תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

שוקלים להיכנס למסחר עצמאי בבורסה? 5 שאלות שאתם חייבים לשאול את עצמכם

יותר מ-140,000 חשבונות מסחר חדשים נפתחו בבורסה בת"א בשנה החולפת – וקצב ההצטרפות המהיר ממשיך. החלטתם להתחיל לסחור? זה מה שאתם אמורים לברר מראש עם עצמכם

לפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה של מיטב, לחצו כאן>>

יותר מ-140,000 חשבונות מסחר חדשים נפתחו בבורסה בתל אביב במהלך 2020, שנת הקורונה. ב-2019, לשם השוואה, נפתחו בבורסה פחות מ-100 אלף חשבונות חדשים. בעולם כולו, ההערכות מדברות על לא פחות מ-10 מיליון חשבונות מסחר חדשים של סוחרים פרטיים בסיכום 2020. 

דרך מיטב טרייד פועלים כיום יותר מ-35 אלף לקוחות במסחר העצמאי - והמספרים גדלים מדי יום

קראו עוד במגזין:

 

 

למה זה קרה פתאום? לא מעט מילים נכתבו ונאמרו כבר על השפעת הקורונה, הסגרים הממושכים והשהייה והעבודה מהבית כגורמים ששינו את הלך המחשבה אצל רבים, בישראל ובעולם כולו - והפנו אותם בין השאר למסחר עצמאי בשוק ההון, תחום שנחשב עד לא מזמן כמעט מחוץ לתחום לאנשים שאין להם ידע מקצועי נרחב.

גם ההתפתחות המהירה של הטכנולוגיה, מערכות המסחר ומעטפות הידע והתמיכה שמלוות את המסחר העצמאי הפכו אותו למשהו שנמצא פתאום בהישג ידם של רבים. ייתכן אף שהמגפה וחרדת המוות שהביאה איתה שינו הלכי מחשבה: אנשים רבים שנטו עד כה לשמרנות פיננסית, קפצו פתאום למסחר העצמאי דווקא כדי למצוא ריגוש ולצעוד בטריטוריה לא מוכרת. 

יחד עם זאת, אחת הסיבות העיקריות לפריחת המסחר העצמאי היא ללא ספק סביבת הריבית הנמוכה, כבר יותר מעשור, בארץ ובעולם. כשריבית בנק ישראל "תקועה" כבר זמן רב על רמה של 0.1%, לאלפי ישראלים אין ברירה אלא להרים ראש ולשאול את עצמם מה באמת יוצא להם מהפקדת כסף בפיקדונות ובתוכניות החיסכון של הבנקים, בתנאים שבהם הכסף לא נזיל לתקופה ארוכה ומניב תשואה זניחה לחלוטין. 

באופן טבעי, מרבית הסוחרים החדשים עשו את צעדיהם הראשונים "קרוב לבית", דרך יועץ השקעות בסניף הבנק שלהם. אלא שכאן ציפתה להם אכזבה נוספת:  המסחר דרך הבנקים כרוך בעמלות רבות, ש"מגלחות" את תשואת התיק במקרה של רווחים. על איזה עמלות מדובר? בעיקר על עמלת קנייה של ניירות ערך, עמלת מכירה, עמלת אי ביצוע ועמלת דמי משמרת.

בבתי השקעות, על-פי נתונים שהבורסה עצמה פרסמה בשנה שעברה, המצב שונה לחלוטין. למעשה, לפי נתוני הבורסה בתל אביב, עמלות הבנקים במסחר בשוק ההון גבוהות בממוצע פי 3 מהעמלות הנהוגות בבתי ההשקעות.

לשם השוואה, במיטב טרייד, זרוע המסחר של מיטב, לקוחות המסחר העצמאי נהנים מפטור מדמי משמרת, עמלות עדכון, ביטול הוראה ועמלת אי ביצוע. לקוחות רבים פטורים גם מעמלת ציטוט בניירות ערך זרים. גם העמלות שכן קיימות - עמלת מכירה וקנייה ועמלת מינימום -  מוצעות ללקוחות מיטב טרייד במחירים נמוכים משמעותית בהשוואה לבנקים. והתוצאה? פערים בתשואות תיקי ההשקעות שעשויים להסתכם בעשרות אלפי שקלים ואף יותר מכך. 

אם כבר קיבלתם החלטה להיכנס למסחר עצמאי בבורסה, או שאתם עדיין מתלבטים, לפניכם 5 שאלות שאתם חייבים לשאול את עצמכם רגע לפני שתקפצו למים:

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי? לחצו כאן >>

אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ/שיווק לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים ו/או השקעת כספים בפיקדונות כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. האמור אינו מהווה ייעוץ ו/או שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח.

שאלות ותשובות

מהן מטרות ההשקעה שלי?

בררו עם עצמכם מראש למה אתם נכנסים דווקא עכשיו לשוק כסוחרים עצמאיים, מה אתם מנסים להשיג בכניסה זו, כמה זמן אתם מתכוונים להישאר בשוק ומה ייחשב מבחינתכם הצלחה. הבנה של המטרות תאפשר לכם לבנות תיק השקעות המותאם לכם, תוך יצירת מינון מתאים בין מרכיביו.

מה אני יודע על שוק ההון?

שוק ההון אמנם נפתח בהדרגה גם לסוחרים מתחילים, אבל זה עדיין לא אומר שכדאי לכם להתחיל לסחור בלי לרכוש יידע בסיסי על מכשירי השקעה, אסטרטגיות בולטות, ניהול סיכונים, פקודות הבורסה ועוד. מומלץ גם להצטייד בשיטת עבודה מוסדרת, עם כללי ברזל להתנהגות במגוון מצבי שוק. ללא רמת יידע מינימלית בכל הנושאים האלה, אתם חושפים את כספכם לסיכונים מיותרים. 

מהו גוף המסחר שדרכו אשקיע? 

המסחר העצמאי בבורסה חייב להתבצע דרך אחד מחברי הבורסה, כלומר: דרך בנק או בית השקעות. מאחר שכבר דיברנו על היתרונות של בתי ההשקעות במסחר העצמאי, נשאר רק לבחון מהם השיקולים שאמורים לכוון אתכם בבחירת בית ההשקעות המועדף.
מאחר שאתם עומדים לעשות את צעדיכם הראשונים בתחום חדש לחלוטין מבחינתכם, רצוי שתחפשו גוף פיננסי גדול, יציב, מקצועי ועתיר ניסיון בתחום המסחר. למיטב יש ניסיון של יותר מ-40 שנות מסחר, לרבות במצבי הקיצון והשגרה שעברו על שוק ההון. מיטב טרייד גם מקפידה על ממשל תאגידי ברמה הגבוהה ביותר, כולל ביטוחים ורף גבוה של הון עצמי.
ואולי הכי חשוב מבחינתכם: חפשו גוף שמנהל הרבה לקוחות במסחר העצמאי, בסכומי כסף גדולים. למה? כי זו העדות הטובה ביותר להצלחה. דרך מיטב טרייד פועלים כיום יותר מ-35 אלף לקוחות במסחר העצמאי - והמספרים גדלים מדי יום. 

הסוחרים החדשים באים בזכות כל הסיבות שפירטנו כאן, אבל גם בזכות מעטפת המסחר האיכותית שאנו במיטב טרייד מספקים להם. מעטפת זו כוללת בין השאר מערכות מסחר מתקדמות, בממשק בעברית; תמיכה מבעלי רישיון במשך כל שעות המסחר; ומטריית יידע עצומה בדמות סקירות, מאמרים ומפגשים מקצועיים.

איזה סוג משקיע אני?

המשקיעים בשוק ההון שונים אלה מאלה במטרותיהם, תאוות הסיכון שלהם, ההון העצמי שלהם וכמובן רמת היידע שלהם. מהתשובות לשאלה "איזה סוג משקיע אני" נגזרות כמעט כל ההכנות שלכם למסחר עצמאי בבורסה: רמת הסיכון הרצויה לכם תכתיב את מכשירי ההשקעה שתבחרו - מניות, אגרות חוב, תעודות סל, קרנות נאמנות ועוד. ההון העצמי שלכם חייב להיות כסף פנוי, שתוכלו להמשיך לחיות ולהתנהל גם בלעדיו. והיידע? ראו בסעיף הבא. 

איזה מסלול השקעה הכי מתאים לי?

מסלול ההשקעה בו תבחרו, אמור לשקף את העדפותיכם ויכולותיכם כסוחרים עצמאים בבורסה. במיטב טרייד קיימים ארבעה מסלולים לבחירתכם, מהם שלושה שיכולים להתאים לכם כמשקיעים מתחילים ומסלול נוסף המיועד לסוחרי יום ותיקים ומיומנים, ומאפשר מינופים ושורטים בסיכון גבוה בת"א ובוול סטריט. להלן שלושת המסלולים האחרים, שעשויים להתאים לכם:

מסלול כללי: המסלול המתאים ביותר למשקיעים שעושים את צעדיהם הראשונים בשוק ולא מעוניינים עדיין להשקיע סכומי כסף גדולים. רף הכניסה למסלול הכללי עומד על 20 אלף שקל בלבד. לאחר הצטרפותכם תקבלו גישה לחדר מסחר ולמערכות מסחר בכל שעות המסחר בתל  אביב ובוול סטריט. מערכות המסחר מספקות נתונים בזמן אמת וגם מידע תומך החלטות כמו סקירות מסחר, גרפים, חדשות פיננסיות ועוד.  

מסלול ליווי פיננסי: מסלול מתקדם יותר, ברף כניסה של 200 אלף שקל. במסלול זה תקבלו עזרה מקצועית מסוחרים ומומחי השקעות בבניית תיק ההשקעות, בעלי רישיון לשיווק השקעות, ובהמשך גם בקבלת החלטות השקעה במהלך המסחר השוטף. כל זאת, לצד גישה מלאה למחקרים ולניתוחים הפיננסים של מחלקת המחקר.

מסלול עצמאי להשקעה בקרנות נאמנות: מסלול ברמת סיכון מתונה יחסית עקב הפיזור הרב שמציעות קרנות הנאמנות, שכל אחת מהן מהווה למעשה מעין תיק השקעות הכולל מאות ניירות ערך. רף הכניסה במסלול זה עומד על 100 אלף שקל. הסוחרים במסלול זה עשויים לחסוך לעצמם לא מעט כסף בתשלום עמלות, מאחר שהם פטורים מעמלות קנייה-מכירה של ני"ע וגם מדמי טיפול חודשיים. 

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 1 שנים

  تاغفرر

 • לפני 1 שנים

  גם אני הפסדתי המון כסף דרכם.

 • לפני 1 שנים

  Kfirdov@gmail.com

 • לפני 2 שנים

  אני אוהב את מיטב. בזמנו עבדתי דרכם . לצערי עשיתי שטויות באשמתי . מאוד מעריך את צבי ואבנר סטפק

  • לפני 1 שנים

   גם אני

  • לפני 1 שנים

   אני הפסדתי הון תועפות בגלל מיטב,

 • לפני 2 שנים

  https://www.docdroid.net/6pWR1aa/document

 • לפני 2 שנים

  BB. Hi you see

 • לפני 2 שנים

  האם קיים מנגנון המונע הפסדים?
  או שמדובר בהימור שעלול לגרום לפגיעה אפילו קשה בסכום הקרן?

  • לפני 2 שנים

   לא רולטה.
   אפשר לבטח הפסדים, לדוגמה ע"י אופציות, אבל אז מקטינים את התשואה האפשרית.
   בעיקרון, יותר סיכון - יותר סיכוי לרווח.
   ככל שמשקיעים לטווח ארוך יותר, הסיכוי להפסיד בהשקעה במניות קטן יותר.

  • לפני 2 שנים

   אייל, בורסה זה רולטה, נקודה. מערכות מסחר טובות מאפשרות לך לקבוע כמה ירידה אתה מוכן לספוג לפני שאתה מוכר את הנייר. זה לא מבטיח לך שימצא קונה (שוק של מוכרים בלבד...) לכן זו רולטה...

 • לפני 2 שנים

  בכל מסלול השקעה תדעו שאתם היחידים שתפסידו את כספכם . כל החברות העוסקות בהשקעה בשוק ההון מקבלות את העמלות שלהן גם אם אתם מפסידים.

  • לפני 1 שנים

   ואי תודה על המידע

 • לפני 2 שנים

  תכלס, למדתי את כל נושא המסחר עצמאי בבורסה, מכם. אחלה פלטפורמה

  • לפני 2 שנים

   מטסי על

 • לפני 2 שנים

  דע גד

 • לפני 2 שנים

  האם אתם פותחים גם למי שיש עשרים אלף שח בערך?

  • לפני 2 שנים

   כמה כסף אתם גובים

  • לפני 2 שנים

   ברור

 • לפני 2 שנים

  שלום
  האם יש לכם שירות איתותים

  • לפני 2 שנים

   יש בספונסר שירות איתותים של IB

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: שוקלים להיכנס למסחר עצמאי בבורסה? 5 שאלות שאתם חייבים לשאול את עצמכם
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.