תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

"כדאי להישאר במניות ברף התחתון - עד 30% מהתיק"

מדורים:
15/02/2023

צבי ואבנר סטפק, מבעלי מיטב, במפגש זום עם הסוחרים בבורסה: "סכומי הכסף שיצאו מישראל – זניחים". "דירוג האשראי לא יירד בטווח הנראה לעין". "ההערכות שמחירי הדירות יירדו הרבה יותר רציניות הפעם". צפו במפגש

לצפייה במפגש המלא, לחצו כאן.

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב טרייד? לחצו כאן >>

צבי ואבנר סטפק, מבעלי מיטב, התארחו אתמול (יום שני) במפגש זום עם הסוחרים בבורסה, שעסק הפעם בהשקעות בתקופה של אי ודאות. 

רוצים להירשם חינם למפגשי האונליין ולצפות ברשימת המפגשים? לחצו כאן>>

עוד מוקדם לקבור את האינפלציה. שחרור הסגרים בסין יכול להביא להגברת האינפלציה. מחירי הסחורות בעולם אמנם יורדים, אבל מחירי השירותים ממשיכים לטפס

קראו עוד במגזין:

"השנה החלה בגידול במחזורי המסחר בבורסה בת"א, יש יותר קונים אבל גם יותר מוכרים", פתח צבי סטפק והוסיף כי חלק מהמשקיעים מניחים שהמשבר הפוליטי-חוקתי בישראל ייפתר, בעוד שאחרים מוטרדים מאוד מהמצב ומעדיפים לשבת על הגדר.

סטפק המליץ לא לנקוט פעולות חפוזות במצב של אי ודאות בשוק, לא בכניסה ולא ביציאה - וסימן את מניות הבנקים בתל אביב כברומטר לתקוות ולחששות המשקיעים המקומיים והזרים. "כיום הבנקים הגדולים נסחרים ב-10%-15% מתחת להון העצמי, מה שמצדיק במצב רגיל קנייה של המניה שלהם. בחישוב הריבית דריבית, הבנקים עשויים להציע לטווח של חמש שנים תשואה של 10%-12% בשנה, הרבה יותר מתשואת אגרות חוב ממשלתיות שעומדות על 3% עד 3.5% ברוטו בשנה". 

סטפק העריך, כי אין כיום סכנה של הוצאת כספים מסיבית מהבנקים בישראל. לדבריו, המצב הנוכחי "לא צריך לפגוע ביציבות הבנקים, אלא אם כן יתפתחו סיטואציות בעייתיות מאוד שיובילו להידרדרות מהירה. הבנקים אולי ירוויחו פחות בגלל ההאטה במשק, אבל הריבית שעלתה תמשיך להיות פרת מזומנים מבחינתם".

לפי אבנר סטפק, "סכומי הכסף שיצאו מישראל עד כה מההכרזה על התוכנית  המשפטית זניחים. תיק הנכסים של הציבור בישראל מסתכם ב-5 טריליון שקל, לא כולל עסקים ונדל"ן, כך שאין סיכון לבנקים בישראל. הוצאת הכספים מטרידה, כי אתה שואל את עצמך אם זו לא התחלה של כדור שלג, אבל בינתיים זה לא נראה ככה, אם כי אי אפשר לשלול את זה לגמרי. הסיכון נמוך מאוד, אבל אי אפשר להגיד שהוא אפס". 

שוק המט"ח

אבנר וצבי סטפק ציינו כי בחמש השנים האחרונות השקל התחזק בכל פעם ששוק המניות האמריקאי התחזק וכאשר היו ירידות בארה"ב, בעיקר חדות - חל במקביל פיחות בשקל. הקשר הזה התנתק בעקבות תוכנית לוין-רוטמן לרפורמה משפטית, שיצרה נסיבות מיוחדות בשוק ההון הישראלי. "רואים את זה גם בשוק המניות, שיצר פיגור של יותר מ-10% מול הנאסד"ק", הבהיר צבי סטפק, "וזה ביטוי לאי הוודאות וחששות הציבור". 

בנוגע לדירוג האשראי של מדינת ישראל, העריך אבנר סטפק כי הדירוג לא יירד בטווח הנראה לעין. צבי סטפק העריך, עם זאת, כי אם דעת הקהל תפנה נגד ישראל אנשי עסקים, בעיקר אירופים, ימעיטו בעסקים עם ישראל או יימנעו מהם בכלל. "דירוג האשראי פחות משמעותי כרגע", סיכם אבנר סטפק, "המשקיעים הישראלים צריכים לעקוב כרגע מקרוב אחרי השקל-דולר ואגרות החוב הממשלתיות". 

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן>>

poll questionלאן הולכת 2023 בשוק המניות הישראלי?

שוק האג"ח

לפי אבנר סטפק, "הריבית כבר קרובה לרמת השיא שלה ויש כמעט קונצנזוס שנראה התחלה של הורדות ריבית בעולם כבר השנה. עם זאת, לאור הטראומה של האינפלציה העולמית בשנה האחרונה, לי דווקא נראה שהנגידים בעולם לא כל כך ימהרו להוריד את הריבית". 

צבי סטפק: "עוד מוקדם לקבור את האינפלציה. שחרור הסגרים בסין יכול להביא להגברת האינפלציה. מחירי הסחורות בעולם אמנם יורדים, אבל מחירי השירותים ממשיכים לטפס - והרבה יותר קשה לטפל בתחום הזה. הריבית בארה"ב תעלה יותר ממה שהשווקים מעריכים. הנגיד האמריקאי פאוול אמר בבירור שהריבית תגיע ל-5.5%, 0.75% יותר מרמתה כיום. בישראל, לעומת זאת, האינפלציה שהייתה 5.3% בשנה שעברה צפויה לרדת לכיוון ה-2.5%-3% - בתוך היעד". 

לפי צבי סטפק, התשואות כיום בשוק האג"ח הממשלתיות בישראל לא רעות, אבל יכולות להיות גבוהות יותר, עקב הסיטואציה המשפטית הנוכחית ועומס הנפקות האג"ח שצפוי השנה. יהיו יותר הזדמנויות בקרוב". 

שוק הנדל"ן 

"ההערכות שמחירי הדירות יירדו הרבה יותר רציניות הפעם", אמר צבי סטפק. "אנחנו חלק מהעולם וברוב המקומות מקום מחירי הדירות יורדים. הלחץ יבוא מכמה כיוונים: למשקיעים לא משתלם כיום לקנות דירות להשקעה, והצעירים לא יכולים להרשות לעצמם לקחת משכנתא. מעבר לכך, יש משפרי דירות שייתקעו עם שתי דירות במצב שבו המחירים מתחילים לרדת. ייקח יותר זמן למכור דירות. גם על הקבלנים, בעיקר אלו שקנו קרקעות לאחרונה, יופעל לחץ מצד הבנקים שנתנו להם אשראי למכור דירות בהנחות, כדי לשפר את תזרים המזומנים".  

שוק המניות

אבנר סטפק: "2022 הייתה אחת השנים הטובות מבחינת צמיחה לכלכלה העולמית ולכלכלה הישראלית, אבל אחת השנים הגרועות מבחינת שוק המניות. צריך להזכיר ששוק המניות תמיד משמש כתחזית צופה עתיד של הכלכלה. ב-87% מהמקרים אחרי שנה עם ירידות חדות בשווקים באה שנה עם עליות חדות". 

האם זה יקרה גם השנה? צבי סטפק: "קשה להיות אופטימי, המחירים בשווקים לא נמוכים ורווחיות החברות הנסחרות צפויה לרדת. צריכים להיות זהירים, אם כי אפשר אולי להיות אופטימיים בנוגע למה שיקרה בשווקים בסוף השנה הנוכחית, אם המשקיעים ישתכנעו שהריבית הגיעה כבר לרמת השיא שלה. כרגע לא כדאי להסתער על מניות, או להתלהב מעליות. משקיעים צריכים להישאר במניות לטווח הארוך, אבל ברף התחתון, עד 28%-30% מהתיק". 

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב טרייד? לחצו כאן >>

צפו במפגש הזום המלא.

האמור בהרצאה זו אינו אמור להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. פעילות המסחר בשוק ההון הינה פעילות הטומנת בחובה סיכון ואינה מתאימה לכל אחד. הדוגמאות המופיעות בהרצאה זו הינן תיאורטיות בלבד, ניתנות לצרכי הסברה והמחשה, ואין הסתמך על הנתונים המופיעים בהן. אין לראות באמור או בכתוב כהמלצה לרכישה ו/או למכירה ו/או לביצוע השקעות, פעולות או עסקאות כלשהן או כתחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות מתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם. מיטב השקעות בע"מ, חברות בשליטתה וכן בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בשום צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שייגרם כתוצאה מהסתמכות על האמור בהרצאה זו, אם ייגרמו. כל הזכויות בהרצאה זו שייכות למיטב בע"מ והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב ממיטב השקעות בע"מ, הינה אסורה.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
  • לפני 1 שנים

    אם אתרי הגרעין האירנים יושמדו ברעידת אדמה, למרות היותי איש מדע, החוסר סבירות הסטטיסטית
    תביא להכרה שזה יד במרומים פגעה בתחתונים.
    וזאת למרות הבנתי הבסיסית בגיאולוגיה.

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: "כדאי להישאר במניות ברף התחתון - עד 30% מהתיק"
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.