תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

"השוק עדיין לא בתחתית אבל אטרקטיבי בגלל המכות שחטף"

מדורים:
30/10/2022

צבי ואבנר סטפק - מבעלי מיטב, במפגש זום: "בריבית, הרע כבר מאחורינו". "להמשיך להיזהר ממניות צמיחה". "מי שהיה מושקע ב-40% מהתיק במניות, צריך לרדת ל-25%-30%". "אין סיבה שהנדל"ן הישראלי לא יושפע מירידת מחירי הדירות בעולם"

לצפייה במפגש המלא, לחצו כאן.

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב טרייד? לחצו כאן >>

צבי ואבנר סטפק - מבעלי מיטב בית השקעות, התארחו בערב יום רביעי במפגש זום שקיימנו. המפגש עסק הפעם בשאלה האם שוק המניות הגיע כבר לתחתית. 

צבי סטפק ציין בתחילת המפגש כי כל המדדים המובילים בעולם ירדו מתחילת השנה בשיעורים דו-ספרתיים, עם ירידות של כ-29% בנאסד"ק. לעומת זאת, שוק המניות בישראל ירד, אבל באופן פחות דרמטי, עם פגיעה ניכרת בסקטור הנדל"ן, אבל עליות של יותר מ-45% בסקטור מניות הגז והנפט, בעוד שמניות הבנקים עלו ב-5%-6%. 

המכה ששוק המניות חטף הופכת אותו לאטרקטיבי. אנחנו לא חושבים שאנחנו כבר בקרקעית, אבל צריך לזכור גם שמאוד מסוכן לתזמן את השוק

רוצים להירשם חינם למפגשי האונליין ולצפות ברשימת המפגשים? לחצו כאן>>

קראו עוד במגזין:

צמיחה ואינפלציה

בחלק שהתייחס לצמיחה העולמית והמקומית, דיבר צבי סטפק על אמירת נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, כי הריבית בישראל  צריכה לעלות לפחות לרמה של 3.5%, לעומת 2.75% כיום. לפי סטפק, האינפלציה בישראל תתחיל להאט בתחילת 2023. עם זאת, הוא העריך כי לאחר בלימת האינפלציה "הבנקים המרכזיים לא ימהרו להתחיל בהורדות ריבית, אלא ירצו לראות שהעסק הולך בכיוון הנכון".

אבנר סטפק הוסיף בהקשר זה: "בנושא האינפלציה אני אופטימי, ומעריך שניפטר מהצרה הזו יחסית מהר. הרע כבר מאחורינו, עם זאת, גם אם נראה עצירה בריביות או אפילו ירידות, זה עדיין לא אומר ששוק אגרות החוב יהיה מאוד אטרקטיבי. האפקט של העצירה יהיה יותר חיובי לשוק המניות מאשר לשוק האג"ח".  

שווקים בעולם

צבי ואבנר סטפק העריכו, כי קיים חוסר סבירות לחזרה לסביבה של ריביות אפס, ששלטה בכלכלה יותר מעשור. אבנר סטפק התייחס לשווקים העולמיים ואמר כי השוק האמריקני חשוף במיוחד לירידות בסקטור הנדל"ן, אולם העריך כי גם כך המצב בשוק האמריקאי טוב יותר מאשר בשווקים בסין או באירופה. באירופה, הסיכון המרכזי הוא גלישה לסטגפלציה, מצב שבו האינפלציה גבוהה, אבל יש האטה בצמיחה ורמת אבטלה גבוהה. בגרמניה, קרן המטבע אפילו צופה צמיחה שלילית בשנה הבאה. גם בסין המצב לא מזהיר, עם משבר נדל"ן קשה, מתיחות מול טאיוואן וממשל טוטליטרי. סטפק העריך כי השפעת מלחמת רוסיה - אוקראינה על השווקים צפויה להיות נמוכה, אלא אם כן תהיה הידרדרות לעימות גרעיני. 

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן>>

poll questionמה תהיה להערכתך תשואת מדד הנאסד"ק ב-2023?

מתקרבים לתחתית

"בשורה התחתונה", אמר אבנר סטפק, "הכלכלה אמנם לא נראית טוב, אבל שוק המניות, המהווה אינדיקטור מקדים לה, כבר ספג חלק גדול מהתחזיות השליליות המיוחסות לכלכלה". כלומר, לפי ניתוח הסיכונים השוק עדיין לא בתחתית, אבל מתקרב לשם.

לפי צבי סטפק, משקיע שהיה מושקע ב-40% מהתיק במניות, צריך לשבת כיום ב-25%-30% במניות בהתחשב בכל סימני השאלה ואי הוודאות הקיצונית. לפי סטפק, התקופה הנוכחית אידיאלית לקניית מניות בהדרגה בהוראת קבע. "בהוראת קבע אתה מנטרל אמוציות ונכנס למשמעת השקעתית, שלא מושפעת ממה שקראת בעיתון אתמול וראית בטלוויזיה היום". 

גם לפי אבנר סטפק, "המכה ששוק המניות חטף הופכת אותו לאטרקטיבי. אנחנו לא חושבים שאנחנו כבר בקרקעית, אבל צריך לזכור גם שמאוד מסוכן לתזמן את השוק". צבי סטפק הדגיש את המכה שספגו מניות הצמיחה, כולל מעבר לצמיחה שלילית ברבעון בתוצאות חברת אלפבית (גוגל). "מכיוון שהריבית צפויה להמשיך לעלות, הייתי ממשיך להיזהר מהשקעה במניות צמיחה", אמר סטפק, "מניות ערך יותר חסינות מהן, גם לאינפלציה וגם להעלאות ריבית. הן נפגעות פחות בהשוואה לחברות צמיחה". 

מחירי הדירות

"מניות הנדל"ן בכל העולם וגם אצלנו חוטפות חזק", אמר אבנר סטפק במפגש, "וצריך לזכור כי שוק המניות הוא אינדיקטור מקדים למה שקורה במשק עצמו". צבי סטפק העריך כי בדומה לכך שמניות הנדל"ן עלו חזק כשמחירי הדירות עלו, כך הן צפויות לרשום ירידות חדות כשמחירי הדירות יתחילו לרדת". 

צבי סטפק העריך כי הפעם מחירי הדירות עשויים לרדת, אך ציין את הרצון של הקונים הפוטנציאליים כגורם חשוב במשוואה: "מי שאין לו הורים עשירים שיכולים לעזור לו - מי יכול לקנות דירה? אף אחד. אפשר אולי לשכור דירה, אבל הבעיה עם השכירות היא שזה שוק פרוע. צריך ללכת על שכירות ארוכת טווח בעידוד הממשלה, אבל בינתיים הכל מתנהל בעצלתיים". 

לפי סטפק, "מחירי הדירות בכל העולם החלו לרדת והמשק הישראלי קשור בטבורו למה שקורה בכלכלה העולמית. אין סיבה שהנדל"ן הישראלי לא יושפע מהמגמה העולמית, במיוחד על רקע מגמה דומה של העלאות ריבית. כוח המיקוח של רוכשי הדירות כבר יותר חזק כיום מאשר היה לפני חצי שנה". 

השפעת הבחירות

אבנר סטפק הזכיר, כי ה"תקדימים מוכיחים שאירועים פוליטיים, גם אם דרמטיים כמו השבץ המוחי של ראש הממשלה אריאל שרון, השפיעו על הבורסה לטווח קצר מאוד, שעות עד יום - ומיד הבורסה תיקנה". לפי צבי סטפק, כל התרחישים של ממשלה צרה מאוד (גוש של 61 מנדטים) אינם חיוביים לבורסה, משום שלא יספקו יציבות שלטונית. 

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב טרייד? לחצו כאן >>

צפו במפגש הזום המלא.

האמור בהרצאה זו אינו אמור להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. פעילות המסחר בשוק ההון הינה פעילות הטומנת בחובה סיכון ואינה מתאימה לכל אחד. הדוגמאות המופיעות בהרצאה זו הינן תיאורטיות בלבד, ניתנות לצרכי הסברה והמחשה, ואין הסתמך על הנתונים המופיעים בהן. אין לראות באמור או בכתוב כהמלצה לרכישה ו/או למכירה ו/או לביצוע השקעות, פעולות או עסקאות כלשהן או כתחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות מתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם. מיטב השקעות בע"מ, חברות בשליטתה וכן בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בשום צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שייגרם כתוצאה מהסתמכות על האמור בהרצאה זו, אם ייגרמו. כל הזכויות בהרצאה זו שייכות למיטב בע"מ והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב ממיטב השקעות בע"מ, הינה אסורה.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 1 שנים

  1. האם לקנות דירה היום
  2. יש ליתיק בבנק ותיק מנוהל במיטב האם להיכנס עכשיו להגדיל את התיק
  3.יש לי קרן השתלמות וקיפת גמל ב אלטשולר שחם האם לצאת להעביר
  תודה

  • לפני 1 שנים

   לא כדאי לגעת

  • לפני 1 שנים

   כן על כלל השאלות שלך

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: "השוק עדיין לא בתחתית אבל אטרקטיבי בגלל המכות שחטף"
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.