תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

השקעה דפנסיבית: 5 דרכים לנסות להגן על תיק ההשקעות שלכם בשוק תנודתי

מדורים:
20/10/2022

מדיניות השקעה דפנסיבית עשויה לסייע לכם לצמצם הפסדים בתקופות תנודתיות בשווקים ו"להישאר על הגלגל", עד שהתמונה תתבהר והמסכים הירוקים יחזרו

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב טרייד? לחצו כאן >>

ההיסטוריה הלא רחוקה לימדה אותנו שיעור חשוב בהתנהלות נכונה כשהשווקים הפיננסיים  יורדים. במרץ 2020, בתחילת משבר הקורונה, החלה מפולת חדה בשווקים שנמשכה כמה חודשים. מגפת הקורונה נכנסה לחיינו בסערה, אי הוודאות חגגה והשווקים בארץ ובעולם ירדו בעשרות אחוזים. מי שנבהל מהירידות וצמצם את אחזקותיו, ראה לאחר מספר חודשים איך השוק עולה חזרה בחדות, מוחק את כל הירידות ומתעלה עליהן בשיעורים משמעותיים. מי שנשאר על הגלגל כנראה הרוויח ומי שלא – קיבע את ההפסדים ונשאר עם תחושת החמצה.

השקעה מגוונת ומבוזרת מאפשרת לצמצם את הסיכון ולהימנע מפגיעה משמעותית בתיק ההשקעות בתרחיש בו אזור גאוגרפי או סקטור מסוים חווים ירידות שערים חדות.

קראו עוד במגזין:

השיעור הזה מלווה אותנו גם בעת ההתעוררות האינפלציונית הנוכחית, המאופיינת בתנודתיות בשווקים. תמיד אפשר לצמצם אחזקות בתקופות של ירידות, אבל לא בהכרח זה הדבר הנכון לעשותו. משקיעים רבים מבינים את זה ולכן, במקום לצאת מהמשחק הם משנים את האסטרטגיה ונוקטים במדיניות השקעה דפנסיבית.

מהי השקעה דפנסיבית?

לפני הכול, חשוב להבין: השקעה דפנסיבית לא בהכרח נועדה למנוע הפסדים, אלא למזער אותם בתקופה של ירידות חוצות שווקים וסקטורים, באמצעות הקצאת נכסים שמקטינה את רמות הסיכון.

הגישה הדפנסיבית מציבה בראש סדר העדיפויות את ההגנה על התיק ומזעור הירידות, ורק לאחר מכן את השאיפה לייצר תשואה גבוהה יותר. זאת בניגוד להשקעה אופנסיבית, שחותרת להגדלת פוטנציאל התשואה. לפניכם 5 דרכים ליישום מדיניות השקעה דפנסיבית.

השקעה בסקטורים דפנסיביים

סקטורים כמו תעשיית המזון או התרופות נחשבים יותר דפנסיביים, בשל העובדה שהביקוש למוצרי החברות האלו צפויים לשמור על יציבות גם בתקופות תנודתיות. במילים אחרות: גם אם ניכנס למיתון והצריכה תיפגע, אנשים ימשיכו לקנות מצרכים בסופר, להזמין תרופות ולצרוך שירותי תקשורת. מאפיינים אלו אמורים לסייע בהגנה על התיק בתקופות של ירידות.

השקעה בחברות גדולות ומבוססות

חברות גדולות ומבוססות מספקות בדרך כלל ביצועים יציבים לאורך זמן. חברות כאלו, עם תזרים מזומנים גבוה, יוכלו לצלוח משברים בצורה חלקה יותר, להמשיך להשקיע וגם לחלק דיבידנדים. ככל שערך המניה יורד בעקבות הירידות, כך תשואת הדיבידנד עשויה להיות עוד יותר אטרקטיבית.

כמובן, גודל החברה לא מלמד על חסינות משום סוג. חשוב לבדוק לאורך זמן את ביצועי החברה וביצועי הסקטור שאליו היא משתייכת. כך, לדוגמא, מניות FAANG - ראשי תיבות של 5 ממניות הטכנולוגיה הגדולות בעולם: פייסבוק (כיום מטא), אמזון, אפל, נטפליקס וגוגל – דחפו בשנים האחרונות את השוק כלפי מעלה עם עליות נאות, בזכות המשקל המשמעותי שלהן במדד ה-S&P 500. עם זאת, מתחילת 2022 ה- FAANG חוות ירידות בשיעורים דו ספרתיים. מתי תגיע נקודת המפנה? קשה לדעת. מה שבטוח, כדי לקבל החלטות השקעה בנוגע לכל אחת מהחברות הללו חשוב מאוד לדעת את ההקשר שבו הן פועלות.

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן>>

poll questionמה תהיה להערכתך תשואת מדד S&P500 בשנת 2022?

פקודת סטופ לוס

אחת הדרכים לצמצם הפסדים היא להשתמש בפקודת סטופ לוס, שמורה על מכירת הפוזיציה מרגע שהשער יירד מתחת לנקודה שהגדרנו מראש. כדאי לקבוע את נקודת הסטופ לוס מראש, עוד לפני שנכנסים לפוזיציה, כדי לנטרל ככל האפשר את המרכיב הרגשי בעת  ירידות שערים. בחלק מהמקרים, אפשר לתת פקודת סטופ לוס אוטומטית.

שינוי מגמה בשווקים או שינוי בנתונים הפונדמנטליים המשתקפים בדוחות השוטפים, יכולים להוביל להערכה מחודשת ולהזזת נקודת הסטופ לוס. פקודת הסטופ לוס נועדה לוודא שאנחנו לא נרדמים בשמירה, או לחילופין לא נסחפים אחרי הרגשות ומלכודות מנטליות אחרות. כל זאת, לצורך צמצום הפסדים בתקופות של ירידות.

מציאת נקודת האיזון

אם החלטתם לנקוט במדיניות השקעה דפנסיבית, עליכם לוודא כי הקצאת הנכסים בתיק מתאימה לרמת הסיכון הרצויה. כך, לדוגמא, כדי להקטין את רמת הסיכון אפשר לשקול הגדלה של אחזקות סולידיות על חשבון אחזקות שפוטנציאל התשואה ורמת הסיכון שלהן גבוהות יותר.

פיזור השקעות

אחד הכלים המרכזיים בארגז הכלים הדפנסיבי הוא פיזור השקעות רחב. מדובר בפיזור הן ברמה הגאוגרפית והן ברמה הסקטוריאלית תוך גיוון בין מכשירי ההשקעה השונים. השקעה מגוונת ומבוזרת מאפשרת לצמצם את הסיכון ולהימנע מפגיעה משמעותית בתיק ההשקעות בתרחיש בו אזור גאוגרפי או סקטור מסוים חווים ירידות שערים חדות.

השורה התחתונה: לטווח ארוך, הבורסות נוטות לעלות – כך מלמדת אותנו ההיסטוריה בשווקים. לכן, מדיניות השקעה דפנסיבית עשויה לסייע בצמצום הפסדים בתקופות תנודתיות ו"להישאר על הגלגל", עד שהתמונה תתבהר.

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב טרייד? לפרטים לחצו כאן >>

אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ/שיווק לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים ו/או השקעת כספים בפיקדונות כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. התנאים המלאים והמחייבים של כל שירות/מוצר, הינם כמפורט במסמכי פתיחת החשבון ביחס לאותו שירות/מוצר וכפופים להסדרים הנהוגים במיטב טרייד. אין באמור משום הבטחת תשואה או רווח.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
    רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
    אתם קוראים: השקעה דפנסיבית: 5 דרכים לנסות להגן על תיק ההשקעות שלכם בשוק תנודתי
    Website by:

    © 2017 מיטב דש בע”מ
    אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.