תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

הריצה לקרנות הכספיות נמשכת: האם הן עדיפות על פני הפיקדונות הבנקאיים?

מדורים:
29/03/2023

מהם היתרונות הבולטים של הקרנות הכספיות ואיך הם ניצבים מול החסרונות של פיקדונות הבנקים?

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב טרייד? לחצו כאן >>

בשנה האחרונה, אחר כמעט עשור וחצי של ריביות אפסיות בפיקדונות הבנקאיים, הריביות בפיקדונות עולות בהתמדה על רקע סדרת העלאות הריבית של בנק ישראל.

עם זאת, כשבוחנים את המצב מקרוב, מגלים שאין סיבה אמיתית לחגוג: הבנקים גלגלו רק חלק מעליות הריבית לפיקדונות והריבית בפיקדונות לא מצליחה להדביק את קצב האינפלציה הנוכחי, שעומד על 5.4% לשנה נכון לינואר 2023.

השקעה בקרן כספית יכולה להתאים למשקיעים שרוצים לקבל תשואה שקרובה ואף מתעלה על זו הניתנת בפיקדונות הבנקאיים, תוך שמירה על נזילות גבוהה.

קראו עוד במגזין:

התוצאה הישירה היא שחיקת ערך הכסף הריאלי שנמצא בפיקדונות. וזה לא החיסרון היחידי: כדי ליהנות מטווחי הריבית הגבוהים שמציעים הבנקים, נדרשים החוסכים בפיקדונות לסגור את הכסף לתקופות ממושכות - שנה או יותר. השילוב הלא מוצלח הזה בין שחיקת ערך הכסף להיעדר נזילות שולח חוסכים רבים לחפש אלטרנטיבות ומגבירים את הפופולריות של הקרנות הכספיות.

מהן קרנות כספיות ולמה הן פופולריות?

קרנות כספיות הן קרנות נאמנות הנסחרות בשוק ההון ברמה יומית. מכאן נגזר היתרון הראשון שלהן: נזילות גבוהה, בשל היכולת לבצע פעולות קנייה ומכירה בכל יום מסחר.

הקרנות הכספיות יכולות להשקיע בנכסים ספציפיים, בהם גם פיקדונות בנקאיים שקליים לא צמודים. כמו כן, יכולות הקרנות הכספיות להשקיע במק"מ (מלווה קצר מועד), ניירות ערך מסחריים לא צמודים בדירוג A1 או דירוג מקביל ואג"ח קונצרניות לא צמודות עם דירוג AA ומעלה וזמן פדיון שלא עולה על שנה. משך החיים הממוצע של כלל הנכסים המוחזקים בקרן לא יעלה על 90 יום.

הרכב הנכסים של הקרנות הכספיות מוביל ליתרון השני: השקעה בפיקדונות בנקאיים ובנכסים סולידיים נוספים. ההערכות מדברות על כך שהתשואה בקרנות כספיות יכולה להגיע לגובה ריבית בנק ישראל השנתית, העומדת נכון לפברואר 2023 על 4.25%. קבלת תשואה דומה בפיקדונות הבנקאיים אפשרית, אם בכלל, רק אם סוגרים את הכסף לתקופות ארוכות.

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן>>

poll questionמבין האפשרויות הבאות, מהי ההשקעה המועדפת עליכם לטווח של עד שנה?

לקרנות הכספיות יש יתרון משמעותי גם ברמת המיסוי: בעוד שהמס על הרווחים בפיקדון הבנקאי עומד על 15% בכל מצב, המס בקרנות הכספיות הוא אמנם 25% אך על הרווח הריאלי בלבד (כלומר, רווח בקיזוז אינפלציה). במצב שבו התשואה הנומינלית בקרן הכספית עומדת על 4% בשנה והאינפלציה השנתית עומדת על 5.4%, אין רווח ריאלי ולכן לא ייגבה מס. במצב שכזה ערך הכסף אמנם נשחק, אך בשונה מפיקדון הבנקאי אין תשלום מס. מכיוון שהקרן הכספית משקיעה בין היתר בנכסים הנסחרים בבורסה, היא מקנה למשקיעים יתרון מיסויי נוסף, בדמות קיזוז רווחי הון. ניתן לקזז את הרווחים הריאליים בקרן הכספית (אם היו)  עם הפסדי הון ממכירת ניירות ערך אחרים, באופן שיכול להקטין את חבות המס בגין הרווחים.

קרנות כספיות דולריות: מענה לחולשת השקל

לנוכח מגמת ההתחזקות החדה של הדולר ביחס לשקל, משקיעים רבים מחפשים אפיקי השקעה דולריים לצורך גידור סיכונים. בין האפיקים האלה ניתן להצביע על קרנות כספיות דולריות, המשקיעות בפיקדונות דולריים, אג"ח קונצרניות אמריקאיות בעלות דירוג גבוה ואג"ח קצרות מועד של ממשל ארה"ב. החשיפה לדולר בקרנות אלו יכולה להתבצע באחת משתי דרכים: השקעה בדולרים בקרנות כספיות דולריות הנקובות בדולרים -  או השקעה בשקלים בקרנות כספיות דולריות הנקובות בשקלים, אך צמודות לשער הדולר.

קרנות כספיות: למי זה מתאים – ולמי פחות?

השקעה בקרן כספית יכולה להתאים למשקיעים שרוצים לקבל תשואה שקרובה ואף מתעלה על זו הניתנת בפיקדונות הבנקאיים, תוך שמירה על נזילות גבוהה. השקעה באפיק זה יכולה להתאים גם למשקיעים שסבורים שהריבית תמשיך לעלות. במקרה כזה, התשואה בקרן הכספית צפויה לעלות בהשוואה לפיקדון בנקאי בריבית קבועה.

למי השקעה בקרן כספית פחות מתאימה? השקעה מסוג זה לא בהכרח מתאימה למשקיעים שסבורים כי הריבית צפויה לרדת. בתרחיש כזה, ייתכן שהם יעדיפו להשאיר את הכסף בפיקדון הנושא ריבית קבועה, שלא תשתנה גם אם בנק ישראל יפעל להורדת הריבית.

חשוב לזכור כי ברמת האינפלציה הגבוהה הנוכחית, גם השקעה בקרנות כספיות מובילה לשחיקת ערך הכסף. משקיעים שרוצים לשמור על ערך הכסף ואף להגדיל את ערכו, יחפשו דרכים להגדיל את פוטנציאל התשואה דוגמת מסחר עצמאי בבורסה. במקרה כזה, הקרן הכספית יכולה לשמש כאחד העוגנים הסולידיים בתיק, לצד השקעות בפרופיל סיכון גבוה יותר.

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב טרייד? לפרטים לחצו כאן >>

אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ/שיווק לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים ו/או השקעת כספים בפיקדונות כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. התנאים המלאים והמחייבים של כל שירות/מוצר, הינם כמפורט במסמכי פתיחת החשבון ביחס לאותו שירות/מוצר וכפופים להסדרים הנהוגים במיטב טרייד. אין באמור משום הבטחת תשואה או רווח.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 1 שנים

  מעוניינת לפרטים נוספים

 • לפני 1 שנים

  מה עם מקמים?

  • לפני 1 שנים

   קרן כספית גם מחזיקה מקמ קצר ולכן צפויה לתת תשואה דומה. אבל, מקמ יש עמלות קניה ומכירה ומיסוי כמו בפקדונות. בכספית

 • לפני 1 שנים

  כמה קרנות, מספרים לדוגמא?

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: הריצה לקרנות הכספיות נמשכת: האם הן עדיפות על פני הפיקדונות הבנקאיים?
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.