תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

השקעה ירוקה שדואגת גם לכיס וגם לסביבה, האומנם?

מדורים:
20/12/2022

כל מה שחשוב לדעת על השקעות ESG שצוברות תאוצה – ועל הדרך שבה כל אחד מאיתנו יכול להשפיע לטובה על כדור הארץ ועל ההון העצמי

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב טרייד? לחצו כאן >>

מסלולי המראה שנמסו, מסילות רכבת שהתעקמו, טמפרטורות שחצו את רף ה-40 מעלות, אזורים שלמים שהפכו מירוקים לצחיחים תוך ימים בודדים... לא מדובר בתיאורים אפוקליפטיים מארץ מדברית, אלא בהתרחשויות שהפכו למציאות של אזרחי בריטניה בגל החום שפקד את המדינה בחודש יולי האחרון. בריטניה לא הייתה היחידה שהתמודדה עם נזקי השמש הקופחת: גל החום פקד את אירופה כולה.

השקעות מסוג זה מאפשרות לנו להסיט כספים לחברות הנחשבות ירוקות, שמתחשבות בפעילותן בהיבטים סביבתיים דוגמת רמת הזיהום, מידת השימוש באנרגיות מתחדשות, מחזור פסולת ועוד.

קראו עוד במגזין:

בשנים האחרונות הולכים ומתרבים אירועי אקלים קיצוניים, שמייצרים מציאות חדשה ובמקרים רבים גם הרסנית. השינויים האלה לא פוסחים על ישראל, שלפי מחקר של מכון ויצמן עוברת תהליך "מדבור", כלומר: התרחבות המדבר. בעתיד צפוי לשרור בתל אביב אקלים דומה לזה שקיים בבאר שבע, בעוד שקריית שמונה תיישר קו עם האקלים הקיים כיום בתל אביב.  

ההקצנה האקלימית מואצת בעקבות ההתחממות הגלובלית, ומתודלקת על ידי פליטת גזי חממה שחלקם הגדול נוצר כתוצאה מפעילות אנושית. מתוך ההבנה הזו, בשנים האחרונות גוברים המאמצים העולמיים להפחתת גזי חממה. מאמצים אלה באים לידי ביטוי, בין השאר, באמנה סביבתית של האו"ם; חוקים המעודדים שימוש בחומרים ירוקים בעלי טביעת רגל סביבתית נמוכה; הגדלת השימוש באנרגיות מתחדשות (כמו אנרגיה סולארית); ומיסוי המעודד מעבר לרכבים חשמליים.  

לצד הפעולות שנוקטות המדינות לצמצום פליטות גזי החממה, כל אחד מאיתנו יכול לתרום למאבק במשבר האקלים. כאן נכנסות לתמונה השקעות ESG (המכונות גם השקעות אחראיות, או השקעות אימפקט), המאפשרות לנו לעודד כלכלה ירוקה.

מהן השקעות ESG?

השקעות ESG מתחשבות לא רק ברווח הכלכלי שאמורה להניב ההשקעה, אלא גם ברווח הסביבתי והחברתי שלה. ESG הם ראשי תיבות של Environmental, Social, and Governance  - סביבה, חברה וממשל תאגידי. בהיבט הסביבתי, השקעות מסוג זה מאפשרות לנו להסיט כספים לחברות הנחשבות ירוקות, שמתחשבות בפעילותן בהיבטים סביבתיים דוגמת רמת הזיהום, מידת השימוש באנרגיות מתחדשות, מחזור פסולת ועוד.

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן>>

poll questionהאם שיקולי סביבה ואקלים חשובים לך כמשקיע/ה?

איך מודדים פעילות ESG?

אפשר לקבל אינדיקציה להתנהלות בנושאים סביבתיים וחברתיים באמצעות דוחות ESG, שמפרסמות חברות שונות בארץ ובעולם. על פי האתר של הרשות לניירות ערך, נכון לשנת 2021 פרסמו 150 חברות ציבוריות ופרטיות בישראל דוח אחריות תאגידית. בנוסף, ארגון מעלה מדרג חברות נסחרות על פי עקרונות ה-ESG.   

ישנם מדדים נוספים, המעידים על הפעילות הירוקה של חברות נסחרות. למשל, RE100 -יוזמה בינלאומית המאגדת ארגונים שהתחייבו לבצע מעבר מלא לשימוש באנרגיה מתחדשת

איך אפשר להשקיע ב-ESG?

בשנת 2021 הונפקו אג"ח ESG לצורך מימון מטרות חברתיות וסביבתיות בסכום המוערך בטריליון דולר. הפופולריות של השקעות ESG מגדילה את היצע ההשקעות האחראיות שעומד לרשותנו בשני אפיקים מרכזיים:

 • השקעה ישירה: הדרך הראשונה לבצע השקעות ESG היא באמצעות השקעה נקודתית בחברות המתחשבות בהיבטים סביבתיים וחברתיים בפעילותן. אפשר לקרוא את דוחות ה-ESG שלהן (אם יש להן כאלה), לחקור את פעילותן ואת המדיניות שלהם בנושאי חברה, סביבה וממשל תאגידי.
 • השקעה עקיפה: לא לכל אחד מאיתנו יש זמן, רצון או כלים להתעמק בדוחות חברות ולנתח את פעילות ה-ESG שלהן. לכן, ניתן להשקיע ב-ESG גם באמצעות מדדי מניות העוקבים אחרי חברות המדווחות על פעילות בתחומי הסביבה, החברה והממשל התאגידי. אפשר להשקיע גם בקרנות ותעודות סל המתמקדות בהשקעות ESG, והמבחר גדול: בשוק האמריקאי לבדו, נסחרות עשרות קרנות ותעודות סל המנהלות נכסים הקשורים לעולמות ה-ESG, בשווי מצרפי שעולה על 165 מיליארד דולר.

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב טרייד? לפרטים לחצו כאן >>

אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ/שיווק לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים ו/או השקעת כספים בפיקדונות כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. התנאים המלאים והמחייבים של כל שירות/מוצר, הינם כמפורט במסמכי פתיחת החשבון ביחס לאותו שירות/מוצר וכפופים להסדרים הנהוגים במיטב טרייד. אין באמור משום הבטחת תשואה או רווח.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
  רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
  אתם קוראים: השקעה ירוקה שדואגת גם לכיס וגם לסביבה, האומנם?
  Website by:

  © 2017 מיטב דש בע”מ
  אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.