תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

מהם מדדי המניות המובילים בישראל?

01/10/2020

במפגש הזום הפעם פירקנו את המדדים הישראליים המובילים והסברנו את המבנה שלהם. יש גם סיבה לאופטימיות. צפו במפגש

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן>>

המפגש התמקד בסוגי המדדים הקיימים בשוק הישראלי, ביתרונות ובחסרונות של כל אחד מהם, בסקטורים המובילים בארץ וכמובן בשאלה הבוערת ביותר כיום: מדוע השוק המקומי מדשדש בפער ניכר אחרי המדדים המובילים בארה"ב ובאירופה? 

רוצים להירשם חינם למפגשי האונליין ולצפות ברשימת המפגשים? לחצו כאן>>

היתרונות במדדי המניות בישראל, בדומה ליתרונות שמהם נהנים כמעט כל המדדים המובילים בשווקים בעולם, הם פיזור ותנודתיות נמוכה בהשוואה להשקעה ישירה במניות

מדד ניירות ערך משקף את רמת המחירים של קבוצת מסוימת של ניירות ערך, הנסחרת בבורסה. המדדים נחלקים לשתי קבוצות: מדדי בנצ'מרק (סוף יום) ומדדי השקעה. מדדי ההשקעה הם המדדים שרובנו מכירים. מדדי הבנצ'מרק הינם ותיקים מאוד, הם מחושבים כאמור בסיום היום בלבד ומשמשים בעיקר את שוק קרנות הנאמנות. ניתן לחקות את הביצועים של המדדים באופן כמעט מדויק בעזרת מוצרים פיננסיים עוקבי מדדים כמו קרנות סל

המדדים בבורסה בתל אביב הם מדדי שווי שוק, עם כמה שינויים שהוכנסו במשך השנים. ב-2008, לאחר המשבר הפיננסי הגדול, בוצעה רפורמה כמות הצפה (FLOW), שבה הבורסה הכניסה למשקל המניה את כמות המניות המצויות בידי הציבור, כדי למנוע תלות בשווי שוק בלבד. ב-2010 יישמה הבורסה בת"א את מתודולוגיית המדדים של בורסת FTSE, מה שהקל על הניהול השוטף של מוצרי המדדים (קרנות סל).

ב-2017 בוצעה הרפורמה האחרונה והגדולה ביותר, בניסיון להפחית את הריכוזיות במדדים. זה קרה לאחר קריסת מניית טבע, שהייתה לה אז השפעה אדירה על המדדים ופשוט משכה את כל השוק איתה למטה. במסגרת הרפורמה בוצעו המהלכים הבאים:

 • הורחבו מדדי המניות הגדולים.
 • הוקמו מאגרי המניות תמר ורימון. 
 • הוחלט על עדכון משקל המניות במדדים אחת לחודש במקום אחת לרבעון.
 • עדכון המדדים החצי שנתי עבר לחודשים פברואר ואוגוסט.

poll questionסוחר בבורסה: מהו שוק המניות המועדף עליך?

בין תמר לרימון

במאגר תמר נכללות 330 מניות הראויות להיכלל במדדי השקעה. חשוב לציין כי כל מניה שנכנסת למדדים אלה זוכה מיידית בביקושים, משום שגופי השקעה רבים משקיעים לפי המדדים ולמעשה משקיעים במניה מרגע כניסתה למדד.

תנאי המינימום לכניסה למאגר תמר: 15% החזקות ציבור, שווי ממוצע של החזקות 40 מיליון שקל ושער ממוצע 50 אגורות. התנאים המינימליים למניות שכבר כלולות במאגר: 10% החזקות ציבור, שווי ממוצע של החזקות 20 מיליון שקל ושער ממוצע 30 אגורות. 

במאגר רימון נכללות מניות הראויות להיכנס למדדי נגזרים. המאגר מורכב מכ-200 מניות המרכיבות את המדדים המובילים בבורסה: ת"א 35, 90, 125 ומדד הבנקים. כל מניות מאגר רימון נכללות גם במאגר תמר, אלא שיש להן תנאים מחמירים יותר: 

 • מינימום החזקות ציבור לפי הזמן שהמניות רשומות למסחר בבורסה.
 • מינימום שווי ממוצע של החזקות ציבור (50 מיליון שקל למניות שכבר במדד, 100 מיליון למניות שמצטרפות). 
 • מינימום סחירות (50 אלף מחזור יומי למניה קיימת, 10,000 ממוצע חציוני). 

קראו עוד במגזין:

 

 

מעט מדי מניות טכנולוגיה

היתרונות במדדי המניות בישראל, בדומה ליתרונות שמהם נהנים כמעט כל המדדים המובילים בשווקים בעולם, הם פיזור ותנודתיות נמוכה בהשוואה להשקעה ישירה במניות. עם זאת, בעמודת החסרונות צריך לציין כי שוק המניות בישראל הוא שוק מיושן ביחס לעולם. מרבית המניות הגדולות בו באות מתחומי הפיננסים, הנדל"ן והפארמה, עם מעט מדי מניות מתחום הטכנולוגיה.

מדוע השוק הישראלי מגלה חולשה בהשוואה לשווקים בארה"ב? כדי להבין זאת מומלץ להתבונן במבנה מדד ת"א 35 לפי סקטורים ומשקל:

 • 10 חברות טכנולוגיה, בהן נייס, אלביט מערכות וטאואר. משקל הסקטור במדד: 25.2%. אגב, עד עדכון המניות באוגוסט 2020 היו בת"א 35 רק חמש מניות טכנולוגיה, כך שניתן לראות בכך גם סיבה לאופטימיות.  
 • 9 חברות נדל"ן ותשתיות, בהן עזריאלי, אלוני חץ ושיכון ובינוי. משקל הסקטור במדד: 16%. 
 • 7 חברות פיננסים, בהן כל הבנקים הגדולים וחברות הביטוח הראל והפניקס). משקל הסקטור במדד: 27%. 
 • 3 חברות פארמה (פריגו, טבע, אופקו). משקל במדד: 14.1%. 
 • 2 חברות מזון / קמעונאות (שופרסל ושטראוס). משקל במדד: 5.2%. 
 • 2 חברות תעשייה (איי.סי.אל ואיי.אף.אף). משקל במדד: 7.3%.
  בזק. משקל במדד: 3.8%.
 • אנרג'יאן. משקל במדד: 1.3%.

ניתן לראות שעל אף כניסה של כמה מניות טכנולוגיה חדשות למדד ת"א 35, המדד עדיין נשען בעיקר על סקטורי נדל"ן ופיננסים, שמניותיהם איבדו עשרות אחוזים מתחילת השנה. ניתן לראות, לשם השוואה, שמדד ת"א 90, ירד רק כ-5% מתחילת השנה, לעומת יותר מ-22% בת"א 35. הסיבה העיקרית לכך, אם כי לא היחידה, היא שת"א 90 הוא מדד יותר מוטה טכנולוגיה. 

סיבה נוספת לפערים בין שני המדדים: מניות כמו אופקו נכנסו למדד ת"א 35 לאחר מהלכים יפים של עליות בת"א 90, אולם עם כניסתן למדד הגדול התחילו לאבד ערך ולרדת. מנגד, מניות שיצאו ממדד ת"א 35 לאחר שרשמו ירידות חדות, חזרו למגמה חיובית יותר במדד ת"א 90 - וכך חיזקו אותו וגרמו נזק לת"א 35.

מי כן עלה מתחילת השנה בשוק הישראלי? מדדי הטכנולוגיה בת"א עלו כ-20% בתקופה זו מדד הביומד עלה כ-9.4%. חשוב להבין: המדדים המובילים בארה"ב, לבטח מדד הנאסד"ק, אבל גם המדד המוביל S&P 500, הרבה יותר מוטים טכנולוגיה מאשר המדדים בישראל. 20% משווי השוק של ה- S&P 500 בא מחמש חברות הטכנולוגיה הגדולות: אפל, מיקרוסופט, אמזון, פייסבוק וגוגל. סקטור הנדל"ן במדד האמריקאי מהווה רק 2.7%, בעוד שסקטור הפיננסים רק כ-13.7%. 

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב דש טרייד? לחצו כאן >>

להרשמה חינם למפגשי האונליין ולצפייה ברשימת המפגשים, לחצו כאן>>

האמור בהרצאה זו אינו אמור להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. פעילות המסחר בשוק ההון הינה פעילות הטומנת בחובה סיכון ואינה מתאימה לכל אחד. הדוגמאות המופיעות בהרצאה זו הינן תיאורטיות בלבד, ניתנות לצרכי הסברה והמחשה, ואין הסתמך על הנתונים המופיעים בהן. אין לראות באמור או בכתוב כהמלצה לרכישה ו/או למכירה ו/או לביצוע השקעות, פעולות או עסקאות כלשהן או כתחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות מתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם. מיטב דש השקעות בע"מ, חברות בשליטתה וכן בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בשום צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שייגרם כתוצאה מהסתמכות על האמור בהרצאה זו, אם ייגרמו. כל הזכויות בהרצאה זו שייכות למיטב דש בע"מ והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב ממיטב דש השקעות בע"מ, הינה אסורה.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 2 שנים

  אחלה דובי

 • לפני 3 שנים

  חשוב מאוד!

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: מהם מדדי המניות המובילים בישראל?
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.