תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

רוצים למשוך עוד משקיעים? 5 יתרונות בהפעלת עושי שוק

הם מגבירים סחירות, מפחיתים סיכונים – אך לא יכולים וגם לא אמורים למנוע ירידות חדות. מיהם עושי השוק הפועלים בבורסה בתל אביב, מה חשיבותם ומה בדיוק הם עושים?

עושי השוק נחשבים חולייה חשובה ביותר במסחר בניירות ערך, הן לחברות הנסחרות בבורסה והן למשקיעים. כל חברה נסחרת יכולה להתקשר עם חבר בורסה שקיימת אצלו פעילות עושי שוק ולסכם איתו על תנאי תשלום ולמנות אותו לעושה השוק שלה, לאחר שקיבלה לכך אישור מהבורסה.

עושה השוק אמור להבטיח למשקיעים ביטחון מסוים רק בגזרה אחת: גזרת הסחירות. המשקיע יודע שאם וכאשר ירצה למכור את נייר הערך, אם פועל בו עושה שוק, יוכל לקבל בסבירות גבוהה, מרווח ו/או ציטוט שלא ירדו על אלה שצוינו בתקנון הבורסה לניירות ערך

לאחר מינויו מתחיל עושה השוק להזין פקודות קנייה ומכירה (ציטוטים) בספר הפקודות של נייר הערך או של כל מכשיר פיננסי אחר, במטרה לצמצם את מרווח השער (Spread) בין הקונים למוכרים ולהגדיל את הסכומים הזמינים למסחר.

סחירות והפחתת סיכונים

מהם אם כן היתרונות העיקריים בהפעלת עושה שוק? בואו נמנה את העיקריים שבהם:

1. הגדלת הסחירות והנזילות של נייר הערך: משקיע שקונה מניות חברה שיש לה עושה שוק, יודע בוודאות שבכל עת יופיעו פקודות קנייה או מכירה לנייר ערך זה. הביטחון הזה, ועצם קיומן של הוראות הקנייה והמכירה בספר הפקודות, אמורים למשוך משקיעים נוספים לנייר הערך ולהגדיל את היקף המסחר בו.

2. הקטנת סטיית התקן ומניעת תנודות גדולות בנייר הערך: עצם קיומן של פקודות עשיית שוק במרווחים נמוכים, ימנעו מנייר הערך לעלות או לרדת כאשר משקיע ירצה למכור / לקנות כמות גדולה בנייר ובכך הסטיות של הנייר יהיו קטנות יותר.

3. הקטנת פרמיית אי הסיכון שמשקיעים דורשים על נייר הערך: קיימים ניירות ערך שקיימת דרישה מצד המשקיעים למנות עושה שוק למשל בניירות ערך מסחריים שכל תנודה של שבריר האחוז יכולה להשפיע על התשואות בנייר הערך.

4. הגדלת הסיכוי להכנסת נייר הערך של החברה למדדי הבורסה: בעקבות הסחירות הגדלה, ישנה אפשרות שנייר הערך יתווסף לאחד ממדדי הבורסה המובילים. מצב שכזה, יגדיל את חשיפתו של ני"ע ואת מחזורי המסחר בו.

5. כרטיס יציאה אפשרי מרשימת השימור: בורסות רבות בעולם, ובכללן גם הבורסה של תל אביב, מחזיקות רשימות שבהן נכללות חברות שאינן עומדות בכללי השימור מבחינת הון עצמי ופיזור המניות בקרב המשקיעים. רשימה זו מהווה למעשה אזהרה דו-צדדית, הן למשקיעים מפני החברה והן לחברה עצמה, שהיא עלולה להימחק מהמסחר אם לא תעמוד בכללי היציאה מהרשימה לאורך זמן. כאן נכנסים לתמונה עושי השוק: עצם מינויים מוציא חברה מרשימת השימור לרשימה הראשית.

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי? לחצו כאן >>

עושי שוק פעילים בבורסה בתל אביב החל משנת 2003, השנה שבה הושקה בבורסה מערכת רצף בכל סוגי ניירות הערך. חשוב לציין כי עושי השוק, שאמורים להגביר את הסחירות ולהקל על המשקיעים, לא מקבלים בשל כך יתרון או עדיפות על רצפת המסחר עצמה. הם פועלים בבורסה בתל אביב תוך חשיפה למידע ולמערכות המסחר הנגישים גם למשקיעים מהשורה. כל זאת, בדומה לנעשה ברוב הבורסות באירופה.

פעילותם של עושי השוק במסחר בישראל הוסדרה על ידי ועדת האוזר, שמונתה על ידי רשות ניירות ערך והגישה את מסקנותיה בשנת 2002. הוועדה, שכללה נציגים ממשרד האוצר, בנק ישראל והבורסה, המליצה כי עושי שוק במניות ואג"ח תאגידיות ימונו על ידי החברות הנסחרות, בעוד שעושי שוק באג"ח ממשלתיות ימונו על ידי האוצר ועושי שוק בנגזרים – על ידי הבורסה עצמה. 

קראו עוד במגזין:

 

 

סיכון מקצועי מובנה

עושה השוק, מעצם הגדרת תפקידו, יקלוט את הביקושים או ההיצעים לנייר הערך שבו הוא פועל (בהתאם למרווחים מסוימים שהוגדרו בתקנון הבורסה ובהסכם ההתקשרות) וכך, הלכה למעשה, הוא מפחית את סיכון הנזילות במסחר בני"ע זה.

האם בפעולה הזו עושה השוק בעצם לוקח עליו את הסיכון במסחר בני"ע? עושה שוק מקצועי לא אמור להגדיל את החשיפה שלו לניירות הערך של החברה שלמענה הוא פועל, כי אם למכור ולרכוש כל הזמן את נייר הערך שלה. חשוב לציין גם, כי עושה השוק אינו יכול וגם לא מתיימר לבטח את החברה, או את המשקיעים בניירות הערך שלה, מפני ירידה או נפילה.

למעשה, עושה השוק אמור להבטיח למשקיעים ביטחון מסוים רק בגזרה אחת: גזרת הסחירות. המשקיע יודע שאם וכאשר ירצה למכור את נייר הערך, אם פועל בו עושה שוק, יוכל לקבל בסבירות גבוהה, מרווח ו/או ציטוט שלא ירדו על אלה שצוינו בתקנון הבורסה לניירות ערך.

לפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה, לחצו כאן>>

האמור אינו מהווה ייעוץ / שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ/שיווק המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 4 שנים

  מה שולמך

 • לפני 4 שנים

  כתבה מעולה. חשוב לדעת! תודה

 • לפני 4 שנים

  לגבי הפסקה האחרונה במאמר, מהו המרווח המירבי המצויין בתקנון הבורסה?

 • לפני 4 שנים

  באילו מניות לדוגמא יש היום עושה שוק?

  • לפני 4 שנים


   היי רענן יש היום מגוון מניות שנסחרות בכל המדדים המובילים, קיימת רשימה באתר של הבורסה של כל ניירות הערך שקיימים בהם עושה שוק.

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: רוצים למשוך עוד משקיעים? 5 יתרונות בהפעלת עושי שוק
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.