תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

אור ירוק: סקטור הרכב החשמלי בצמיחה – כך תשקיעו בו

מדורים:
07/09/2022

מהפכת הרכבים החשמליים צוברת תאוצה – ומשפיעה גם על עולם ההשקעות. למה זה קורה דווקא עכשיו ומהן הדרכים המרכזיות להשקיע בסקטור הרכב החשמלי לצורך גיוון תיק ההשקעות

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב טרייד? לחצו כאן >>

תעשיית הרכב חווה בימים אלה "מהפיכה שקטה", שעושה הרבה מאוד רעש. שוק הרכבים החשמליים נמצא בצמיחה, עם עלייה מתמדת בביקוש ובהיצע ועם כניסה של עוד ועוד יצרניות חדשות המתמקדות ברכב חשמלי. הענף, שנשלט במשך שנים על ידי מספר יצרניות יחסית מצומצם, משנה את פניו במהירות.

זו ככל הנראה רק ההתחלה. לפי תחזית של חברת המחקר דלויט, נתח השוק העולמי של הרכבים החשמליים צפוי להגיע ל-32% מכלל הרכבים החדשים כבר ב-2030. מהם אם כן הגורמים לצמיחת הסקטור הזה ואיך ניתן להשקיע בו כחלק מגיוון תיק ההשקעות?

המהפכה השקטה שצוברת תאוצה בכבישים צפויה להשפיע על כל תחומי החיים, מהצרכני עד הסביבתי. גם עולם ההשקעות יוצא נשכר, עם עוד אפשרויות לגיוון תיקי ההשקעות בהשקעה בסקטור שמשנה את פניו של עולם הרכב.

קראו עוד במגזין:

למה דווקא עכשיו?

 • קפיצה טכנולוגית: אחד החסמים המרכזיים לרכישת רכבים חשמליים היה החשש כי סוללת הרכב החשמלי תיגמר באמצע הדרך, לפני שנספיק להגיע לעמדת ההטענה. בשנים האחרונות, בעקבות התפתחות טכנולוגיית הסוללות, גדל טווח הנסיעה באופן משמעותי ומגיע ברכבים חשמליים רבים לכ-300-400 ק"מ (ובחלק מהמקרים אף ל-500 ק"מ).
 • חיסכון בעלויות השוטפות: נכון להיום, מחירו של רכב חשמלי עדיין גבוה יותר בעשרות אחוזים מרכב עם מנוע הבנזין. עם זאת, עלויות הטעינה זולות הרבה יותר ברכב החשמלי, בהשוואה לעלויות התדלוק. בישראל, מדובר כיום בפער של כ-80%. בנוסף לכך, גם עלויות התחזוקה נמוכות יותר ברכב חשמלי בשל הפחתת הבלאי והטיפולים המאפיינים את רכבי הבעירה הפנימית עתירי החלקים הנעים. כל אלה מובילים לחיסכון פוטנציאלי שיכול להגיע לאלפי שקלים בשנה ולחיסכון משמעותי לאורך שנים, גם אם מביאים בחשבון את המחיר הגבוה יותר כיום של הרכבים החשמליים.

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן>>

poll questionסוחר בבורסה: מהו שוק המניות המועדף עליך?
 • הטבות מיסוי: מדינות מעוניינות לעודד צרכנים לעבור לרכב חשמליים, ואחת הדרכים הכי אפקטיביות לעשות זאת היא מתן הטבות מס.
 • צמיחת הכלכלה הירוקה: התחזקות עולם ההשקעות האחראיות (ESG) והשאיפה הגלובלית לצמצם את פליטות פחמן לצורך התמודדות עם משבר האקלים, תומכים בהמשך ההתעצמות של ענף הרכבים החשמליים. למעשה, מדינות רבות כבר הכריזו על תאריך יעד להפסקת מכירת רכבי בנזין ודיזל חדשים. הפרלמנט האירופי הצביע בעד איסור מכירת רכבים מבוססי דיזל ובנזין משנת 2035, ומדינות כמו בריטניה וישראל הציגו יעד שאפתני אפילו יותר: 2030. 

מגמות אלו משפיעות לא רק על בעלי הרכבים, אלא גם על פופולריות ההשקעה בסקטור הרכבים החשמליים הצומח.

אפיקי השקעה בסקטור הרכבים החשמליים

 • השקעה ישירה במניות: ניתן לקנות מניות של חברות המתמקדות בייצור רכבים חשמליים, ממובילות שוק ועד יצרניות חדשות; או להשקיע ביצרניות הרכב המסורתיות, שמעמיקות את דריסת הרגל שלהן בענף ומגדילות את היצע הרכבים החשמליים. לצד השקעה ביצרניות הרכבים, אפשר לשקול השקעה ישירה גם בחברות הקשורות לתעשיית הרכבים החשמליים ומספקות לה רכיבים, כדוגמת סוללות חשמליות שהפכו למצרך המבוקש ביותר ברכבים החשמליים, במיוחד לנוכח המחסור העולמי.
 • קרנות סל אמריקאיות: כמו בתחומים רבים, גם בסקטור הרכבים החשמליים אפשר להשקיע באמצעות קרנות סל, שעוקבות אחרי הביצועים השונים בענף. כך למשל אפשר להשקיע בוול סטריט במגוון תעודות סל העוקבות אחרי המניות של יצרניות רכבים חשמליים. בהתאם לסוג הקרן והרכבה, ניתן להשקיע בקרנות המתחקות גם אחרי יצרניות רכיבים וחברות טכנולוגיה המעורבות בענף הרכבים החשמליים.
 • קרנות נאמנות ישראליות: העלייה בפופולריות הרכבים החשמליים הובילה ליצירת קרנות נאמנות כחול-לבן, המושקעות במדדים מובילים המתחקים אחרי ביצועי יצרניות הרכבים החשמליים והחברות הקשורות.

השורה התחתונה: המהפכה השקטה שצוברת תאוצה בכבישים צפויה להשפיע על כל תחומי החיים, מהצרכני עד הסביבתי. גם עולם ההשקעות יוצא נשכר, עם עוד אפשרויות לגיוון תיקי ההשקעות בהשקעה בסקטור שמשנה את פניו של עולם הרכב.

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב טרייד? לפרטים לחצו כאן >>

אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ/שיווק לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים ו/או השקעת כספים בפיקדונות כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. התנאים המלאים והמחייבים של כל שירות/מוצר, הינם כמפורט במסמכי פתיחת החשבון ביחס לאותו שירות/מוצר וכפופים להסדרים הנהוגים במיטב טרייד. אין באמור משום הבטחת תשואה או רווח.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
  רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
  אתם קוראים: אור ירוק: סקטור הרכב החשמלי בצמיחה – כך תשקיעו בו
  Website by:

  © 2017 מיטב דש בע”מ
  אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.