תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

כך תאספו מודיעין לקראת השקעה במניות

במסגרת סדרת שיעורי הזום שלנו לסוחרים בבורסה, החלטנו להעלות את השיעורים לאינטרנט ולפתוח אותם לקהל הרחב. פספסתם את השידור החי? קבלו את ההקלטה. בשיעור הראשון: מהו מודיעין שמיעתי, אנושי וחזותי, איך יוצרים פסיפס השקעות, ואיזה נתון מלמד יותר מכל על איכות ההנהלה

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן

השיעור הראשון, שהועבר על ידי שחר, עסק באמנות איסוף המודיעין בהשקעות. בשיעור קיבלו הצופים מושגי יסוד באיסוף מודיעין להשקעות. למשל, מהי חברה ומה המבנה שלה, מהי שיטת הפסיפס לבניית תזה להשקעה, מהם מקורות מידע שצריך להכיר לבניית סיפור מסגרת, ואיך ניתן לבחון את איכות ההנהלה של פירמה.

להרשמה לשיעורי האונליין ללא עלות, לחצו כאן>>

שיטת הפסיפס מסייעת למשקיע לאסוף מידע ולנתח אותו, בניסיון להרכיב תמונה שתסייע לו בקבלת החלטות השקעה

שמעתי, ראיתי, אמרו לי

כל כניסה להשקעה מתחילה בבניית סיפור מסגרת. בין השאר מדובר בניתוחי עומק כמותיים (רווחיות, איתנות פיננסית, יעילות תפעולית) ובניתוח מדדי איכות (מאקרו, מגזרי פעילות, מודל עסקי ועוד). מכאן עוברים ליעד הסופי: יצירה של הערכת שווי לחברה.

המודיעין מורכב מכמה סוגים: שמיעתי, אנושי וחזותי. מודיעין שמיעתי פירושו "שמעתי ברדיו", "שמעתי בשיחה" – כלומר, שמעתי ידיעה ואני יודע מה משמעותה. החלק השני בפאזל הוא מודיעין חזותי, כלומר: "ראיתי את הפרויקט/ האתר בעבודה", "ביקרתי בחברה וראיתי שכולם עם הראש באדמה" או "ביקרתי בחברה וראיתי שכולם עובדים בהתלהבות ובהתרגשות". האלמנט השליש הוא המודיעין האנושי, שזה מצב שבו יש למשקיע מקור בחברה והוא מספר לו דברים. כל זאת, כמובן בהנחה שמדובר במידע הידוע לכלל הציבור, שאחרת המשקיע עלול להסתבך בעבירה של מידע פנים.

להפיק משמעויות

כשמתלבטים האם להשקיע בחברה מסוימת, כדאי לבדוק בה ארבעה מרכיבים יסודיים: 1. רווחיות. 2. מוצר. 3. הנהלה וכוח אדם. 4. נכסים והתחייבויות. 

כך למשל, אם החברה משיגה רווחים מעל לתחזיות ורושמת שיעורי צמיחה גבוהים יותר ממתחרותיה, זו תכונה שניתן לתייגה כתכונה חיובית מאוד. בהמשך לכך, אם הערך של נכסי הנדל"ן של החברה עלה, זה אמור לעניין מאוד את מי שמושקע או שוקל להשקיע בה.

כך גם בסעיף ההנהלה וכוח האדם: אם יש לחברה מנכ"ל מאוד דומיננטי והוא התפטר הבוקר במפתיע – ברור שיש לכך משמעות. כך גם אם החברה מגייסת או מפטרת עובדים. המשקיע אמור להימצא כל הזמן בתהליך של הפקת משמעויות.

נקודה חשובה בהסתכלות על ארבעת המרכיבים והקשר ביניהם: אין לראות אותם כמשוואה של חיבור, אלא כמכפלה. כלומר, אם אחד הגורמים מתאפס, כל השלושה האחרים נפגעים ומתאפסים גם הם. הנזק לכל השרשרת נגרם גם בתרחיש של פגיעה פחותה, שאינה איפוס מוחלט של אחד המרכיבים.

השיעור נגע גם בסמכויות ותפקידי האורגנים בחברה, מלמעלה למטה: האספה הכללית, הדירקטוריון, המנכ"ל וכל מי שהוסמך לפעול מתחתיו. המשקיע – כל משקיע, קטן ככל שיהיה – רשאי להשתתף באספות הכלליות של החברה, לקבל מידע מבעלי תפקידים ולהשפיע באמצעות הצבעה על ההחלטות המתקבלות. החיבור הזה לשטח קריטי מבחינת המשקיעים, בבואם לקבל החלטות השקעה.

קראו עוד במגזין:

 

 

מפסיפס לתמונה

שיטת הפסיפס מסייעת למשקיע לאסוף מידע ולנתח אותו, בניסיון להרכיב תמונה שתסייע לו בקבלת החלטות השקעה. בין מקורות המידע: דוחות כספיים, הודעות חברות מתפרצות, הגדרת התראות בסוכן החכם של מערכת מאיה באתר הבורסה בתל אביב,  או EDGAR בבורסה האמריקנית, שיח עם לקוחות החברה, שיח עם עובדי החברה ושיח עם מומחים ענפיים.

אתר התעסוקה לינקדין מאפשר למשקיעים לבדוק מיהם העובדים בחברות שבהן הם מעוניינים להשקיע. לעומת זאת, כדי לבדוק את איכות ההנהלה של הפירמה מומלץ לבדוק בדו"חות הכספיים של החברות את הנתון של התשואה על ההון. הנהלה שיוצרת תשואה יותר גבוהה, עובדת באופן יעיל יותר. ניתן להשוות לאורך שנים את התשואה על ההון בין חברות מאותם תחומים, ולהגיע למסקנות על איכות ההנהלות.

בשורה התחתונה, השטח הוא קצין המודיעין הטוב ביותר והשקעות בשוק ההון מתחילות ברגליים, באקטיביות של המשקיעים ובהאזנה דרוכה לרחשים ולסימנים בכל הגזרות על פעילות החברה.

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב דש טרייד? לחצו כאן >>

רוצים להרשם לשיעורי האונליין ללא עלות? לחצו כאן>>

האמור בהרצאה זו אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. פעילות המסחר בשוק ההון הינה פעילות הטומנת בחובה סיכון ואינה מתאימה לכל אחד. הדוגמאות המופיעות בהרצאה זו הינן תיאורטיות בלבד, ניתנות לצרכי הסבר והמחשה, ואין להסתמך על הנתונים המופיעים בהן. אין לראות בכתוב או בנאמר כהמלצה לרכישה ו/או למכירה ו/או לביצוע השקעות, פעולות או עסקאות כלשהן או כתחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם. מיטב דש השקעות בע"מ, חברות בשליטתה וכן בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם מהסתמכות על האמור בהרצאה זו, אם ייגרמו. כל הזכויות בהרצאה זו שייכות למיטב דש השקעות בע"מ והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב ממיטב דש השקעות בע"מ הנה אסורה.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 3 שנים

  קשה לראות את המצגות

  • לפני 3 שנים

   כדאי לצפות במסך גדול

 • לפני 3 שנים

  למה לא ניתן לצפות במסך מלא?

 • לפני 3 שנים

  חלק מהשיעורים לא הוקלטו אפשר לעלות אותם מוקלטים כדי להשלים את הכל ?

  • לפני 3 שנים

   הכל יתפרסם באתר, כדאי לעקוב

 • לפני 3 שנים

  אנא שלחו קשור להרצאות החדשות גם במייל ובוואטסאפ

  • לפני 3 שנים

   שלום אוסקר,

   השיעורים יתפרסמו פה באתר מידי שבוע.
   כמו כן, ניתן להירשם לשיעורי האונליין ולעקוב אחר לו"ז השיעורים וקבלת השיעורים במייל, בלינק הבא:

   https://tradingwell.meitavdash.co.il/lp/sign-up-for-zoom-lessons


   תודה,
   מערכת האתר

 • לפני 3 שנים

  פשוט וואו, ממש מעשיר. אשמח לקבל גם את השיעורים הנוספים

  • לפני 3 שנים

   שלום יפתח,

   תודה רבה :) השיעורים יתפרסמו פה באתר מידי שבוע, כמו כן, ניתן להירשם לשיעורי האונליין ולעקוב אחר לו"ז השיעורים בלינק הבא:

   https://tradingwell.meitavdash.co.il/lp/sign-up-for-zoom-lessons


   תודה,
   מערכת האתר

 • לפני 3 שנים

  הרצאה מצויינת

 • לפני 3 שנים

  סרטון מעולה !
  תודה רבה לכם ללא ספק עליתי כיתה מאז שנחשפתי לתוכן שאתם מעלים
  שאפו!

 • לפני 3 שנים

  אפשר להדגים קנית/מכירת מניות במעשית.

  • לפני 3 שנים

   האתר שלכם אינו זמן דרך דפדפן כרום

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: כך תאספו מודיעין לקראת השקעה במניות
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.