תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

ה-FAANG מת? – קבלו את MATANA

מדורים:
21/09/2022

על סף חילופי שלטון בצמרת מניות הטכנולוגיה בוול סטריט: האם פייסבוק ונטפליקס בדרכן החוצה – ולמה דווקא עכשיו? האם מיקרוסופט, אניבדיה וטסלה בדרך פנימה – ומה סוד הכוח של כל אחת מהן? ניתוח שוק

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב טרייד? לחצו כאן >>

"צירוף האותיות שמייצג את חברות הטכנולוגיה הגדולות בעולם צריך להיות MATANA ולא FAANG". כך טוען ריי וואנג, המייסד והאנליסט הראשי של חברת המחקר קונסטליישן. וואנג אמר את הדברים לאחרונה, בראיון וידיאו ליאהו פייננס.

השווקים הפיננסיים הם זירה מתעתעת, כך שכיוונים ומגמות עוד עשויים להשתנות.

קראו עוד במגזין:

השינוי שמציע ריי וואנג מוציא בראש ובראשונה את פייסבוק ונטפליקס מהרשימה היוקרתית – ומכניס במקומן את מיקרוסופט (MSFT), טסלה (TSLA) ואנבידיה (NVDA). אפל, אמזון ואלפאבית (לשעבר גוגל), החברות הוותיקות ב-FAANG, ישרדו את המעבר ויהיו חברות גם ב-MATANA.

בדרך החוצה

מעניין לנסות להבין מדוע וואנג מוכן לוותר ברשימה על שתי חברות כה חשובות, ומה הוא רואה בחברות הראויות לדעתו להחליף אותן. עוד לפני כן, ראוי לומר כמה מילים (עדיין לא הספד!) על ה-FAANG, שהיה במשך שנים צירוף האותיות החזק ביותר בוול סטריט. פייסבוק, אמזון, אפל, נטפליקס וגוגל נחשבו לקבוצת מניות שקבעה מגמות מסחר, לבטח במדד הנאסד"ק הטכנולוגי ובמקרים רבים גם במדד המוביל 500 P&S.

עם זאת, בשנתיים האחרונות התשואה המצרפית של חמש המניות ה-FAANG, שעמדה על 24% ב-2020, הלכה ודעכה. ב-2021 היא עדיין עמדה על כ-3%, אבל מתחילת 2022 עד 9 בספטמבר השנה מניות ה-FAANG כבר רשמו צניחה חופשית של כמעט 35%. 

על רקע המשבר במניות הטכנולוגיה, שפגע בסקטור באופן רוחבי, וונג החל לחפש

ב-FAANG חברות שעלולות להפסיק להיות רלוונטיות למשקיעים - וכאמור, מצא שתיים כאלו: נטפליקס, שהגיעה כבר כמעט לקצה גבול יכולת גיוס המנויים ומתקשה להמציא מנועי צמיחה חדשים; ופייסבוק, שאמנם הימרה בכסף רב על היקום הווירטואלי של המטאוורס, אבל הקדימה כנראה בכמה שנים את המציאות בשטח ונשארה בינתיים בעיקר עם הכנסות (רבות) מפרסום. 

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן>>

poll questionמה להערכתך תהיה תשואת מניות ב-2022? FAANG

לפי דוח שפרסם השנה ביוני בית ההשקעות ג'פריז, פייסבוק נמצאת בדרך הבטוחה (או הלא כל כך בטוחה, תלוי איך מסתכלים על זה) לחדול להיות מניית צמיחה. מניות צמיחה מתאפיינות בצמיחה מהירה בהכנסות ובמכפילי הרווח, ואם פייסבוק כבר לא כזו היא בבעיה מבחינת המשקיעים. נטפליקס, כאמור, תקועה במצב דומה ולה אפילו אין "קלף משוגע" כמו המטאוורס, שעשוי אולי לשנות את התמונה בפתאומיות.

בדרך פנימה

לעומת זאת, וואנג סבור כי מיקרוסופט הוותיקה דווקא ממוקמת מצוין כיום, עם מיצוב נכון בתחומי הגיימינג, המטאוורס והענן. ענקית השבבים אנבידיה אמנם איבדה כ-51% משוויה מתחילת 2022 עד ה-12 בספטמבר, אבל וואנג טוען שהיא יושבת על צומת טכנולוגי קריטי, בין המטאוורס לבינה מלאכותית (AI) - ומכאן כוחה. ומה עם טסלה, יצרנית המכוניות הגדולה בעולם מבחינת שווי השוק, שמובילה תחום צומח ומהפכני כמו הרכב החשמלי ומצויה בבעלות אילון מאסק, האיש העשיר בעולם? לפי וואנג, כל זה די והותר לקבלת ה-T ב-MATANA. 

האם שש חברות הטכנולוגיה שמציע וואנג יחליפו את חמש החברות, שצברו פופולריות עצומה בזכות ג'ים קריימר, המגיש-משקיע המפורסם של רשת CNBC? עדיין אי אפשר לדעת. השווקים הפיננסיים הם זירה מתעתעת, כך שכיוונים ומגמות עוד עשויים להשתנות. עם זאת, נראה כי יש לא מעט מהאמת בניתוח מצבן העדין של נטפליקס ופייסבוק. שתי החברות נמצאות כיום בעיצומם של רגעי אמת חשובים מבחינתן, שיקבעו את המשך דרכן.

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב טרייד? לפרטים לחצו כאן >>

אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ/שיווק לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים ו/או השקעת כספים בפיקדונות כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. התנאים המלאים והמחייבים של כל שירות/מוצר, הינם כמפורט במסמכי פתיחת החשבון ביחס לאותו שירות/מוצר וכפופים להסדרים הנהוגים במיטב טרייד. אין באמור משום הבטחת תשואה או רווח.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
    רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
    אתם קוראים: ה-FAANG מת? – קבלו את MATANA
    Website by:

    © 2017 מיטב דש בע”מ
    אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.