תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

מה עשתה הבורסה ב-30 השנים האחרונות – ומה אפשר ללמוד מזה?

מחקר של בנק ישראל שופך אור על הביצועים והדינמיקה של השווקים הפיננסיים בעשורים האחרונים. מהם הממצאים המרכזיים, ומה אפשר ללמוד מהם על השקעה בבורסה בתקופות תנודתיות?

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב טרייד? לחצו כאן >>

בשנים האחרונות, תסכימו איתנו, אין רגע דל. התחלנו בסבבי בחירות מתמשכים ומתישים, המשכנו עם מגפת הקורונה, עברנו להתעוררות אינפלציונית ולמרבה הצער גם למלחמה באוקראינה. ריבוי המאורעות מעלה סימני שאלה בקרב חלק מהמשקיעים, ששואלים את עצמם איך ממשיכים מכאן.

אם יש משהו נוסף שאפשר ללמוד מההיסטוריה הוא שלמין האנושי יש יכולת מופלאה לצמוח מתוך תקופות מאתגרות – בשוק ההון ובכלל.

קראו עוד במגזין:

מחקר שפורסם על ידי בנק ישראל ב-2018 מספק אינדיקציה מעניינת לדינמיקה שמתרחשת בשוק ההון בעשורים האחרונים; דינמיקה שעשויה לצייד אותנו בתובנות חשובות לנוכח ההתרחשויות בשווקים.

תשואות על פני שלושה עשורים

במסגרת המחקר בדקו בבנק ישראל את התשואות שהניב שוק המניות לאורך 30 שנה,
מ-1988 עד 2017, וגם לאורך תקופות ביניים של 5, 10, 15 ו- 20 שנה. כך למשל נבדקו מגוון רחב של תקופות של חמש שנים, בטווח הזמן של 30 שנה.

איזה ביצועים הניב מדד ת"א 125 לאורך שלושת עשורים אלו, שהיו רוויים אף הם באירועים ביטחוניים, כלכליים ופוליטיים? על פי הנתונים שפרסם בנק ישראל, השקעה למשך 20 שנים בין 1988 ל-2017 במדד ת"א 125 הניבה תשואה ממוצעת ברוטו בגובה 7.4%. ומה עשה מדד ה-S&P 500 באותה התקופה? תשואה ממוצעת בגובה 6.1% ברוטו.

כל זאת, חשוב להזכיר, לפני שמביאים בחשבון את העליות המרשימות שרשמו שוקי ההון בין 1.1.2018 ל-1.1.2022 - זינוק של עשרות אחוזים בעיצומה של תקופה מאתגרת בזירה המקומית ובזירה הבינלאומית.

לפניכם שלוש תובנות חשובות בעקבות המחקר של בנק ישראל וביצועי הבורסות בשלושת העשורים האחרונים.

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן>>

poll questionאיזה סוג משקיע אתה?

תובנה #1: והעיקר, לא לפחד כלל

ממצאי המחקר של בנק ישראל כאילו חזו את העתיד, על אף שפורסמו הרבה לפני שנגיף מסתורי הגיח מסין וטלטל את העולם. תחילת משבר הקורונה לוותה בירידות שערים חדות ברחבי העולם. חוסר הוודאות, החשש מפני הנגיף המסתורי והשפעותיו, הרחובות הריקים מאדם וכמובן הסגרים שיתקו את הכלכלות וגם את היכולת להתמודד עם הפחד. משקיעים שמיהרו לצאת מהבורסה באותה התקופה, קיבעו את ההפסדים שלהם ופספסו את גל העליות המשמעותי שבא מיד אחר כך ונמשך כמעט שנתיים; גל שמחק לחלוטין את הירידות ואף התעלה עליהן.

הדינמיקה של שוק ההון בתקופת הקורונה מתחברת באופן ישיר לממצאי המחקר: השוק יכול לחוות גלים, לעיתים סוערים, של עליות וירידות, אך לאורך פרקי זמן ממושכים הוא נוטה לעלות. לכן, במיוחד בתקופות תנודתיות, חשוב להביט על הדינמיקה לאורך שנים, לבחון את הנתונים ולקבל החלטות מהראש במקום מהבטן.

תובנה #2: להחזיק חזק

העלייה של שווקי ההון בשיעור נאה בעשורים האחרונים, לא מנעה מחלק מהמשקיעים להפסיד. במקרים רבים, הסיבה להפסד טמונה בניסיון לתזמן את הכניסה או היציאה מהשוק. מחקרים שונים בארץ ובעולם מראים שגם בתקופות של גאות גדולה בשווקים, משקיעים רבים מפסידים בגלל נטייה לרכוש ניירות ערך בשיא ולמכור אותם בשפל. כדי "לרכב" על גל הגאות במקום לפספס אותו, צריך לתת לכוחות השוק לעשות את שלהם לאורך זמן.

תובנה #3: לייצר עוגני השקעה

כדי להתמודד עם תקופות של חוסר יציבות בשווקים (ולא פחות חשוב: בהרגשה), כדאי לייצר עוגני השקעה. כלומר, להשקיע במניות של חברות ותאגידים גדולים, בעלי ביצועים טובים, שאמורים לספק יציבות יחסית ושקט נפשי גם בתקופות מאתגרות יותר..

בשורה התחתונה, כולנו יודעים שאי אפשר לנבא את העתיד, אבל אפשר לנסות ללמוד מהעבר. ועד כה, לאורך שנים, שוקי ההון נוטים לעלות. אחרי הכול, זה מאוד הגיוני: אוכלוסיית העולם גדלה ללא הרף, הצריכה נוסקת וכתוצאה מכך גם הפעילות הכלכלית מתרחבת. אם יש משהו נוסף שאפשר ללמוד מההיסטוריה הוא שלמין האנושי יש יכולת מופלאה לצמוח מתוך תקופות מאתגרות – בשוק ההון ובכלל.

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב טרייד? לפרטים לחצו כאן >>

אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ/שיווק לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים ו/או השקעת כספים בפיקדונות כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. התנאים המלאים והמחייבים של כל שירות/מוצר, הינם כמפורט במסמכי פתיחת החשבון ביחס לאותו שירות/מוצר וכפופים להסדרים הנהוגים במיטב טרייד. אין באמור משום הבטחת תשואה או רווח.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
  • לפני 1 שנים

    ישנם גם ניירות שהתפוגגו?

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: מה עשתה הבורסה ב-30 השנים האחרונות – ומה אפשר ללמוד מזה?
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.