תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

5 סיבות להשקיע בשוק יורד או תנודתי

מדורים:
31/08/2022

תקופות של תנודתיות וירידות שערים יכולות לגרום לחלקנו להירתע, אבל גם חושפות הזדמנויות השקעה שעשויות להגדיל את פוטנציאל התשואה

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב טרייד? לחצו כאן >>

התאוששות מהקורונה, מלחמה באוקראינה, אינפלציה שמרימה את הראש, העלאות ריבית אחרי תקופה ארוכה של סביבת ריבית אפסית - כולם ביחד וכל אחד לחוד משפיעים על התנודתיות בשווקי ההון בארץ ובעולם, אחרי שנים של עליות מתמשכות. הנטייה הרווחת של חלק מהמשקיעים היא למכור את האחזקות או להימנע מכניסה לפוזיציה בתקופות של ירידות. עם זאת, דווקא תקופות מסוג זה יכולות ליצור הזדמנויות שיאפשרו לנו להרוויח לאורך זמן. לפניכם חמש סיבות להשקיע בשוק תנודתי.

כספים שלא נשקיע היום עלולים, בחסות השכחה וחוסר הזמן, להישאר בחשבון העו"ש ולהיות חשופים לכרסום מתמשך בערכם.  

קראו עוד במגזין:

איתור הזדמנויות השקעה

תקופה של ירידות שערים היא הזדמנות לנסות לאתר מניות ערך, הנסחרות מתחת לשווי שלהן מסיבות שונות שלא בהכרח תלויות בביצועי החברה, כמו למשל נתונים מאקרו כלכליים של השוק כולו, מצב בטחוני, מגיפה עולמית או סנטימנט של פחד בשווקים.

משקיעים מתוחכמים מחכים לשעת כושר כדי לאתר מניות מהסוג הזה, ותנודתיות בשווקים או תקופות של ירידות שערים עשויות לייצר יותר הזדמנויות לאתר אותן. ההשקעה במניות שנסחרות מתחת לשווי היא הבסיס לאסטרטגיית השקעות הערך, שגורו ההשקעות וורן באפט נמנה על אחד ממוביליה, כחלק מעקרונות ההשקעה שמנחים אותו.  

לנסות להימנע מקיבוע הפסדים

השקעה בתקופה של ירידות שערים רלוונטית לא רק לאנשים ששוקלים לבצע השקעות חדשות, אלא גם למשקיעים ששוקלים למכור את האחזקות הקיימות. תקופות של ירידות שערים מלוות לרוב בדיווחים מרתיעים בתקשורת, ובחששות שבמקרים רבים עוללים לגרום לנו לבצע טעויות כואבות על סמך החלטות רגשיות. ניתוח קר של המדדים והביצועים עשוי בחלק מהמקרים להוביל למסקנה שכדאי לנשום עמוק, להחזיק את המניה ולתת לה הזדמנות לתקן. זאת בשונה ממכירה חפוזה של האחזקות, שעלולה לקבע את ההפסד.

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן>>

poll questionהאם אתם משקיעים באופן ישיר בשוק ההון?

למכור בשורט בירידות

משקיעים שמאמינים שהשוק ימשיך במגמת הירידה, יכולים למכור מניות בשורט (מכירה בחסר). שורט על מנייה מתאפשר באמצעות מכירת מנייה שלא נמצאת בבעלותנו, על ידי השאלתה מהגוף שמחזיק אותה תמורת עמלה. אם למשל מכרנו מניה בחסר במחיר של 20 דולר ושוויה ירד ל- 15 דולר, הרווחנו 5 דולר למניה. כמובן שאם המניה עלתה למחיר של 25 דולר, נפסיד 5 דולר למניה. רכישת מניות בחסר יכולה להתבצע בלחיצת כפתור דרך בית ההשקעות. אפשרות נוספת היא השקעה בקרן סל בחסר: הבורסה בת"א מאפשרת כיום להשקיע בתעודות סל הנסחרות בשורט על מגוון מדדים, כגון מדד ת"א 35, מדד ת"א 125 ומדדי נאסד"ק.   

להגדיל את ארגז הכלים

בבורסה, כמו בחיים, כשהכול טוב אנחנו ממשיכים להתנהל באותה הצורה. דווקא כשצריך להתמודד עם אירועים פחות טובים, נוצר הדחף לצאת מאזור הנוחות ולפעול בצורה שונה. היכולת ללמוד תוך כדי תנועה דווקא במצבים מהסוג הזה, יכולה להוביל לאורך זמן לצמיחה. השקעה בתקופה של ירידות שערים יכולה לדרבן אותנו לפזר את ההשקעות בצורה טובה יותר ולהיפתח למוצרי השקעה, סקטורים ושווקים חדשים שעד לנקודת הזמן הנוכחית לא היינו חשופים אליהם. חשיפה זו תאפשר לנו לפזר סיכונים, וגם לרכוש כלים שלטווח ארוך יסייעו לנו להשיג את מטרות ההשקעה בצורה טובה יותר.

לייצר צמיחה ארוכת טווח

הנתונים מלמדים שהבורסות בארץ ובעולם נוטות לעלות לאורך זמן. בהתאם לכך, השקעה מושכלת, המבוססת על ניתוח ביצועים, אמורה להשתלם לאורך השנים. בראייה ארוכת טווח, השקעה בתקופה של ירידות מאפשרת לכסף לעבוד בשבילנו. ההיסטוריה מלמדת שלאורך זמן יש לשווקי ההון נטייה לעלות. לעומת זאת, השארת הכסף בחשבון העו"ש בתקופה של עליות מחירים, שוחקת את ערכו בכל שנה והופכת את ההפסד לוודאי: אינפלציה שנתית בגובה 2% תשחק את ערך החיסכון שלנו ב-20%, כלומר בחמישית, בתוך עשור. כספים שלא נשקיע היום עלולים, בחסות השכחה וחוסר הזמן, להישאר בחשבון העו"ש ולהיות חשופים לכרסום מתמשך בערכם.  

בשורה התחתונה, מציאות תנודתית בשווקים היא תקופה שבה נוכל לאתר הזדמנויות השקעה שיגדילו את פוטנציאל התשואה. כמובן, בדומה להשקעה בתקופות של עליות שערים, גם בשוק תנודתי חשוב להגדיר מטרות השקעה ולקבל החלטות לאחר ניתוח מכלול הנתונים והשיקולים.

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב טרייד? לפרטים לחצו כאן >>

אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ/שיווק לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים ו/או השקעת כספים בפיקדונות כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. התנאים המלאים והמחייבים של כל שירות/מוצר, הינם כמפורט במסמכי פתיחת החשבון ביחס לאותו שירות/מוצר וכפופים להסדרים הנהוגים במיטב טרייד. אין באמור משום הבטחת תשואה או רווח.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
    רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
    אתם קוראים: 5 סיבות להשקיע בשוק יורד או תנודתי
    Website by:

    © 2017 מיטב דש בע”מ
    אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.