תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

4 המדדים הגדולים בארה"ב – ואיך להיחשף אליהם דרך קרנות סל?

שיעור הזום השני שלנו במיטב דש, הוקדש ל-ETFים הגדולים בשוק ההון האמריקני. מה מאפיין כל קרן סל? למי היא מתאימה? ומהן המניות כבדות המשקל שמובילות אותה?

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן>>

לאחר השיעור הראשון שעסק באיסוף מודיעין לקראת השקעה במניות, שיעור הזום השני שלנו עסק במדדים הגדולים בבורסה האמריקנית, וב-ETFים הגדולים (קרנות סל) שדרכם אפשר לעקוב אחריהם. ההרצאה, שהועברה על ידי דובי, התמקדה בארבעת המדדים הגדולים בארה"ב:  S&P 500, נאסד"ק 100, דאו ג'ונס תעשייה וראסל 2000.

להרשמה לשיעורי האונליין ללא עלות, לחצו כאן>>

בבסיס השימוש ב-ETFים עומדת ההנחה כי קשה מאוד "להכות" את המדדים המובילים בשוק, קרי: להשיג תשואה גבוהה יותר מהם – ולכן מומלץ לעקוב אחריהם ולהשיג את התשואות שהמדדים משיגים. כל זאת, במשך זמן רב וללא תלות בהחלטותיהם של מנהלי השקעות

קווי היסוד של "ארבעת הגדולים"

S&P 500 הוא מדד הכולל 500 מניות Large Cap הנסחרות בבורסות בארה"ב. נאסד"ק 100 הוא מדד המכיל את 100 המניות הגדולות ביותר שנסחרות בבורסת הנאסד"ק. דאו ג'ונס תעשייה הוא מדד שכולל 30 חברות ענק אמריקאיות, ללא ייצוג לסקטורים תחבורה ותשתיות. ראסל 2000 הוא מדד הכולל 2000 מניות Small Cap, כלומר: חברות עם שווי שוק קטן יחסית.

מהי קרן סל, ETF?

ETF הוא נייר המונפק על ידי גופים פיננסיים ומאפשר למשקיעים לעקוב אחר נכסי בסיס, מדדי מניות, מדדי אגרות חוב, סחורות, מט"ח ועוד. הגוף הפיננסי שמנהל את ה-ETF עושה זאת בתמורה לדמי ניהול, בדרך כלל דמי ניהול נמוכים יחסית, בסך 0.1%-0.2% בשנה.

בבסיס השימוש ב-ETFים עומדת ההנחה כי קשה מאוד "להכות" את המדדים המובילים בשוק, קרי: להשיג תשואה גבוהה יותר מהם – ולכן מומלץ לעקוב אחריהם ולהשיג את התשואות שהמדדים משיגים. כל זאת, במשך זמן רב וללא תלות בהחלטותיהם של מנהלי השקעות.

קראו עוד במגזין:

 

 

נזילות גבוהה, תנודתיות נמוכה

מי הן קרנות הסל המובילות בארה"ב? כיום ניתן לדבר על 4.

QQQ – קרן סל שעוקבת אחרי מדד הנאסד"ק 100, SPY  - עוקבת אחרי מדד S&P 500, DIA – עוקבת אחרי מדד הדאו ג'ונס ו- IWM - עוקבת אחרי מדד הראסל 2000. לכל קרנות הסל הללו יש שווי שוק עצום ונזילות גבוהה ביותר. יתרון זה בא לידי ביטוי לאחרונה בנפילות בשווקים בתחילת משבר הקורונה, שבהן המסחר בחוזים העתידיים נעצר, בעוד שתעודות הסל המשיכו לאפשר ביצוע, גם בסיטואציה של ירידות חדות.

בשיעור הוצג איך נראים עמודי ה-ETF המובילים בארה"ב במערכת המסחר של מיטב דש (מערכת View Trade), ואילו נתונים ומידע ניתן להפיק מהם. למשל, ניתן לראות שב-SPY כ-20% ממדד S&P 500 נקבע על ידי חברות הטכנולוגיה הגדולות - מיקרוסופט, גוגל, פייסבוק, אפל ואמזון (FAANG).

במדד הדאו ג'ונס, לעומת זאת, חשוב לדעת כי משקל המניות במדד נקבע לפי מחיר המניה של החברה ולא לפי שווי השוק שלה. ב-QQQ, שעוקב כאמור אחרי הנאסד"ק 100, חמש מניות הטכנולוגיה הגדולות מהוות כ-45% ממשקל המדד. ה-IWM, שעוקבת אחרי מדד הראסל 2000, היא ETF שמאפשרת פיזור רחב מאוד של ההשקעה בין חברות שמוגדרות בדרך כלל כחברות צמיחה. זו תעודת סל שמתאימה בין השאר להשקעה לטווח ארוך.

לסיכום השיעור, נמנו היתרונות הבולטים בהשקעה בקרנות הסל המובילות בארה"ב:

 • המשקיעים מקבלים את תשואת השוק לאורך זמן.
 • המשקיעים נהנים מנזילות גבוהה ביותר, בניגוד לדוגמא למצב בבורסה הישראלית.
 • תנודתיות נמוכה: מדדים תנודתיים פחות ממניות בודדות, מאחר שקיים בהם פיזור רחב. חשיפה למדדים לאורך זמן מביאה לתנודתיות נמוכה יחסית בתיק ההשקעות.

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב דש טרייד? לחצו כאן >>

רוצים להרשם לשיעורי האונליין ללא עלות? לחצו כאן>>

האמור בהרצאה זו אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. פעילות המסחר בשוק ההון הינה פעילות הטומנת בחובה סיכון ואינה מתאימה לכל אחד. הדוגמאות המופיעות בהרצאה זו הינן תיאורטיות בלבד, ניתנות לצרכי הסבר והמחשה, ואין להסתמך על הנתונים המופיעים בהן. אין לראות בכתוב או בנאמר כהמלצה לרכישה ו/או למכירה ו/או לביצוע השקעות, פעולות או עסקאות כלשהן או כתחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם. מיטב דש השקעות בע"מ, חברות בשליטתה וכן בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם מהסתמכות על האמור בהרצאה זו, אם ייגרמו. כל הזכויות בהרצאה זו שייכות למיטב דש השקעות בע"מ והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב ממיטב דש השקעות בע"מ הנה אסורה.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 4 חודשים

  אני משקיע ב S&P 500 וזה מופיע לי כ-spy
  אבל כאשר אני פותח את המדד בגוגל, הוא מופיע כ-INX
  מה ההבדל ??
  תודה

 • לפני 3 שנים

  מפגש מצוין!

 • לפני 3 שנים

  עליתי ארצה לפני 3 שנים. רציתי להשקיע סל קרנות (NASDAQ) דרך אפליקציה. אבל אמרו לי שרק מי שנמצא יותר מ10 שנים יכול לעשות פעולות דרך אפליקציה. איזה דרכים אני אוכל להשקיע מהארץ?

 • לפני 3 שנים

  למה אי אפשר לצפות במסך מלא?

 • לפני 3 שנים

  נא הסבר על vix ++ tvix
  ברכות ותודה למענה

 • לפני 3 שנים

  אני רוצה לרכוש את מדד Sַַ&P500 שמייצג את הדאו ג'ונס . מה צריך לרשום , בדומה ל QQQ , SPY , IWM ?
  אנא הבהרתכם המתאימה .
  אנא התקשרו אליי .
  תודה !

  • לפני 3 שנים

   שלום, יש להם טעות. מדד ה 500 זה SPY,

 • לפני 3 שנים

  מה עם קרנות של וונגארד? הן טובות?

  • לפני 3 שנים

   טובות באותה מידה

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: 4 המדדים הגדולים בארה"ב – ואיך להיחשף אליהם דרך קרנות סל?
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.