחרות בעולם. יש לכך סיבות טכניות, כמו רכישות רכבים חזקות בסוף 2016. אבל יש לכך גם סיבות שמאפיינות את המשק הישראלי, שנהנה מצמיחה יחסית גבוהה אחרי המשבר ב-2008. תוך כדי אותה צמיחה, כידוע, ספגנו עלייה מאוד מהירה במחירי הנדל"ן. שוק הנדל"ן בישראל נכנס לאחרונה לסוג של קיפאון. יש פחות עסקאות ועליית המחירים התמתנה מאוד – וזה בדרך כלל גורם להאטה בצמיחה.

"סיבה נוספת היא העלייה באשראי הצרכני, שהייתה חזקה מאוד בשנים האחרונות – גם שם אנחנו רואים התמתנות משמעותית. ובסופו של דבר, הייתי מציין גם את השקל החזק, שמשפר את המצב הפיננסי של הצרכנים ומגדיל את כוח הקנייה שלהם, אבל פוגע ביצואנים, והפגיעה הזו מתחילה להיות מורגשת יותר ויותר בנתוני הצמיחה".  

poll questionהאם אתה משקיע במניות?

איך העלייה בתחזית משפיעה על שוק המניות?

"שיפור בצמיחה העולמית וגידול בהשקעות גורם לעלייה ברווחיות החברות, שתמיד נותנת תמיכה טובה לשוק המניות. אם נסתכל על שוק המניות לאורך זמן, נראה כי הירידות החזקות בשוק מתרחשות כשיש האטה בצמיחה או אפילו מיתון. אנחנו לא מזהים מצב כזה כרגע, לא בארה"ב, לא באירופה, לא בשווקים המתעוררים וגם לא בישראל – ולכן ההשפעה על שוק המניות חיובית. אנחנו רואים שעל רקע אותה צמיחה השוק משיג ביצועים מאוד משמעותיים".

קראו עוד במגזין:

 

 

אילו שווקי מניות בעולם בולטים כיום?

"קודם כל, השווקים המתעוררים. גם השוק האמריקני השיג ביצועים טובים. קצת פחות טובים היו הביצועים בשווקים באירופה וביפן. ישראל בלטה גם היא, אם אנחנו מנטרלים כמה מהחברות. צריך, עם זאת, לציין שאותה עלייה בתשואות שאנחנו חווים לאחרונה בשווקי האג"חים  – היא גורם סיכון לשוק המניות. צריך להסתכל טוב טוב ולראות שהעלייה הזאת בתשואות האג"חים לא תתפתח לאיזשהו מהלך גדול מידי, זאת אומרת עלייה שנמשכת הרבה זמן ובעוצמה גדולה, כי זה יכול להיות מסוכן לחברות שכמובן סופגות עלייה בעלויות המימון. מה גם שהאלטרנטיבה האג"חית עלולה להפוך יותר אטרקטיבית משוק המניות. אנחנו עוד לא שם. עדיין נראה ששוק המניות הוא אלטרנטיבה טובה וכדאית, כל אחד בהתאם לרמת הסיכון שהוא יכול להרשות לעצמו".

אני רוצה לסחור עצמאית בבורסה >>

אין באמור כדי להוות ייעוץ/שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
  • לפני 6 שנים

    עם כל מה שקורה בפוליטיקה ועם חלוקת הכספים של כחלון הנדיב שמחלק במקום להשקיע, הצמיחה הולכת לעצור ולהצטמצם בארץ

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: "מהלך גדול מידי בתשואות האג"חים עלול לסכן את שוק המניות. אנחנו עוד לא שם"
AIzaSyD5yByn8adz7SoeqOPuwLdcBD8g_mkP5ww
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.