תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

יותר פשוט מהרכבת ממשלה: 5 מפתחות לתיק השקעות מאוזן

מדורים:
23/11/2022

כך תבנו "קואליציה" של השקעות שתאפשר לכסף לעבוד בשבילכם בצורה מאוזנת, ותחזיק הרבה יותר מארבע שנים

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב טרייד? לחצו כאן >>

ושוב אנחנו נמצאים בעיצומו של תהליך הרכבת ממשלה. בזמן שהפוליטיקאים עושים את מלאכתם, אנחנו יכולים לעשות מלאכה לא פחות חשובה לביתנו – להרכיב "קואליציה" של השקעות שתהיה מאוזנת. להלן 5 מפתחות שיאפשרו לכם לעשות את זה.

כדאי, לדוגמא, לבחון דרכים לגידור האינפלציה. עליות מחירים שוחקות את ערך הכסף מצד אחד, ומצד שני גורמות לעצבנות ותנודתיות בשווקים.

קראו עוד במגזין:

מפתח מס' 1: בנו אסטרטגיית השקעות

משקיעים רבים פועלים מתוך דחף להשקיע בנכסים ספציפיים כמו מנייה "חמה", לפני שהם מוודאים שההשקעה מתאימה לצרכים ולתמהיל ההשקעות שלהם. השקעה אינסטינקטיבית כזו עלולה להפר את האיזון בתיק.

הצעד הראשון בבניית תיק השקעות מאוזן הוא להבין מהם הצרכים האישיים והפיננסיים שלכם – ובהתאם לכך לבחור נכסים פיננסיים לתיק. בהקצאת נכנסים מותאמת לצרכים שלכם חשוב להביא בחשבון גורמים כמו גיל, סבילות לסיכון ומטרות אישיות.

הגיל, לדוגמא, הינו פקטור משמעותי: הקצאת נכסים בגיל צעיר יחסית יכולה להיות מוטה כלפי נכסים שבהם הסיכון ופוטנציאל התשואה גבוהים יותר (לדוגמא, מניות). זאת מתוך הנחה שגם אם השוק יירד, לאורך זמן יהיה לו מספיק זמן לתקן ולעלות חזרה.

סבילות לסיכון: מהי היכולת שלכם להתמודד עם סיכוני השוק? האם תיכנסו ללחץ ותבצעו טעויות בלתי מחויבות, שיובילו להפסדים; או שאתם מסוגלים להתמודד עם סיכון ולקבל החלטות קרות ומחושבות? התשובה אמורה להשפיע על אופן הקצאת הנכסים בתיק.

מטרות וצרכים אישיים: האם יש לכם מקורות הכנסה וחיסכון נוספים, או שהכספים הצבורים בתיק הם המקור הכספי המרכזי שלכם (ובמקרה כזה, תרצו להשקיע בצורה סולידית כדי לייצר הגנה מפני הפסדים)?

מפתח מס' 2: בצעו הקצאת נכסים מותאמת אישית

בהתאם לצרכים והשיקולים שהכרנו אפשר להקצות את הנכסים לאפיקי השקעה שונים כגון מניות, אג"ח, קרנות, מטבעות, סחורות ועוד. משקיעים סולידיים, לדוגמא, ירצו כנראה לחפש מניות של חברות גדולות ויציבות, לצד השקעה באג"ח ובאפיקים מתונים יותר.

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן>>

poll questionמבין האפשרויות, מהו אפיק ההשקעות ו/או חיסכון המועדף עליכם?

מפתח מס' 3: פיזור נכסים רב-ממדי

הקצאת נכסים היא צעד חשוב בדרך להשגת המטרות שהצבנו, אך כדי לגדר סיכונים חשוב שההקצאה תתפרס על פני מגוון אפיקים, סקטורים ואזורים גיאוגרפים שונים.. באופן הזה, גם אם אחת ההשקעות תספק ביצועים פחות טובים, כתוצאה למשל ממשבר ספציפי בסקטור או במדינה כזו או אחרת, שאר הנכסים יאזנו את התיק.

אפשרויות הפיזור רבות ומגוונות: השקעה באג"ח יכולה להתחלק לאג"ח קונצרני ואג"ח מדינה; השקעה במניות יכולה להתחלק לסקטורים ספציפיים, חברות קטנות וגדולות, השקעה במניות ספציפיות או במוצרים מחקי מדד; השקעה בסחורות יכולה להתפרס על פני סחורות שונות ומכשירים שונים – ועוד.

מפתח מס' 4: גידור סיכונים

אחד האלמנטים החשובים ביותר בבניית תיק השקעות מאוזן, במיוחד בתקופות תנודתיות מהסוג שאנחנו חווים, הוא גידור סיכונים. כדאי, לדוגמא, לבחון דרכים לגידור האינפלציה. עליות מחירים שוחקות את ערך הכסף מצד אחד, ומצד שני גורמות לעצבנות ותנודתיות בשווקים.

כדי להתמודד עם האינפלציה, אפשר להקצות חלק מהתיק לנכסים שיסייעו לאיזון השפעותיה. אפשר להשקיע באג"ח צמודות מדד, בזהב או להשקיע בסחורות. לחילופין, אם אתם סבורים שהשקל צפוי להיחלש ביחס לדולר אפשר להקצות חלק מהתיק להשקעה באפיקים דולריים באמצעות רכישת דולרים או השקעה בקרן כספית, קרנות נאמנות או אג"ח צמודים לדולר. מטרת-העל כאן היא למפות את הסיכונים הצפויים לאורך תקופת ההשקעה, ולאתר פתרונות שיסייעו לגדר אותם.

מפתח מס' 5: איזון מחדש

החיים והמטרות שלנו משתנים ללא הפסקה. מטרותיו של רווק בתחילת שנות העשרים לחייו שונות מאלו של איש משפחה בשנות ה-30-40, כמו גם משך החיסכון ורמת הסבילות לסיכון.

לצד השינויים הפרסונליים, גם שוק ההון חווה תמורות. עקב השינויים הללו בשווקים ובחיים האישיים, חשוב להיות עם היד על הדופק, לוודא שהקצאת הנכסים עדיין עונה על הצרכים ובמידת הצורך לנקוט פעולות כדי לאזן את התיק. פעולות אלו יכולות לכלול מכירת נכסים (אם למשל אתם סבורים שהם צפויים לאבד מערכם) או החלפה בין נכסים על מנת להעלות או לצמצם את רמת הסיכון בתיק. ההשקעה בנכסים אחרים, כדי להקטין את משקלם של שאר הנכסים בתיק.

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב טרייד? לפרטים לחצו כאן >>

אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ/שיווק לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים ו/או השקעת כספים בפיקדונות כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. התנאים המלאים והמחייבים של כל שירות/מוצר, הינם כמפורט במסמכי פתיחת החשבון ביחס לאותו שירות/מוצר וכפופים להסדרים הנהוגים במיטב טרייד. אין באמור משום הבטחת תשואה או רווח.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
    רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
    אתם קוראים: יותר פשוט מהרכבת ממשלה: 5 מפתחות לתיק השקעות מאוזן
    Website by:

    © 2017 מיטב דש בע”מ
    אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.