תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

סביבה אינפלציונית: איך היא משפיעה על תיק ההשקעות ומהי אסטרטגיית ההשקעות המתאימה?

פעיל שוק ההון שחר חן התארח במפגש זום שקיימנו עם הסוחרים בבורסה – והתמקד בארבע שאלות: מהי אינפלציה, כיצד היא נוצרת, מה המשמעויות לתיק ואיך כדאי להשקיע. צפו במפגש

לצפייה במפגש המלא, לחצו כאן.

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב דש טרייד? לחצו כאן >>

העלאת ריבית מקררת את הכלכלה, מאחר שקשה יותר להנפיק חוב ממשלתי, חברות נרתעות יותר מלקיחת חובות וכך גם משקי הבית. ניתן למתן רמות אינפלציה באמצעות הקטנת היצע הכסף או בצעדים פיסקאליים, קרי: העלאות מיסים

רוצים להירשם חינם למפגשי האונליין ולצפות ברשימת המפגשים? לחצו כאן>>

פעיל שוק ההון שחר חן התארח במפגש זום שקיימנו עם הסוחרים בבורסה בנושא השקעות בסביבה אינפלציונית. המפגש התמקד הפעם בארבעה תתי נושאים:

 1. מהי אינפלציה.
 2. כיצד נוצרת אינפלציה. 
 3. משמעויות לתיק ההשקעות בתקופת אינפלציה.
 4. אסטרטגיות השקעה לתקופת אינפלציה. 

 

קראו עוד במגזין:

 

אינפלציה (מלשון ניפוח) היא מונח כלכלי שמתאר תהליך טבעי או חריג של עלייה ברמת המחירים במשק. ככל שהמחירים עולים, יורד כוח הקנייה של המטבע בכלכלה, בקניית מוצרים ושירותים. אם היו לנו, לדוגמא, 100,000 שקל לפני שקל, עכשיו, בגלל האינפלציה, הם קונים לנו פחות. 

לפי חן, בחודשים האחרונים מתרבות העדויות, בישראל ובעולם, לגידול בביקוש המצרפי. רוב המדינות רוצות אינפלציה בריאה, בדרך כלל ברמה של עד 2%, כי אינפלציה תורמת לתוצר הריאלי ומעודדת אנשים לצאת לעבודה. במקביל, מתרבות גם העדויות לקיטון בהיצע המצרפי, למשל אנשים שלא חוזרים לעבודה, התפתחות של כלכלה שחורה ומחסור בעובדים שמוביל להעלאות שכר. העלאות השכר יוצרות כדור שלג של צריכה, שמוביל לעליות מחירים. 

poll questionמה הסיכוי להערכתך שהאינפלציה בישראל תעבור את ה-5% לשנה בשנתיים הקרובות?

חן התייחס במצגת גם להיצע הכסף  - הסכום הכולל של הנכסים המוניטריים הזמינים בכלכלה בזמן נתון. הוא הסביר כי בנק ישראל, הבנק המרכזי, מגדיל את היצע הכסף באמצעות הורדת גובה הריבית, ביצוע רכישות בשוק הפתוח והורדת יחס הרזרבה לפיקדונות. לעומת זאת, בנק ישראל מפחית את היצע הכסף באמצעות העלאת ריבית, מכירות בשוק הפתוח והעלאת יחס הרזרבה לפיקדונות. 

בעיקרון, העלאת ריבית מקררת את הכלכלה, מאחר שקשה יותר להנפיק חוב ממשלתי, חברות נרתעות יותר מלקיחת חובות וכך גם משקי הבית. ניתן למתן רמות אינפלציה באמצעות הקטנת היצע הכסף או בצעדים פיסקאליים, קרי: העלאות מיסים. 

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן>>

משמעויות האינפלציה בהשקעות 

עלייה באינפלציה משפיעה באופן שונה על חברות שונות – ועשויה להגדיל או להקטין את האטרקטיביות של המניות שלה. להלן השינויים העיקריים:

 • צמיחה בהכנסות: לכל החברות יש חופש פעולה לבצע העלאות מחירים, אבל חברות עם כוח תמחור גדול יותר יוכלו לעשות זאת ביתר קלות. 
 • שולי רווחיות: לחברות עם עלויות הרגישות לאינפלציה והכנסות שפחות רגישות לאינפלציה - שולי הרווח יגדלו או יקטנו בהתאם. 
 • יעילות ההשקעות: כשרמות האינפלציה עולות, המס האפקטיבי יכול להשתנות. הטבות מס מסוימות מאבדות מערכן הריאלי. 
 • מחיר החוב: עלות החוב (פרמיית הסיכון) עלולה לעלות במקביל לעליית האינפלציה. 
 • מחיר ההון: משקיעים עשויים לדרוש ROI (החזר על השקעה) גבוה יותר. 

אסטרטגיית השקעה באינפלציה

במצב שבו מתקיימת אינפלציה כתוצאה מעלייה בביקוש המצרפי, כדאי לפי חן לשקול לנקוט אסטרטגיית השקעה הכוללת 6 מסלולים:

 1. נגדיל חשיפה לחברות Cylical (חברות שנהנות מהמעגל הכלכלי, מהמעבר מצמיחה למיתון ובחזרה לצמיחה). מדובר בעיקר בחברות שעוסקות בייבוא. 
 2. נקטין חשיפה לחברות דפנסיביות, כמו רשתות המזון הישראליות. 
 3. נגדיל חשיפה לשוק הסחורות. 
 4. נקטין חשיפה לאג"ח לא צמודות. 
 5. נגדיל חשיפה לאג"ח בדירוג ספקולטיבי (BB ומטה), במיוחד לאג"ח זבל, מכיוון שהסיכון לדיפולט הולך וקטן. 
 6. נמחזר השקעות ומשכנתאות ונקנה כסף במסלולים לא צמודים.

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב דש טרייד? לחצו כאן >>

צפו במפגש הזום המלא, בווידיאו המצורף.

האמור בהרצאה זו אינו אמור להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. פעילות המסחר בשוק ההון הינה פעילות הטומנת בחובה סיכון ואינה מתאימה לכל אחד. הדוגמאות המופיעות בהרצאה זו הינן תיאורטיות בלבד, ניתנות לצרכי הסברה והמחשה, ואין הסתמך על הנתונים המופיעים בהן. אין לראות באמור או בכתוב כהמלצה לרכישה ו/או למכירה ו/או לביצוע השקעות, פעולות או עסקאות כלשהן או כתחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות מתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם. מיטב דש השקעות בע"מ, חברות בשליטתה וכן בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בשום צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שייגרם כתוצאה מהסתמכות על האמור בהרצאה זו, אם ייגרמו. כל הזכויות בהרצאה זו שייכות למיטב דש בע"מ והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב ממיטב דש השקעות בע"מ, הינה אסורה.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 2 שנים

  הבורסה בתל אביב לא תומכת במתן 2 הוראות שונות על אותה כמות אבל יש בורסות בעולם שכן מאפשרות הוראות אלו. במערכת המסחר של וול סטריט הוראה זו נקראת הוראת oco.

 • לפני 2 שנים

  יש לי מניה, שאני רוצה מצד אחד למכור ברווח מצד שני לא להפסיד אם תרד, אני יכול לשלוח על אותה מניה שתי פקודות באותו זמן, אחת עם טריגר תחתון ואחת עם טריגר עליון? זה גם אצלכם ככה? תודה רבה

  • לפני 2 שנים

   הבורסה בתל אביב לא תומכת במתן 2 הוראות שונות על אותה כמות אבל יש בורסות בעולם שכן מאפשרות הוראות אלו. במערכת המסחר של וול סטריט הוראה זו נקראת הוראת oco.

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: סביבה אינפלציונית: איך היא משפיעה על תיק ההשקעות ומהי אסטרטגיית ההשקעות המתאימה?
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.