תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

רוצים להשקיע במניות אך חוששים מהפסדים?

07/02/2019

בכל השקעה, לבטח גם בהשקעה במניות, ישנן מספר דרכים להגדיל את פוטנציאל הרווח ולהפחית את הסיכון. במאמר זה נציג מספר דרכים בולטות

משקיעים רבים ברחבי העולם נמצאים כיום בדילמה. אי הוודאות בשווקים מקשה עליהם להחליט באילו נכסים להשקיע. מצד אחד, חוששים המשקיעים שאחרי עשור של עליות, המשבר הפיננסי הבא מאיים להכות בשווקים בכל רגע נתון. מאידך, נכסים שנחשבו במשך שנים רבות כבטוחים, לדוגמא אג"ח מדינה, מניבים כיום תשואות אפסיות ולא מספקים את הסחורה בימים של ריביות נמוכות.

הבורסה עלולה לרדת ולעיתים אף במהירות. כשזה קורה, לא כדאי להיכנס ללחץ ולקבל החלטות פזיזות או לפעול מתוך הרגש בלבד. ההיסטוריה מלמדת ששוק המניות מתאושש בדרך כלל מנפילות, מחזיר את ההפסדים ולעיתים אף יותר מכך

אין כמובן שום סיבה להרים ידיים. אם אתם מתעניינים בהשקעה בשוק ההון, הכתבה הבאה היא בדיוק בשבילכם. בכל השקעה, גם בהשקעה במניות, ישנן מספר דרכים להגדיל את פוטנציאל הרווח ולהפחית את הסיכון. להלן כמה מהן:

1. פיזור השקעה

פיזור תיק ההשקעות על פני מגוון נכסים רחב יסייע להתמודד עם אי הוודאות בשווקים הפיננסים. פיזור בין אפיקי השקעה שונים (מניות/אג"ח), סקטורים שונים (טכנולוגיה, פארמה  תעשייה, מוצרי צריכה) ואזורים גאוגרפים שונים יכול לאפשר למשקיעים פוטנציאל תשואה עודפת מחד, ומאידך שלא תיווצר חשיפה משמעותית מדי לחברה בודדת כך שגם אם אחת החברות בהן השקעת מציגה ביצועי חסר וחווה ירידת שווי, ההשפעה שלה על כלל תשואת התיק שלי עשויה להיות  יחסית זניחה.

כאשר מפזרים את ההשקעות בין מספר רב של אפיקי השקעה, סקטורים שונים, ואזורים גאוגרפים שונים, הסיכון עשוי לרדת באופן משמעותי, בין היתר גם לאור המתאם השלילי שקיים בין חלק מהם. כך למשל בעוד שחברות אנרגיה  עלולות להיפגע ממחירי נפט וגז נמוכים, על חברות תעופה ותעשיה זה עשוי להשפיע לטובה.

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן

2. רכישת מניות במקבצים

מחיר המניות בבורסה משתנה כל הזמן.  כאשר משקיעים סכום כסף מסוים היום במניות, רוכשים אותן במחירן כיום. אם, לעומת זאת, רוכשים את אותן מניות כל חודש בסכום של אלף שקלים בכל קנייה, מחיר המניות ישתנה מפעם לפעם בהתאם ליום הקנייה, וברמה השנתית, יתקבל מחיר ממוצע למניה.

מה היתרונות לשיטה הזו? כיוון שאף אחד לא מסוגל  לתזמן את השווקים ולקנות כשמחיר המנייה הכי נמוך ולמכור כשהמחיר בשיא, רכישת מניות במקבצים על פני השנה עשויה להעניק הגנה מסוימת מפני טלטלות זמניות בשווקים. 

poll questionהאם אתה משקיע במניות?
  

3. השקעה לטווח ארוך

אם מסתכלים על ביצועי שווקי המניות לאורך זמן, רואים כי שווקי המניות מניבים לאורך השנים תשואה חיובית גבוהה (בהשוואה לאפיקי השקעה סולידים יותר). יחד עם זאת אין זה כמובן מבטיח תשואה חיובית בטווח הקצר (טווח של עד שנתיים). אם יש לכם סבלנות וסכום כסף "פנוי", שלא תזדקקו לו בשנים הקרובות, ניתן לשקול השקעה במניות, אך  אם אתם משקיעים כסף שברור לכם שתזדקקו לו בעוד שנה לכל היותר, יכול להיות שהסיכון הגלום בהשקעה במניות תהיה גבוהה מהסיכוי לתשואה חיובית.

קראו עוד במגזין:

 

 

4. לא תמיד כדאי לצאת בירידות

הבורסה, כבר אמרנו, עלולה גם לרדת ולעיתים אף במהירות. כשזה קורה, לא כדאי להיכנס ללחץ ולקבל החלטות פזיזות או לפעול מתוך הרגש בלבד. ההיסטוריה מלמדת ששוק המניות מתאושש בדרך כלל מנפילות, מחזיר את ההפסדים ולעיתים אף יותר מכך.

במשבר של 2008, לדוגמא, ירד שוק המניות בישראל בכ-50%, אבל ב-2009 הוא כבר עלה את כל הדרך בחזרה ושב למצב שבו היה טרום המשבר. מי שהיה מושקע ב-100 אלף שקל במניות בפרוץ המשבר, נשאר לאחר מספר חודשים עם 50 אלף שקלים בלבד. אולם, אם עלה בידו לגלות סבלנות ולהישאר בשוק, הוא הצליח להחזיר את ההשקעה שאיבד במשבר ובהמשך אף יותר מכך.  

לפתיחת חשבון למסחר בבורסה, לחצו >

האמור אינו מהווה ייעוץ / שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ/שיווק המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 5 שנים

  למרות הכל אני חושש מהפסדים. מעדיף את הכסף שלי אצלי בלי שיעבוד. אני עבדתי עבורו מספיק

 • לפני 5 שנים

  בקיצור, אל תנסו להיות סוחרי יום או סווינגרים. אם רוצים להרוויח, כנסו לתקופות בינוניות עד ארוכות

 • לפני 5 שנים

  רוצים או לא רוצים, בסוף כולנו מושקעים בשוק ההון, אז לפחות תלמדו קצת

 • לפני 5 שנים

  אם רוצים להרוויח כסף בשוק ההון, חייבים להשקיע במניות

  • לפני 5 שנים

   תתחיל מזה שחייבים להשקיע. כמה אנשים מסתכלים על הבורסה מהצד?

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: רוצים להשקיע במניות אך חוששים מהפסדים?
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.