תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

הפחתת הסכום המינימלי של פקודת המסחר: איך זה יכול להשפיע עליכם?

מדורים:
25/08/2022

ב-1 במרץ השנה הופחת הסכום המינימלי לרכישת מניה בבורסה בת"א בעד 90%. מה משמעות השינוי ואיך הוא עלול להשפיע על משקיעים חדשים וקיימים?

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב טרייד? לחצו כאן >>

בשנים האחרונות הבורסה נהנית מפופולריות גואה, שגורמת ליותר ויותר אנשים להתחיל ולסחור באופן עצמאי. על-פי נתוני הבורסה, בשנת 2020 נפתחו 141,000 חשבונות מסחר חדשים, עלייה של 44% ביחס לשנה הקודמת.

המטרה של הנהלת הבורסה באמצעות הקטנת סכום הרכישה המינימלי בפקודת המסחר הוא לפתוח אפשרויות נוספות למשקיעים חדשים וקיימים בבורסה בת"א.

קראו עוד במגזין:

הפופולריות הגואה של המסחר בבורסה המשיכה גם בשנת 2021, עם פתיחתם של 140,000 חשבונות מסחר חדשים. מתוך רצון להמשיך את המומנטום, החליטה הנהלת הבורסה לפתוח את שעריה עוד יותר לרווחה, ולהנגיש את המסחר העצמאי לקהלים נוספים.

ב-1 במרץ השנה (2022) הופחת הסכום המינימלי של פקודת מסחר ל-500 ₪ בלבד, עבור כל המניות הנסחרות בבורסה בת"א. זאת לעומת המצב הקודם, שבו הפקודה המינימלית עמדה על 5,000 ₪ במניות שנכללות במדד ת"א 35 ועל 2,000 ₪ בשאר המניות בבורסה.

במצב הקודם, במידה ומשקיע היה מעוניין ברכישת נייר ערך בשווי 1,000 ₪, היה עליו להכפיל את שווי הפקודה על מנת שיוכל להעביר אותה במסחר הרציף, או לחלופין לשדר את ההוראה לשלבי טרום מסחר (טרום פתיחה או טרום נעילה).

איך הפחתת סכום המינימום לרכישה משפיעה ותשפיע על משקיעים חדשים וקיימים?

כל אחד יכול: הנמכת חסמי כניסה

משקיעים רבים בתחילת הדרך רוצים לקפוץ למים, אבל מתמהמהים. כמו בתחומים אחרים בחיים, גם בעולם ההשקעות הצעד הראשון עלול להרתיע. הקטנת הסכום המינימלי לפקודת מסחר יכולה לסייע בהפחתת חששות וצמצם הפער שבין הרצון להשקיע לבין ביצוע ההשקעה בפועל.

מתחילים בגיל צעיר

הקטנת חסמי הכניסה תורמת גם לכניסתם של קהלים חדשים לבורסה: לא רק משקיעים מנוסים בעלי כיסים עמוקים, אלא אנשים בשנות ה-20 וה-30 לחייהם, שרוצים לקחת חלק במשחק הפיננסי ולאפשר לכסף לעבוד בעבורם.

כבר בשיא משבר הקורונה, הרשת התמלאה בסיפורים על צעירים שמשקיעים את זמנם הפנוי במסחר עצמאי בשוק ההון. כניסתם של יותר ויותר צעירים לעולם הפיננסי יכולה לתרום רבות להבנה הציבורית, שרווחה כלכלית נגזרת לא רק מגובה השכר או היקף שעות העבודה, אלא גם מהיכולת לחסוך, להשקיע בחוכמה – ובקיצור: לאפשר לכסף שלנו לייצר תשואה לאורך זמן.

החלטות מהראש

אחד האויבים הגדולים ביותר של משקיעים בשוק ההון, הן ההטיות הפסיכולוגיות שגורמות לנו לקבל החלטות מהבטן במקום מהראש. לדוגמא, לקנות ביוקר ולמכור בזול, בעקבות התנהגות עדרית או תגובות רגשיות לביצועי השווקים. ככל שאנחנו פחות מנוסים וככל שסכום ההשקעה גבוה יותר, כך מפלס הלחץ עלול לעלות ולהשפיע לרעה על תהליך קבלת ההחלטות.

מה לזה ולהקטנת הסכום המינימלי של פקודת המסחר? היכולת לעשות צעדים ראשונים בשוק ההון באמצעות השקעה בסכומים קטנים, דומה לשחייה במים רדודים עם מצופים. היא מאפשרת למשקיעים החדשים להתנסות בחוויית ההשקעה באופן יחסית רגוע והדרגתי, לפני שיגדילו את סכומי ההשקעות. הניסיון החשוב שנצבר כאן יאפשר לאותם משקיעים מתחילים להתמודד באופן טוב ונכון יותר עם הטיות רגשיות בקבלת החלטות השקעה.

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן>>

poll questionהאם אתם משקיעים באופן ישיר בשוק ההון?

הרגל ושמו השקעות

הקורונה הדגישה בפנינו את חשיבות החיסכון החודשי. הבעיה היא שהחיסכון הזה מנותב בחלק גדול מהמקרים לתוכנית חיסכון בבנק, שמניבה תשואה זעומה ולמעשה גורמת לכסף שלנו לאבד מערכו הריאלי במציאות אינפלציונית. הקטנת סכום הרכישה המינימלי מאפשרת לנתב את אותם סכומי חיסכון חודשיים ישירות לבורסה. בזכות הקטנת סכום המינימום, גם חיסכון חודשי בגובה 500 ₪ מאפשר להשקיע בבורסה באופן קבוע.

אפקט דומינו

כניסתם של יותר ויותר סוחרים עצמאיים לתמונה, מייצרת שיח הולך וגובר סביב עולם ההשקעות, הכולל בלוגים וקבוצות ייעודיות ברשתות החברתיות. ככל שפלטפורמות אלה מקבלות במה מרכזית יותר בשיח, הפופולריות של המסחר העצמאי גוברת, עוד חשבונות מסחר נפתחים וכתוצאה מכך השיח סביב עולם ההשקעות מתעצם, בספירלה שמעצימה את עצמה וגורמת לעוד משקיעים לקפוץ למים. חלקם מגיעים ממגזרים שעד היום היו פחות דומיננטיים, כמו למשל הקהל הצעיר שאותו כבר ציינו וגם משקיעים מהגיל השלישי.

הגדלת סל האפשרויות

עד לאחרונה, משקיעים שהיו רוצים לבצע השקעות בסכומים קטנים, היו צריכים להשקיע בחו"ל. בארה"ב, לדוגמא, אפשר לרכוש שברי מניות בעזרת גופי השקעות, באופן שמאפשר להשקיע בסכומים קטנים. הפחתת הסכום המינימלי לרכישה פותחת את האפשרות להשקיע בסכומים קטנים גם בבורסה הישראלית.

השורה התחתונה פשוטה: המטרה של הנהלת הבורסה באמצעות הקטנת סכום הרכישה המינימלי בפקודת המסחר הוא לפתוח אפשרויות נוספות למשקיעים חדשים וקיימים בבורסה בת"א. כל שנותר הוא להרים את הכפפה – ולהשקיע בחוכמה.

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב טרייד? לפרטים לחצו כאן >>

אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ/שיווק לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים ו/או השקעת כספים בפיקדונות כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. התנאים המלאים והמחייבים של כל שירות/מוצר, הינם כמפורט במסמכי פתיחת החשבון ביחס לאותו שירות/מוצר וכפופים להסדרים הנהוגים במיטב טרייד. אין באמור משום הבטחת תשואה או רווח.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 1 שנים

  מהי עמלת המינימום?

  • לפני 1 שנים

   זה בדיוק האבסורד פה לטובת הבנקים ובתי השקעות שיש בכלל עמלת מינימום
   כשאתה קונה בסופר יש עמלת מינימום ? למה במסחר דרך מחשב ללא מגע יד פקיד יש מינימום ?

 • לפני 1 שנים

  הפחתת הסכום המינימלי שבצעתם זה גרועה למיסחר של סוחרים רצינים .
  ביגלל שכל ילד שיש לו 500 שקל מוריד את ארך המניה אני עוקב אחרי זה
  הרבה ואחד שיש לו מניות מסוימות בערך של 30000 שקל או יותר נתון
  לחסד של מישהו שיש לו 2 או 4 מניות ב 500 שקל .
  העינין בבורסה האישראלית ירד לכן העברתי חלק מכספי לאינטראקטיב.

  • לפני 1 שנים

   אני משקיע עצמאי כ 30 שנה בסכומים לא קטנים. ומניסיוני תמיד אחרים ונעלמים שלטו בערך המניות...
   לאחר שקנית המהייה שלך צללה ולאחר שמכרת היא עלתה.
   אתה חושב שלפני שהקטינו את סכום הקנייה היו רק חכמים בבורסה? ואתה מחשיב את עצמך כאחד החכמים?
   אז אתה טועה.
   פשוט תקנה מניות טובות עם ערך אמרתי במחיר הוגן ותשקיע לטווח בינוני ארוך וכמעט תמיד תרוויח, כי בסופו של דבר ערך המנייה נגזר מהביצועים הכלכליים של החברה או מהצפי לביצועים.
   בהצלחה

  • לפני 1 שנים

   יש צדק בדברך ברור שעדיף להשקיע בסכומים משמועתיים

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: הפחתת הסכום המינימלי של פקודת המסחר: איך זה יכול להשפיע עליכם?
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.