תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

5 שאלות שמסייעות לוורן באפט למצוא מניות הנסחרות בהנחה גדולה

איתור הזדמנויות בתקופות תנודתיות: איך גורו ההשקעות ממקסם תקופות של תנודתיות בשווקים – ומהם העקרונות שמנחים אותו במסגרת האסטרטגיה של השקעות ערך

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב טרייד? לחצו כאן >>

התקופה האחרונה מאופיינת בתנודתיות בשווקים, בעיקר עקב התעוררות האינפלציה, העלאות הריבית בארץ ובעולם והמלחמה באוקראינה. בעוד שיש משקיעים שנרתעים מתקופות כאלו ונוטים לממש בהן חלק מהשקעותיהם, מבחינתם של משקיעים אחרים תקופות מהסוג הזה מבשרות על פתיחת עונת המציאות, עם יכולת לאתר מניות הנסחרות מתחת לשווין הריאלי.

האתגר הגדול בהשקעות ערך הוא לא רק לנתח נתונים ולאתר את המניות המתאימות, אלא להתאזר בסבלנות ולנשום עמוק גם כשהשוק חווה תנודות.

קראו עוד במגזין:

כאן נכנסת לתמונה אסטרטגיית השקעות הערך, שגורו ההשקעות וורן באפט הוא ממוביליה וחסידיה. מהי אסטרטגיה זו ובאילו כלים משתמש באפט כדי לאתר מניות הנסחרות מתחת לשווי שלהן?

איך בוחרים מניות ערך?

העיקרון הבסיסי בהשקעות ערך פשוט למדי: לאתר מניה הנסחרת מתחת לשווי שלה, ולהחזיק אותה עד שמחירה ישקף את שווי השוק שלה.

מדוע שמניה תיסחר מתחת לשווי הריאלי שלה? יש לכך סיבות רבות ומגוונות, כמו ביצועים נקודתיים פחות טובים, דוח רבעוני שאכזב את המשקיעים, עודף היצע ועוד. גם ירידות רוחביות, שגורמות לתנודתיות ועצבנות בשווקים, יכולות להוביל לתמחור בחסר של מניה.

בחירת מניות המתומחרות מתחת לשווי שלהן, מצריכה ניתוח מעמיק של ביצועיהן. מסיבה זו כדאי להתמקד בתחום שאתם יחסית מכירים טוב, כדי שתוכלו לחקור אותו ואת המניה הרצויה לעומק. איך עושים את זה? שואלים את 5 השאלות הבאות.

עד כמה החברה רווחית?

כדי לבחון את מידת הרווחיות של החברה, אפשר לעשות שימוש במדדים הבאים:

 • תשואה על ההון (ROE) – היחס בין רווחיות החברה להון העצמי שלה. ככל שהתשואה על ההון גבוהה יותר, כך החברה יותר רווחית. משקיעי ערך דוגמת באפט בודקים את יחס ה-ROE לאורך תקופות זמן ממושכות של 5-10 שנים, כדי לאתר מגמות ולעמוד על יכולתה של החברה לספק ביצועים טובים לאורך זמן. בנוסף, חשוב להשוות את יחס ה-ROE של המניה הנבחרת לאלו של מתחרותיה.
 • רווח ביחס למכירות (Profit Margin) – בודק את היחס בין הרווח הנקי לבין היקף המכירות, כדי להבין כמה סנטים של רווח מופקים מכל דולר של מכירות. גידול מתמשך של אינדיקטור זה לאורך שנים, מלמד על חברה בריאה ויעילה ששולטת בעלויות התפעול.

איך החוב משפיע על הביצועים?

ניתן להעריך את כדאיות ההשקעה על ידי ניתוח החוב באמצעות שני אינדיקטורים:

 • יחס חוב לרווח (D/E):  יחס גבוה אמור להדליק נורה אדומה, בשל העובדה ששיעור גבוה יותר מהרווח הולך לכיסוי חובות והלוואות.
 • יחס החוב להון העצמי: גם במקרה הזה הניתוח צריך להיות יחסי לחברות אחרות בתחום, אך באופן כללי יחס חוב להון עצמי נמוך מ-1.5 נחשב יחס טוב.

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן>>

poll questionהאם אתם שוקלים להשקיע בבורסה?

במקום להסתמך על הלוואות כמקור לצמיחה, באפט מעדיף מניות עם הון בעלי מניות (SE) חיובי, כאינדיקציה לכך שלחברה יש תזרים מזומנים גבוה מספיק כדי לכסות את התחייבויותיה, בלי להסתמך על הלוואות. מכאן שהוא יעדיף מניות בעלות יחס חוב לרווח נמוך והון בעלי מניות גבוה.

האם לחברה יש יתרון תחרותי?

לצד ניתוח המאפיינים הפיננסים של החברה, באפט בוחן האם לחברה יש יתרון יחסי על פני מתחרותיה. האם היא מספקת שירותים ומוצרים כמו שאר המתחרים, או שיש למוצר שלה יתרון בולט? הפורטפוליו של ענקית ההשקעות ברקשייר האת'וויי בראשות באפט, כולל בין היתר את מניות אפל שמוצריה המעוצבים והאינטואיטיביים מבודלים ביחס למתחרים, ואת מניות קוקה קולה שהמתכון להכנת המשקה שלה הוא סוד מסחרי.  

איך תשפיע הסביבה העסקית על הביצועים העתידיים?

לצד ניתוח היחסים הפיננסיים, חשוב לנתח את הסביבה העסקית כדי להבין מהם האתגרים וההזדמנויות הניצבים בפתחה של החברה. האם למשל היא תצטרך להתמודד בעתיד עם מתחרים חדשים, או עם חקיקה מאתגרת? האם טכנולוגיה חדשה צפויה להשפיע לחיוב או לשלילה? לשם כך צריך לצלול לדוחות הכספיים, להכיר את פעילת החברה לעומק וגם: להבין מהו החזון של ההנהלה להמשך הדרך.  

באיזו הנחה נסחרת המניה?

המדדים שסקרנו עד כה מעידים על חוסנה של החברה ועל היסודות המוצקים שלה. השאלה היא האם לנוכח ביצועיה, אותה החברה נסחרת במחיר נמוך ביחס לשווי הריאלי שלה? אחת הדרכים לענות על שאלה זו היא בדיקת מכפיל הרווח (P/E), שבודק תוך כמה שנים תוחזר ההשקעה, באמצעות חילוק שווי השוק ברווח הנקי ב-12 החודשים האחרונים. ככל שמכפיל הרווח יהיה נמוך יותר ביחס למתחרות, כך מחיר המניה אטרקטיבי יותר.

את מכפיל הרווח אפשר להצליב עם נתונים נוספים, כמו מכפיל הרווח העתידי, רווח ביחס למכירות לאורך שנים ופוטנציאל הרווחים העתידיים, כדי להעריך את היכולת להחזיר את ההשקעה בהמשך.

בחרתם מניות – מה עכשיו?

האתגר הגדול בהשקעות ערך הוא לא רק לנתח נתונים ולאתר את המניות המתאימות, אלא להתאזר בסבלנות ולנשום עמוק גם כשהשוק חווה תנודות. כמשקיע ערך, באפט מאמין בהחזקת מניות שיכולות להפיק צמיחה ארוכת טווח. מבחינתו ומבחינת ברקשייר האת'וויי, שנסחרת נכון להיום בשווי שוק של 682 מיליארד דולר, זה עובד מצוין.

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב טרייד? לפרטים לחצו כאן >>

אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ/שיווק לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים ו/או השקעת כספים בפיקדונות כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. התנאים המלאים והמחייבים של כל שירות/מוצר, הינם כמפורט במסמכי פתיחת החשבון ביחס לאותו שירות/מוצר וכפופים להסדרים הנהוגים במיטב טרייד. אין באמור משום הבטחת תשואה או רווח.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 2 שנים

  סבלנות עודף כסף והשקעות לטווח ארוך.......
  דרך אגב לא כל השקעה מרוויחה אבל העצבנות לא שולטת
  בצעדיו וכמו בקאזינו 50/55 וסהכ הוא ב55 האחוז המרוויח וזה מספיק

 • לפני 2 שנים

  כל כך פשוט. אז למה זה מצליח רק לוורן באפט?

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: 5 שאלות שמסייעות לוורן באפט למצוא מניות הנסחרות בהנחה גדולה
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.