תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

השקעה במוצרים מחקי מדד: 4 יתרונות, 4 חסרונות

מדורים:
22/02/2023

הפופולריות של מוצרים מחקי מדד נמצאת בעלייה מתמדת, והם תופסים נתח הולך וגדל בעוגת ההשקעות העולמית. במציאות של שווקים תנודתיים – למי זה יכול להתאים ולמי פחות?

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב טרייד? לחצו כאן >>

השווקים, מוכיחה היסטוריית ההשקעות, נוטים לעלות לאורך זמן ולתגמל את המשקיעים בתשואות שמגדילות את רווחיות התיקים. אבל מה יעשו משקיעים שאין להם מספיק ידע או זמן להשקיע באופן עצמאי? או כאלה שרוצים להגדיל את הפיזור של תיק ההשקעות, ובכך לנסות ולהגדיל את היציבות?

השקעה במוצרים מחקי מדד היא עוד כלי בארגז הכלים שלנו, המשקיעים. כמו כל אחד מהכלים האחרים, גם כאן השימוש צריך להיות חכם, בהתאם לצרכים שלכם, כחלק מתיק השקעות מאוזן ומגוון

קראו עוד במגזין:

בשנים האחרונות גוברת הפופולריות של מוצרים מחקי מדד. דברים אמורים בקרנות סל או קרנות מחקות שעוקבות אחרי מדד מסוים, לרוב באמצעות קניית המניות המרכיבות את המדד בהתאם למשקלן היחסי בו. כל מדד יכול להכיל עשרות ועד מאות ואלפי ניירות ערך מסוגים שונים: מניות, אג"ח, סחורות ועוד. המקבילה האמריקנית לקרנות אלו היא ה-EFT (Exchange Tracking Fund) – מכשיר פיננסי שהגיח לאוויר העולם בשנת 1973 בזכות ג'ון בוגל, שיצר קרן מחקה למדד ה-S&P 500.

סוגי קרנות מחקות

האפשרויות בעולם ההשקעות הפאסיביות רבות ומגוונות, מהשקעות מחקות מדד ועד השקעה במדדים העוקבים אחרי ענפים ספציפיים כמו סקטור הנדל"ן, הרכב, האנרגיה, הבנקאות וכו'. יש גם מדדים שעוקבים אחרי סחורות, אג"ח, מט"ח ועוד.

מהם היתרונות והחסרונות של השקעות מחקות מדד במציאות הנוכחית?

מוצרים מחקי מדד – היתרונות

 • פשטות – הקרנות המחקות מאפשרות להשקיע בשוק ההון בלי בהכרח להבין את התחום או להשקיע זמן בניתוח הביצועיים והדוחות הכספיים של החברות.
 • לקבל את תשואות השוק – באנגלית יש ביטוי שאומר: "אם אתה לא יכול לנצח אותם, הצטרף אליהם". הביטוי הזה תקף גם כאשר מדובר בקרנות מחקות מדד: משקיעים שמסתפקים בתשואה הממוצעת שמניב שוק או ענף מסוים, ולא חושבים שהם יכולים "להכות" אותה, יוכלו למצוא בהשקעות המחקות אפיק אטרקטיבי. זאת אחת הסיבות לפופולריות הגואה של מדד ה- S&P 500 בשנים האחרונות – מדד המאגד 500 חברות ענק בבורסה האמריקאית ומשמש בעיני רבים לאינדיקטור החשוב ביותר של שוק המניות האמריקאי.
 • פיזור השקעות – מכשירים מחקי מדד משקיעים יכולים להשקיע בעשרות עד אלפי ניירות ערך מסוגים שונים, ובכך יכולים לנסות לסייע ביצירת פיזור השקעות וניהול סיכונים. השקעה במגוון מוצרים מחקי מדד מגדילה את הפיזור עוד יותר.
 • דמי ניהול נמוכים – בהשוואה לניהול הכסף בקרנות אקטיביות.

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן>>

poll questionהאם אתם מושקעים בקרנות סל, שעוקבות אחר מדדים בארץ או בחו"ל?

מוצרים מחקי מדד – החסרונות

 • היעדר התאמה אישית – היתרון הגדול של מוצרים מחקי מדד יכול להפוך גם לחיסרון עבור חלק מהמשקיעים: ההשקעה במגוון רחב של ניירות ערך אולי מסייעת לפזר את הסיכון, אך היא לא בהכרח מותאמת לצרכיו הייחודיים של המשקיע הבודד. זאת לעומת מסחר עצמאי המאפשר לבחור בפינצטה מניות המותאמות לפרופיל ההשקעה שלנו.
 • מענה מאתגר בשוק יורד – מכיוון שמוצרים מחקי מדד נועדו להשיג את תשואת השוק או הענף הרלוונטיים, בסביבת שוק יורד הם צפויים להציג תשואות שליליות. זאת בשונה מאסטרטגיה של בחירת מניות ((stock picking שבמסגרתה ניתן לשאת תשואה חיובית גם בסביבת שוק יורד.
 • שאננות – על הנייר, מוצרים מחקי מדד מתאפיינים בפיזור גבוה, שאמור לסייע לנו לגדר סיכונים. עם זאת, לעיתים השקעה במדד אחד, גדול ככל שיהיה, עשויה לגרום לשאננות ולריכוז יותר מדי ביצים בסל אחד. לשם המחשה, ענקיות הטכנולוגיה מהוות כחמישית ממדד ה-S&P 500, ולכן תנודות חדות במניות שלהן יכולות להשפיע באופן ניכר על ביצועי התיק.
 • פספוס הזדמנויות השקעה – בשל אופיים, רבים מהמוצרים המחקים משקיעים בחברות בעלות שווי שוק גדול. בשל גודלן, היכולת של חברות אלו להעלות את שוויין בעשרות ומאות אחוזים נמוך יותר ביחס לחברות בעלות שווי שוק קטן. גם במוצרים מחקי מדד שכוללים חברות בעלות שווי שוק נמוך, משקלן יהיה יחסית קטן ולא מורגש וכך גם האפשרות לזינוק בערכן.

השורה התחתונה

השקעה במוצרים מחקי מדד היא עוד כלי בארגז הכלים שלנו, המשקיעים. כמו כל אחד מהכלים האחרים, גם כאן השימוש צריך להיות חכם, בהתאם לצרכים שלכם, כחלק מתיק השקעות מאוזן ומגוון; תיק שמשלב בין השקעות פסיביות לאקטיביות, החוצות סקטורים, מדינות ומכשירי השקעה.

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב טרייד? לפרטים לחצו כאן >>

אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ/שיווק לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים ו/או השקעת כספים בפיקדונות כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. התנאים המלאים והמחייבים של כל שירות/מוצר, הינם כמפורט במסמכי פתיחת החשבון ביחס לאותו שירות/מוצר וכפופים להסדרים הנהוגים במיטב טרייד. אין באמור משום הבטחת תשואה או רווח.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
  רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
  אתם קוראים: השקעה במוצרים מחקי מדד: 4 יתרונות, 4 חסרונות
  Website by:

  © 2017 מיטב דש בע”מ
  אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.