תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

האם אנחנו קרובים לרגע שבו מכונות מסחר יקבלו בשבילנו את כל החלטות ההשקעה?

מדורים:
16/11/2022

הכירו את עולם האלגו-טריידינג, מסחר בשוק ההון המבוצע על ידי מכונות מסחר אוטומטיות. מהם היתרונות והחסרונות של שיטת מסחר זו, שנמצאת כבר בשימוש נרחב על ידי גופים פיננסים גדולים בארץ ובעולם?

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב טרייד? לחצו כאן >>

דמיינו שאתם נכנסים לחנות בגדים שלא ביקרתם בה מעולם ועוד לפני שהוצאתם מילה מהפה, המוכר יודע בדיוק מה הטעם שלכם ואיזה בגד להתאים לצרכים שלכם. נשמע כמו מדע בדיוני? פתרונות מבוססי AI (בינה מלאכותית) כבר נכנסו לשימוש באתרי מסחר רבים. ניתוח מאפייני הגולש ודפוסי השימוש שלו, מאפשרים להציג לו פריטים רלוונטיים שמגדילים את סיכויי הרכישה ואת מספר המוצרים בסל.

באמצעות יכולות הבינה המלאכותית, נוכל ליהנות מיתרונות ההשקעה בשוק ההון, גם אם אין לנו בהכרח הידע הנחוץ כדי להשקיע.

קראו עוד במגזין:

בינה מלאכותית (AI) היא טכנולוגיה שמחקה את האינטליגנציה האנושית, פותרת בעיות ומשתפרת כל הזמן באמצעות ניתוח ביג-דאטה ולמידת מכונה עצמאית. בדומה לתחומים רבים אחרים, גם תחום זה נהנה מהאצה משמעותית בתקופת הקורונה, כולל בנישה של עולם ההשקעות, באלגו טריידינג.

מה זה אלגו טריידינג?

אלגו טריידינג (קיצור של Algorithmic Trading, או מסחר אלגוריתמי) הוא מסחר המבוצע על ידי רובוטים/ מכונות  ומבוסס על ניתוחים מתמטיים וסטטיסטיים. ההחלטות שמקבלות אותן מכונות משקללות מגוון רחב של פרמטרים כמו מחזורי מסחר, תנועות שונות, נתונים היסטוריים ועוד. מטבע הדברים, היקף הנתונים ומהירות העיבוד שלהם נרחבים ומהירים הרבה מפעולות אנושיות, מה שבאופן פוטנציאלי יכול להוביל לקבלת החלטות איכותית, מהירה ומדויקת יותר. כל מערכת שכזו פועלת באמצעות אלגוריתם (נוסחה) משלה לניתוח נתונים וקבלת החלטות, ומכאן השם אלגו טריידינג.

היתרון של אלגו טריידינג נובע לא רק מהיכולת לבסס את קבלת ההחלטות על ניתוח נתונים מספריים, אלא גם על היכולת להתעלם מאחד הרכיבים המזיקים ביותר להשקעות: רגשות ו"תחושות בטן". עירוב רגשות בקבלת החלטות השקעה יכול לגרום לנו לפעול מהבטן, להתעלם מהנתונים היבשים, לבצע בחירות לא בהכרח נכונות, להגדיל הפסדים ולהקטין רווחים. לעומת זאת, מסחר המבוצע על ידי רובוטים מנותק מהשיקולים הרגשיים וממוקד אך ורק בנתונים. עם זאת, בכמה מהמקרים, זו עלולה להיות גם נקודת התורפה שלו.

אלגו טריידינג: לא הכול ורוד

קבלת החלטות השקעה מוצלחות באמצעות אלגו טריידינג תלויה באלגוריתם וביכולת שלו לנתח את הנתונים באופן שייצר תשואה עודפת. אלא שלעיתים האלגוריתם לא בהכרח מנתח את כל הנתונים הרלוונטיים, לא רואה את התמונה המלאה או מעניק משקל יתר לנתונים פחות חשובים ומשקל קטן מדי לפרמטרים משמעותיים. כך או כך, אחד היתרונות של הבינה המלאכותית הוא היכולת לשפר את האלגוריתם לאורך זמן באמצעות למידת מכונה.

גם אלגוריתם מושלם לא מבטיח תוצאות מעולות. ישנם אירועים פוליטיים, בריאותיים ומאקרו-כלכליים שאף אלגוריתם (נכון לעכשיו) לא יכול לחזות. אירועים אלו עשויים לגרום לתנודות בלתי צפויות בשווקים, שישפיעו על התשואות. נכון, כבר היום יש תוכנות מבוססות AI המשמשות לחיזוי מגפות, אסונות אקלים ואירועים משמעותיים נוספים, אך כנראה שגם תוכנות אלו לא יוכלו לצפות בדיוק את העתיד, עם כל המשתמע מכך לביצועים בשוק ההון.

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן>>

poll questionאיזה חלק מתיק ההשקעות שלכם תהיו מוכנים להפקיד לניהול מכונות מסחר אוטומטיות?

מה צופן לנו העתיד?

חלקים נרחבים מהמסחר העולמי מבוצעים כבר כיום באמצעות מכונות אלגו. ענקיות פיננסיות בינלאומיות מבססות החלטות השקעה בסכומי עתק על מערכות אלגו-טריידינג – אבל זו כנראה רק ההתחלה. בעתיד הלא רחוק נראה שהמסחר האלגוריתמי צפוי לשרת לא רק גופי השקעה גדולים, אלא גם את כל אחד מאיתנו. באמצעות יכולות הבינה המלאכותית, נוכל ליהנות מיתרונות ההשקעה בשוק ההון, גם אם אין לנו בהכרח הידע הנחוץ כדי להשקיע. כל שנצטרך הוא למלא שאלון אישי באמצעותו ייגזרו המאפיינים, הרצונות וצרכי ההשקעה שלנו – והמכונות כבר ינהלו את ההשקעות במקומנו.

בעוד מספר עשורים, המציאות שלנו עשויה להשתנות אפילו יותר: לפי פרופ' ניק בוסטרום, פילוסוף בינה מלאכותית מאוניברסיטת אוקספורד, הבינה המלאכותית צפויה להתרחב מביצוע משימות ספציפיות (כמו השקעה במניה כזו או אחרת) לחשיבה פתוחה יותר, שתטפל עבורנו בכל עולם הפיננסים.

האם המכונות יבצעו בעבורנו את כל פעולות ההשקעה מאחורי הקלעים – ויאפשרו לנו ליהנות מתשואות באפס מאמץ? רק הזמין יגיד. עד שמהפכת הבינה המלאכותית תצבור תאוצה ותאפשר לכל אחד להשקיע בצורה מושכלת וחכמה, חשוב להגדיר אסטרטגיית השקעה ולקבל החלטות מהראש ולא מהבטן.

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב טרייד? לפרטים לחצו כאן >>

אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ/שיווק לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים ו/או השקעת כספים בפיקדונות כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. התנאים המלאים והמחייבים של כל שירות/מוצר, הינם כמפורט במסמכי פתיחת החשבון ביחס לאותו שירות/מוצר וכפופים להסדרים הנהוגים במיטב טרייד. אין באמור משום הבטחת תשואה או רווח.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
    רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
    אתם קוראים: האם אנחנו קרובים לרגע שבו מכונות מסחר יקבלו בשבילנו את כל החלטות ההשקעה?
    Website by:

    © 2017 מיטב דש בע”מ
    אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.